Kézikönyv: Főoldal
A Gentoo kézikönyv törekvés arra, hogy a dokumentáció egy koherens kézikönyvbe legyen központosítsa. Ez a kézikönyv tartalmazza az internet alapú telepítési utasításokat, valamint további részeket tartalmaz a Gentoo natív szoftvereszközeivel kapcsolatban. Például leírást ad az OpenRC indítórendszerhez, és a Portage csomagkezelővel történő munkához.
A Gentoo kézikönyv
Architektúrák
A Gentoo Linux számos számítógépes architektúrához elérhető.
Az utasításkészlet architektúra (ISA) (Wikipedia) vagy röviden architektúra olyan CPU-k (processzorok) családja, amelyek ugyanazokat az utasításokat támogatják. Az asztali számítógépes világ két legjelentősebb architektúrája az x86 architektúra és az x86_64 architektúra. Utóbbihoz a Gentoo az amd64 jelölést használja. Sok más architektúra is létezik, például sparc, ppc (a PowerPC család), mips, arm stb.
Egy olyan sokoldalú disztribúció, mint a Gentoo, számos architektúrát támogat. Az alábbiakban egy gyors összefoglalót talál a támogatott architektúrákról és a Gentoo-ban használt rövidítésekről. A legtöbb ember aki nem ismeri a saját számítógépes rendszerének architektúráját az valószínűleg az amd64 iránt kell, hogy érdeklődjön.
A kézikönyv megtekintése
Az alábbi lista magas szintű áttekintést ad a különféle Gentoo Linux projektek által támogatott architektúrákról. Fontos, hogy a megfelelő architektúrát válasszuk ki, mielőtt folytatnánk a kézikönyv kapcsolódó telepítési szakaszát. A továbblépés előtt feltétlenül ellenőrizze a CPU architektúráját.
Ökölszabály az új Gentoo-felhasználók számára: Ha a processzort 2015 után gyártották és a gyártó Intel vagy AMD, akkor valószínűleg az AMD64 kézikönyv választása a helyes út.
Az arm és az arm64 architektúrákat a Gentoo projekt támogatja, de kézikönyvek a SoC egységek túl sok variációja miatt még nem állnak rendelkezésre. Egyszerűen nem praktikus, hogy a Kézikönyv projekt összefüggő telepítési utasításokat tartson fenn. További információért tekintse meg az ARM vagy az ARM64 projekt oldalait és a bug #534376 számú hibát.
Ugyanígy a riscv architektúra is támogatott, de ehhez (még) nincs külön kézikönyv. További információk a RISC-V projekt oldalán találhatók.
- Alpha kézikönyv
- Az Alpha architektúra egy 64 bites architektúra, amelyet a Digital Equipment Corporation (DEC) fejlesztett ki. Egyes közép- és csúcskategóriás szerverek továbbra is használják, de az architektúra lassan elhalványul. A változatok a következők: ES40, AlphaPC, UP1000, és Noname.
- AMD64 kézikönyv
- Az AMD64 egy 64 bites architektúra, amely kompatibilis az x86 architektúrával (és így x86_64 néven is ismert). Először az AMD (AMD64 néven) és az Intel (EM64T néven) használta, és mára a közép és csúcskategóriás asztali számítógépek legjelentősebb architektúrájává nőtte ki magát. Gyakran megtalálható a szerverszegmensben is. A változatai magában foglalják: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX, Ryzen, Threadripper és Epyc, valamint Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7, i9, Xeon és néhány Atom.
- ARM kézikönyv
- Az ARM egy 32 bites architektúra, amely nagyon népszerű a beágyazott és kisméretű rendszerekben. Az alarchitektúrák az ARMv2-től az ARMv6-ig (örökölt), az ARMv6-M -ig (Cortex), valamint az ARMv8-R -ig és az ARMv8-M -ig terjednek, és gyakran megtalálhatók okostelefonokban, táblagépekben, kézi konzolokban, végfelhasználói GPS-navigációban rendszerek stb.
- Jelenleg nem áll rendelkezésre ARM kézikönyv. Kérjük, tekintse meg az ARM projekt oldalát és a közösség által karbantartott Beágyazott kézikönyv -et, ha további információra van szüksége a Gentoo különféle ARM-alapú egylapos számítógépekhez nyújtott támogatásáról.
- ARM64 kézikönyv
- Az ARM64 az ARM 64 bites változata beágyazott és szerverrendszerekhez. Az AArch64-ként emlegetett elsődleges alarchitektúrát (más néven ARMv8-A-t) néhány gyártó gyártja. Az AArch64 chipek számos SoC-ben megtalálhatók, beleértve a fejlesztői kártyákat, okostelefonokat, táblagépeket, okostévéket stb. A változatok közé tartozik: ARM Holdings Cortex-A53, A57, A72, A73, valamint Qualcomm Kryo és Falkor.
- Jelenleg nem áll rendelkezésre ARM64 kézikönyv. Kérjük, tekintse meg az ARM64 projekt oldalát és a közösség által karbantartott Beágyazott kézikönyv -et, ahol további információkat találhat a Gentoo különféle ARM64-alapú egylapos számítógépek támogatásáról.
- HPPA kézikönyv
- A HPPA néven emlegetett PA-RISC architektúra a Hewlett-Packard által kifejlesztett utasításkészlet, amelyet a közép- és felsőkategóriás szerversorozatukban használták körülbelül 2008-ig (eztán a HP elkezdte használni az Intel Itaniumot). A változatok a következők: HP 9000 és PA-8600.
Az IA64 az Intel által tervezett 64 bites architektúra, amelyet az Intel Itanium processzorsorozatukban használnak. Ez az architektúra nem kompatibilis az x86-tal vagy az x86_64-gyel (más néven amd64), és többnyire közepes és csúcskategóriás szerversorozatokban található. A változatok a következők: Intel Itanium.
- MIPS kézikönyv
- A MIPS Technologies által kifejlesztett MIPS architektúra több alcsaládot (úgynevezett revíziókat) tartalmaz, mint például a MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 és még sok más. A MIPS a legelterjedtebb a beágyazott rendszerekben. A változatok a következők: MIPS32 1074K és R16000.
- PPC kézikönyv
- A PPC egy 32 bites architektúra, amelyet számos Apple, IBM és Motorola processzor használ. Leggyakrabban a beágyazott rendszerekben találhatók meg. A változatok a következők: Apple OldWorld, Apple NewWorld, általános Pegasos, Efika, régebbi IBM iSeries és pSeries. A kézikönyv olvasóinak érdemes megnézniük a PPC GYIK oldalát, mielőtt elkezdenék.
- PPC64 kézikönyv
- A PPC64 a PPC architektúra 64 bites változata, amely mind a beágyazott, mind a csúcsteljesítményű szerverekben népszerű. A változatok a következők: IBM RS/6000s, IBM pSeries és IBM iSeries. A kézikönyv olvasóinak érdemes megnézniük a PPC GYIK oldalát, mielőtt elkezdenék.
- RISC-V kézikönyv
- A RISC-V egy hamarosan megjelenő 32 bites, 64 bites és 128 bites architektúra nyitott utasításkészlettel. Jelenleg a 64 bites RISC-V változatot támogatja a Gentoo.
- Jelenleg nem áll rendelkezésre RISC-V kézikönyv. Tekintse meg a RISC-V projekt oldalát a Gentoo RISC-V támogatásával kapcsolatos további információkért.
- SPARC kézikönyv
- A SPARC architektúrát legelterjedtebb gyártói, a Sun Microsystems (ma Oracle) és a Fujitsu ismerik leginkább. Szerverrendszerekben használják, bár néhány munkaállomás is létezik. A Gentooban csak SPARC64-kompatibilis CPU-k támogatottak. A változatok a következők: E3000, Blade 1000 és Ultra 2.
- X86 kézikönyv
- Az X86 egy 32 bites architektúra, amelyet a gyakran "Intel-kompatibilisnek" mondott CPU-k használnak. Egészen a közelmúltig ez volt az asztali számítógépek legnépszerűbb architektúrája. A Gentoo buildeket kínál i486-hoz (minden családot támogat) és i686-hoz (támogatja a Pentium és újabb verziókat vagy kompatibilis). A változatok a következők: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core és néhány Intel Atom.
Gyakran ismételt kérdések
Dinamikusan nem lehet legenerálni a kézikönyvet minden telepítési választáshoz?
A kézikönyv karbantartói úgy döntöttek, hogy architektúránkénti felbontásban írnak a Gentooról. Az alapértelmezett indítórendszerével (OpenRC) és az alapvető particionálási sémákkal. A Kézikönyv lényege, hogy egy alap Gentoo rendszert fel lehessen állítani és futtatni. Nem az a lényeg, hogy részletezze az összes lehetséges telepítési folyamatot (szabálytalan particionálás, init rendszerek, kernelkonfiguráció, rendszerkezelő segédprogramok stb.) .
Az olyan fogalmak, mint a fejlett particionálás, a nem általános kernelkonfiguráció, és az alternatív indítórendszerek a wiki más területein találhatók a nyilvánosan módosítható névtérben. Tipp: bárki szerkesztheti őket, akinek wikifiókja van!
Kérjük olvasóinkat, hogy keressenek a wikiben, és fedezzék fel, mi az ami már elérhető, mielőtt új szakaszt vagy kiegészítést kérnek a Kézikönyvhöz. Ha úgy gondolja, hogy új általános szakaszt kell hozzáadni a Kézikönyvhöz, akkor az alábbi utasításokat követve tegyen javaslatot a kérésre.
Nem találok a stage1 -ra vonatkozó információkat a kézikönyvben. Hol találom?
A stage1 vagy stage2 tarball használatára vonatkozó utasítások már elérhetők a Gentoo GYIK -ben. A stage3 telepítés az egyetlen támogatott telepítési mód.
Hogyan javíthatom a kézikönyvet?
A Kézikönyv jobbá tételére vonatkozó javaslatokat, megjegyzéseket vagy ötleteket a Kézikönyv projektnek jelentheti az adott cikk vitaoldalán. A dokumentáció a közösség számára készült, így a közösségi visszajelzéseket nagyra értékeljük.
Az aktív kézikönyvszerkesztőknek mindössze két-három tagja van, ezért kérjük, legyen türelemmel, amíg válaszolunk az új {{Talk}} bejegyzésekre. Az alábbiakban megtudhatja, hogyan javasolhat új fejlesztést a kézikönyvben.
Ügyeljen arra, hogy a dokumentáció fejlesztése során hozott legtöbb döntés konszenzusos modellen alapul. lehetetlen a dokumentációt úgy megírni vagy felépíteni, hogy az minden olvasót boldoggá tegyen.
Azoknak, akik a kézikönyv javítása érdekében vitákat nyitnak, el kell tudni fogadniuk a „nem” választ. Általában a "nem"-et akkor használjuk, ha úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi megvalósítás előnyös az olvasók többsége számára.
A nyitott kérdések megfelelő nyomon követése érdekében kérjük, hogy minden megnyitott beszélgetéshez adja hozzá a
sablont. A következő példában látottakhoz hasonlóan elegendő lesz:
{{Talk|open|date=March 28, 2017}}
Szia kézikönyves csapat!
Konstruktívan úgy gondolom, hogy a kézikönyv foo része bar módon továbbfejleszthető. Íme egy példa arra a kódra/szövegre, amely javítani fogja:
(Ide szúrjon be kódot vagy javítandó szöveget.)
Köszönöm, hogy megfontolják a javaslatomat. --~~~~
A példa végén található --~~~~
kód dátummal ellátott aláírást szúr be az oldal mentésekor vagy előnézetekor. Ez a kód beírható manuálisan, vagy előállítható a szerkesztő eszköztár Aláírás és időbélyeg gombjával. A Wiki szerkesztői ezt „beszélgetés aláírásának” nevezik. Kérjük, ne felejtse el aláírni a vitalapokon tett minden megjegyzést.
Változásnapló
Egy laza Symantec-verziójú változásnapló létrehozására tett kísérlet a kézikönyvekhez való erőfeszítéshez a Handbook:Main Page/Changelog oldalon található.