Rehber:Ana Sayfa

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Main Page and the translation is 14% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎فارسی • ‎தமிழ் • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語 • ‎한국어

Gentoo rehberi, internet üzerinden kurulum ve Gentoo/Portage ile çalışmaya yardımcı olmak amacıyla bir ayara getirilmiş bir belgedir.

Mimariler

Gentoo Linux birçok işlemci mimarisini destekler. Peki nedir bu mimari denen şey?

"Mimari", aynı yönergeleri (instructions) destekleyen merkezi işlemci (CPU) ailesine denir. Masaüstü ortamlarında en yoğun kullanılan mimariler x86 ve x86_64'dür (x86_64, Gentoo'da amd64 olarak anılır). Ancak sparc, ppc, mips, arm gibi farklı mimariler de bulunmaktadır.

Gentoo gibi çok yönlü bazı dağıtımlar, birçok mimariyi destekler. Bu sebeple farklı mimariler için özel olarak yazılmış rehber bölümleri bulabilirsiniz. Ancak henüz konuya hakim olmayan kullanıcılarda bu durum kafa karışıklığına yol açacaktır. Bazı kullanıcılar sadece işlemci modelini bilmektedir. Aşağıda konuyla ilgili daha detaylı bilgi verilmekte, ancak bilgisayarındaki mimariden emin olmayan bir kullanıcısı iseniz sisteminiz büyük ihtimalle x86 veya amd64 olarak karşınıza çıkacaktır.

Rehbere bakış

Note
Aşağıdaki tablo desteklenen mimarilere geniş bir açıdan bakmaktadır. Verilen CPU örnekleri sadece ailenin birer üyesidir. Eğer halen kararsızsanız, lütfen rehberin ilk bölümünün ikinci parçasını (Doğru kurulum ortamını seçmek) okuyunuz.

A rule of thumb for new Gentoo users: If the CPU was manufactured after 2015 and the manufacturer is either Intel or AMD, choosing the AMD64 Handbook is probably the correct route.

Note
ARM ve ARM64 mimarileri Gentoo projesi tarafından desteklenmekte, ancak belge eksiği bulunmaktadır. Detaylı bilgi için ARM projesi sayfasına bakabilirsiniz.
One page per chapter (many shorter pages) One page per part (longer pages)
Mimari için rehber Mimarinin tanımı Gentoo Linux kurulumu Gentoo ile çalışmak Portage ile çalışmak Ağ yapılandırması
Alpha Alpha, Digital Equipment Corporation (DEC) tarafından geliştirilen 64 bit bir mimaridir. Halen bazı orta ve üst sınıf sunucularda kullanılmasına rağmen, artık yavaşça yok olmaya başlamıştır.
(ES40, AlphaPC, UP1000, Noname)
Kurulum Çalışma Portage
AMD64 x86 mimarisiyle de uyumlu olan bir 64 bit mimaridir (ve bu sebeple x86_64 olarak da bilinir). İlk olarak AMD (AMD64 ismiyle) ve Intel tarafından (EMT64 ismiyle) kullanılmıştır ve şu anda orta/üst sınıf tüketici bilgisayarlarında çoğunlukla kullanılan mimaridir. Sunucu piyasasında da kendisine geniş yer bulmuştur.
(AMD Athlon 64, AMD Opteron, AMD Sempron işlemci ailesi, AMD Phenom, Intel Pentium 4, Intel Core2, Intel Core i3, i5, i7)
Kurulum Çalışma Portage
ARM Ufak ve gömülü sistemler için oldukça popüler bir 32 bit mimaridir. Altında ARMv1'den ARMv7'ye (Cortex) kadar dallara ayrılır ve genelde akıllı telefonlar, tabletler, son kullanıcı GPS navigasyon cihazları gibi alanlarda kullanımı yaygındır.

(StrongARM, Cortex-M)

ARM64 ARM mimarisinin 64 bit destekli türüdür. Alt dalı olarak sadece ARMv8 bulunmaktadır ve bu da yeni nesil akıllı telefonlarda/tabletlerde vb. bulunan Cortex-A53, Cortex-A57 gibi işlemcilerin mimarisidir.

(Cortex-A53, Cortex-A57)

HPPA HPPA olarak anılan, HP'nin 2008'e kadar orta ve üst sınıf sunucularda kullandığı PA-RISC mimarisine verilen isimdir. İlgili tarihten itibaren HP, Intel Itanium kullanımına geçmiştir.
(HP 9000, PA-8600)
Kurulum Çalışma Portage
IA64 Intel tarafından Intel Itanium işlemci serilerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş 64 bit bir mimaridir. x86 veya x86_64 (amd64) ile uyumlu değildir ve genellikle orta/üst sınıf sunucularda rastlanır.
(Intel Itanium)
Kurulum Çalışma Portage
MIPS MIPS Technologies tarafından genellikle gömülü sistemlerde kullanılmak üzere geliştirilen ve birçok alt kategori barındıran bir mimaridir (MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 vs.)
(MIPS32 1074K, R16000)
Kurulum Çalışma Portage
PPC Apple, IBM ve Motorola işlemcilerde kullanılan, gömülü sistemlerde yoğun olarak kullanılan 32 bit bir işlemci ailesidir.
(Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, eski IBM iSeries ve pSeries)
Kurulum Çalışma Portage
PPC64 PPC mimarisinin, gömülü sistemler ve üst sınıf sunucularda kullanılan 64 bit destekli çeşididir.
(IBM RS/6000s, IBM pSeries, IBM iSeries)
Kurulum Çalışma Portage
SPARC SPARC mimarisi üreticileri olan Sun (artık Oracle) ve Fujitsu sayesinde tanınan, genelde sunucularda kullanılan bri mimaridir. Gentoo yalnızca SPARC64 uyumlu işlemcileri desteklemektedir.
(E3000, Blade 1000, Ultra 2)
Kurulum Çalışma Portage
X86 Genelde "Intel uyumlu" olarak tanımlanan işlemcilerde kullanılan, 32-bit bir mimaridir ve geçtiğimiz dönemde masaüstü bilgisayarlarda en yoğun kullanılanıdır. Gentoo i486 (tüm aileyi destekleyen) ve i686 (Pentium ve sonrasını destekleyen) alt mimari desteği sunmaktadır.
(i486, i686, Intel Core, AMD Athlon, Intel Atom)
Kurulum Çalışma Portage

Sık sorulan sorular

Sihirli olarak her mimariye uygun ayrı bir rehber üretilemez mi?

Herşey mümkün, ancak seçtiğimiz yöntem sadece mimari farklılıklarının hissedildiği bölümleri ayırmak. Diğer bölümler ise (bölümlendirme, çekirdek seçimi, araç kurulumu vb.) tek belgede anlatmanın yeterli olacağı konular.

Concepts such as advanced partitioning, non-generic kernel configuration, and alternate init systems are explained other areas around the wiki in publicly modifiable namespace (hint: anyone with wiki account can edit them!).

We ask our readers to search wiki and discover what is already available before requesting a new section or addition to be added to the Handbook. If you believe a new generic section is necessary to add to the Handbook, then propose a request by following the instructions below.

Gentoo rehberinde stage1 kurulumu bilgisini bulamıyorum

Gentoo tarafından tek desteklenen kurulum türü stage3 olduğundan, stage1 ve stage2 kurulumları artık Gentoo SSS bölümünde bulunabilir.

Katılmadığım noktalar var

Lütfen fikirlerinizi ilgili rehber sayfasının "Tartışma" bölümünde belirtin. Dökümanlar sizin için yazılmakta, bu sebeple geri bildiriminiz önem taşıyor.

Note
Active handbook editors are down to only two or three members, so please provide some patience as we respond to new {{Talk}} entries. See below for instruction on how to suggest a new improvement to the handbook.

Yine de dökümanlardaki değişikliklerin çoğunluk kararı olması gözetilmekte. Bazen herkesin memnun olduğu bir döküman yazılabilmesi mümkün olmayabiliyor. Yani eğer kullanıcıların çoğuna faydası olacağını düşünmediğimiz bir değişiklik talebiniz var ise "Hayır" cevabı alabilirsiniz.

Those who open discussions with the goal of improving the Handbook must be able to accept a "No" as an answer. Typically "No" is used when we believe the current implementation is beneficial for the majority of readers.

Konuyla ilgili açık hataları görebilmek için sorunuza aşağıdaki şablonu ekleyebilirsiniz:

CODE Örnek tartışma sayfası
{{InfoBox stack
|{{InfoBox talk open|date=Jul 2 2015}}
}}

Bu sayede Gentoo rehberindeki problemleri takip edebilir hale geliriz.