Rehber:Ana Sayfa

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Main Page and the translation is 25% complete.
Outdated translations are marked like this.

Gentoo rehberi, belgeleri tutarlı bir rehber halinde toplamayı amaçlamaktadır. Bu rehber, internet tabanlı bir kurulum için kurulum aşamalarını ve OpenRC init sistemi, Portage paket yöneticisi gibi Gentoo'nun yerel yazılım araçlarıyla ilgili ek bölümler içermektedir.

Gentoo Rehberi

Mimariler

Gentoo Linux birçok işlemci mimarisini desteklemektedir.

"Mimari", aynı yönergeleri (instructions) destekleyen merkezi işlemci (CPU) ailesine denir. Masaüstü ortamlarında en yoğun kullanılan mimariler x86 ve x86_64'dür (x86_64, Gentoo'da amd64 olarak anılır). Ancak sparc, ppc, mips, arm gibi farklı mimariler de bulunmaktadır.

Gentoo gibi çok yönlü bazı dağıtımlar, birçok mimariyi destekler. Bu sebeple farklı mimariler için özel olarak yazılmış rehber bölümleri bulabilirsiniz. Ancak henüz konuya hakim olmayan kullanıcılarda bu durum kafa karışıklığına yol açacaktır. Bazı kullanıcılar sadece işlemci modelini bilmektedir. Aşağıda konuyla ilgili daha detaylı bilgi verilmekte, ancak bilgisayarındaki mimariden emin olmayan bir kullanıcısı iseniz sisteminiz büyük ihtimalle x86 veya amd64 olarak karşınıza çıkacaktır.

Rehbere Bakış

Not
Aşağıdaki tablo desteklenen mimarilere geniş bir açıdan bakmaktadır. Verilen CPU örnekleri sadece ailenin birer üyesidir. Eğer halen kararsızsanız, lütfen rehberin ilk bölümünün ikinci parçasını (Doğru kurulum ortamını seçmek) okuyunuz.

Yeni Gentoo kullanıcıları için genel bir kural: Eğer işlemci üreticisi Intel veya AMD ikilisinden biri ve işlemci 2015'ten sonra üretildi ise, AMD64 Rehberi büyük ihtimalle takip etmeniz gereken doğru rehber olacaktır.

Not
ARM ve ARM64 mimarileri Gentoo projesi tarafından desteklenmekte, ancak belge eksiği bulunmaktadır. Detaylı bilgi için ARM projesi sayfasına bakabilirsiniz.

Equally, the riscv architecture is supported, however there is no separate Handbook for it (yet). More information can be found on the RISC-V project page.}}

One page per chapter (many shorter pages) One page per part (longer pages)
Mimari için rehber Mimarinin tanımı Gentoo Linux kurulumu Gentoo ile çalışmak Portage ile çalışmak Ağ yapılandırması
Alpha Alpha, Digital Equipment Corporation (DEC) tarafından geliştirilen 64 bit bir mimaridir. Halen bazı orta ve üst sınıf sunucularda kullanılmasına rağmen, artık yavaşça yok olmaya başlamıştır.
(ES40, AlphaPC, UP1000, Noname)
Kurulum Çalışma Portage
AMD64 x86 mimarisiyle de uyumlu olan bir 64 bit mimaridir (ve bu sebeple x86_64 olarak da bilinir). İlk olarak AMD (AMD64 ismiyle) ve Intel tarafından (EMT64 ismiyle) kullanılmıştır ve şu anda orta/üst sınıf tüketici bilgisayarlarında çoğunlukla kullanılan mimaridir. Sunucu piyasasında da kendisine geniş yer bulmuştur.
(AMD Athlon 64, AMD Opteron, AMD Sempron işlemci ailesi, AMD Phenom, Intel Pentium 4, Intel Core2, Intel Core i3, i5, i7)
Kurulum Çalışma Portage
ARM Ufak ve gömülü sistemler için oldukça popüler bir 32 bit mimaridir. Altında ARMv1'den ARMv7'ye (Cortex) kadar dallara ayrılır ve genelde akıllı telefonlar, tabletler, son kullanıcı GPS navigasyon cihazları gibi alanlarda kullanımı yaygındır.

(StrongARM, Cortex-M)

ARM64 ARM mimarisinin 64 bit destekli türüdür. Alt dalı olarak sadece ARMv8 bulunmaktadır ve bu da yeni nesil akıllı telefonlarda/tabletlerde vb. bulunan Cortex-A53, Cortex-A57 gibi işlemcilerin mimarisidir.

(Cortex-A53, Cortex-A57)

HPPA HPPA olarak anılan, HP'nin 2008'e kadar orta ve üst sınıf sunucularda kullandığı PA-RISC mimarisine verilen isimdir. İlgili tarihten itibaren HP, Intel Itanium kullanımına geçmiştir.
(HP 9000, PA-8600)
Kurulum Çalışma Portage
IA64 Intel tarafından Intel Itanium işlemci serilerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş 64 bit bir mimaridir. x86 veya x86_64 (amd64) ile uyumlu değildir ve genellikle orta/üst sınıf sunucularda rastlanır.
(Intel Itanium)
Kurulum Çalışma Portage
MIPS MIPS Technologies tarafından genellikle gömülü sistemlerde kullanılmak üzere geliştirilen ve birçok alt kategori barındıran bir mimaridir (MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 vs.)
(MIPS32 1074K, R16000)
Kurulum Çalışma Portage
PPC Apple, IBM ve Motorola işlemcilerde kullanılan, gömülü sistemlerde yoğun olarak kullanılan 32 bit bir işlemci ailesidir.
(Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, eski IBM iSeries ve pSeries)
Kurulum Çalışma Portage
PPC64 PPC mimarisinin, gömülü sistemler ve üst sınıf sunucularda kullanılan 64 bit destekli çeşididir.
(IBM RS/6000s, IBM pSeries, IBM iSeries)
Kurulum Çalışma Portage
SPARC SPARC mimarisi üreticileri olan Sun (artık Oracle) ve Fujitsu sayesinde tanınan, genelde sunucularda kullanılan bri mimaridir. Gentoo yalnızca SPARC64 uyumlu işlemcileri desteklemektedir.
(E3000, Blade 1000, Ultra 2)
Kurulum Çalışma Portage
X86 Genelde "Intel uyumlu" olarak tanımlanan işlemcilerde kullanılan, 32-bit bir mimaridir ve geçtiğimiz dönemde masaüstü bilgisayarlarda en yoğun kullanılanıdır. Gentoo i486 (tüm aileyi destekleyen) ve i686 (Pentium ve sonrasını destekleyen) alt mimari desteği sunmaktadır.
(i486, i686, Intel Core, AMD Athlon, Intel Atom)
Kurulum Çalışma Portage
AMD64 Handbook
AMD64 is a 64-bit architecture that is compatible with the x86 architecture (and thus also known as x86_64). It was first used by AMD (under the AMD64 name) and Intel (under the EM64T name) and is now the most prominent architecture for medium and high-end desktop PCs. It is also commonly found in the server segment. Variants include: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX, Ryzen, Threadripper, and Epyc along with Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7, i9, Xeon, and some Atoms.
ARM Handbook
ARM is a 32-bit architecture that is a very popular in embedded and small systems. Sub-architectures range from ARMv2 to ARMv6 (legacy), to ARMv6-M (Cortex), as well as ARMv8-R and ARMv8-M and are often found in smart phones, tablets, hand-held consoles, end-user GPS navigation systems, etc. Variants include: StrongARM and Cortex-M.
  • There is no ARM Handbook available at this time. Please see the ARM project page and bug #534376 for more information about Gentoo's support for ARM.
ARM64 Handbook
ARM64 is a 64-bit variant of ARM for embedded and server systems. The primary sub-architecture referred to as AArch64 (also known as ARMv8-A) is produced by a few manufacturers. AArch64 chips are seen in a variety of SoCs including developer boards, smart phones, tablets, smart TVs, etc. Variants include: ARM Holdings' Cortex-A53, A57, A72, A73, and Qualcomm's Kryo and Falkor.
  • There is no ARM64 Handbook available at this time. Please see the ARM64 project page and bug #534376 for more information about Gentoo's support for ARM64.
HPPA Handbook
Referred to as HPPA, the PA-RISC architecture is an instruction set developed by Hewlett-Packard and was used in their mid- and high-end server series until about 2008 (after which HP started using Intel Itanium). Variants include: HP 9000 and PA-8600.
IA64 Handbook
IA64 is a 64-bit architecture designed by Intel and used in their Intel Itanium processor series. This architecture is not compatible with x86 or x86_64 (a.k.a. amd64) and is mostly found in medium and high-end server series. Variants include: Intel Itanium.
MIPS Handbook
Developed by MIPS Technologies, the MIPS architecture comprises multiple subfamilies (called revisions) such as MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 and more. MIPS is most common in embedded systems. Variants include: MIPS32 1074K and R16000.
PPC Handbook
PPC is a 32-bit architecture used by many Apple, IBM, and Motorola processors. They are most commonly found in embedded systems. Variants include: Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, older IBM iSeries and pSeries.
PPC64 Handbook
PPC64 is the 64-bit variant of the PPC architecture, popular in both embedded as well as high-end performance servers. Variants include: IBM RS/6000s, IBM pSeries, and IBM iSeries.
RISC-V Handbook
RISC-V is an upcoming 32-bit, 64-bit, and 128-bit architecture with an open instruction set. Currently, the 64-bit RISC-V variant is supported by Gentoo.
  • There is no RISC-V Handbook available at this time. See the RISC-V project page for more information about Gentoo's support for RISC-V.
SPARC Handbook
The SPARC architecture is best known by its most common producers, Sun Microsystems (now Oracle) and Fujitsu. It is used in server systems although a few workstations exist as well. In Gentoo, only SPARC64-compatible CPUs are supported. Variants include: E3000, Blade 1000, and Ultra 2.
X86 Handbook
X86 is a 32-bit architecture used by CPUs that are often said to be "Intel compatible". It was until recently the most popular architecture for desktop PCs. Gentoo offers builds for i486 (supports all families) and i686 (supports Pentium and higher or compatible). Variants include: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core, and some Intel Atoms.

Sıkça sorulan sorular

Dinamik olarak her kurulum seçeneği için ayrı bir rehber oluşturulamaz mı?

Herşey mümkün, ancak seçtiğimiz yöntem sadece mimari farklılıklarının hissedildiği bölümleri ayırmak. Diğer bölümler ise (bölümlendirme, çekirdek seçimi, araç kurulumu vb.) tek belgede anlatmanın yeterli olacağı konular.

Concepts such as advanced partitioning, non-generic kernel configuration, and alternate init systems are explained other areas around the wiki in publicly modifiable namespace (hint: anyone with wiki account can edit them!).

We ask our readers to search wiki and discover what is already available before requesting a new section or addition to be added to the Handbook. If you believe a new generic section is necessary to add to the Handbook, then propose a request by following the instructions below.

Gentoo rehberinde stage1 kurulumu bilgisini bulamıyorum

Gentoo tarafından tek desteklenen kurulum türü stage3 olduğundan, stage1 ve stage2 kurulumları artık Gentoo SSS bölümünde bulunabilir.

Katılmadığım noktalar var

Lütfen fikirlerinizi ilgili rehber sayfasının "Tartışma" bölümünde belirtin. Dökümanlar sizin için yazılmakta, bu sebeple geri bildiriminiz önem taşıyor.

Not
Active handbook editors are down to only two or three members, so please provide some patience as we respond to new {{Talk}} entries. See below for instruction on how to suggest a new improvement to the handbook.

Yine de dökümanlardaki değişikliklerin çoğunluk kararı olması gözetilmekte. Bazen herkesin memnun olduğu bir döküman yazılabilmesi mümkün olmayabiliyor. Yani eğer kullanıcıların çoğuna faydası olacağını düşünmediğimiz bir değişiklik talebiniz var ise "Hayır" cevabı alabilirsiniz.

Those who open discussions with the goal of improving the Handbook must be able to accept a "No" as an answer. Typically "No" is used when we believe the current implementation is beneficial for the majority of readers.

Konuyla ilgili açık hataları görebilmek için sorunuza aşağıdaki şablonu ekleyebilirsiniz:

CODE Örnek tartışma sayfası
{{InfoBox stack
|{{InfoBox talk open|date=Jul 2 2015}}
}}

Bu sayede Gentoo rehberindeki problemleri takip edebilir hale geliriz.