Kézikönyv: Főoldal

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Main Page and the translation is 100% complete.

A Gentoo kézikönyv törekvés arra, hogy a dokumentáció egy koherens kézikönyvbe legyen központosítsa. Ez a kézikönyv tartalmazza az internet alapú telepítési utasításokat, valamint további részeket tartalmaz a Gentoo natív szoftvereszközeivel kapcsolatban. Például leírást ad az OpenRC indítórendszerhez, és a Portage csomagkezelővel történő munkához.

A Gentoo kézikönyv

Architektúrák

A Gentoo Linux számos számítógépes architektúrához elérhető.

Az utasításkészlet architektúra (ISA) (Wikipedia) vagy röviden architektúra olyan CPU-k (processzorok) családja, amelyek ugyanazokat az utasításokat támogatják. Az asztali számítógépes világ két legjelentősebb architektúrája az x86 architektúra és az x86_64 architektúra. Utóbbihoz a Gentoo az amd64 jelölést használja. Sok más architektúra is létezik, például sparc, ppc (a PowerPC család), mips, arm stb.

Egy olyan sokoldalú disztribúció, mint a Gentoo, számos architektúrát támogat. Az alábbiakban egy gyors összefoglalót talál a támogatott architektúrákról és a Gentoo-ban használt rövidítésekről. A legtöbb ember aki nem ismeri a saját számítógépes rendszerének architektúráját az valószínűleg az amd64 iránt kell, hogy érdeklődjön.

A kézikönyv megtekintése

Az alábbi lista magas szintű áttekintést ad a különféle Gentoo Linux projektek által támogatott architektúrákról. Fontos, hogy a megfelelő architektúrát válasszuk ki, mielőtt folytatnánk a kézikönyv kapcsolódó telepítési szakaszát. A továbblépés előtt feltétlenül ellenőrizze a CPU architektúráját.

Ökölszabály az új Gentoo-felhasználók számára: Ha a processzort 2015 után gyártották és a gyártó Intel vagy AMD, akkor valószínűleg az AMD64 kézikönyv választása a helyes út.

Note
Az arm és az arm64 architektúrákat a Gentoo projekt támogatja, de kézikönyvek a SoC egységek túl sok variációja miatt még nem állnak rendelkezésre. Egyszerűen nem praktikus, hogy a Kézikönyv projekt összefüggő telepítési utasításokat tartson fenn. További információért tekintse meg az ARM vagy az ARM64 projekt oldalait és a bug #534376 számú hibát.

Ugyanígy a riscv architektúra is támogatott, de ehhez (még) nincs külön kézikönyv. További információk a RISC-V projekt oldalán találhatók.
Alpha kézikönyv
Az Alpha architektúra egy 64 bites architektúra, amelyet a Digital Equipment Corporation (DEC) fejlesztett ki. Egyes közép- és csúcskategóriás szerverek továbbra is használják, de az architektúra lassan elhalványul. A változatok a következők: ES40, AlphaPC, UP1000, és Noname.
AMD64 kézikönyv
Az AMD64 egy 64 bites architektúra, amely kompatibilis az x86 architektúrával (és így x86_64 néven is ismert). Először az AMD (AMD64 néven) és az Intel (EM64T néven) használta, és mára a közép és csúcskategóriás asztali számítógépek legjelentősebb architektúrájává nőtte ki magát. Gyakran megtalálható a szerverszegmensben is. A változatai magában foglalják: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX, Ryzen, Threadripper és Epyc, valamint Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7, i9, Xeon és néhány Atom.
ARM kézikönyv
Az ARM egy 32 bites architektúra, amely nagyon népszerű a beágyazott és kisméretű rendszerekben. Az alarchitektúrák az ARMv2-től az ARMv6-ig (örökölt), az ARMv6-M -ig (Cortex), valamint az ARMv8-R -ig és az ARMv8-M -ig terjednek, és gyakran megtalálhatók okostelefonokban, táblagépekben, kézi konzolokban, végfelhasználói GPS-navigációban rendszerek stb.
  • Jelenleg nem áll rendelkezésre ARM kézikönyv. Kérjük, tekintse meg az ARM projekt oldalát és a közösség által karbantartott Beágyazott kézikönyv -et, ha további információra van szüksége a Gentoo különféle ARM-alapú egylapos számítógépekhez nyújtott támogatásáról.
ARM64 kézikönyv
Az ARM64 az ARM 64 bites változata beágyazott és szerverrendszerekhez. Az AArch64-ként emlegetett elsődleges alarchitektúrát (más néven ARMv8-A-t) néhány gyártó gyártja. Az AArch64 chipek számos SoC-ben megtalálhatók, beleértve a fejlesztői kártyákat, okostelefonokat, táblagépeket, okostévéket stb. A változatok közé tartozik: ARM Holdings Cortex-A53, A57, A72, A73, valamint Qualcomm Kryo és Falkor.
  • Jelenleg nem áll rendelkezésre ARM64 kézikönyv. Kérjük, tekintse meg az ARM64 projekt oldalát és a közösség által karbantartott Beágyazott kézikönyv -et, ahol további információkat találhat a Gentoo különféle ARM64-alapú egylapos számítógépek támogatásáról.
HPPA kézikönyv
A HPPA néven emlegetett PA-RISC architektúra a Hewlett-Packard által kifejlesztett utasításkészlet, amelyet a közép- és felsőkategóriás szerversorozatukban használták körülbelül 2008-ig (eztán a HP elkezdte használni az Intel Itaniumot). A változatok a következők: HP 9000 és PA-8600.
IA64 kézikönyv

Az IA64 az Intel által tervezett 64 bites architektúra, amelyet az Intel Itanium processzorsorozatukban használnak. Ez az architektúra nem kompatibilis az x86-tal vagy az x86_64-gyel (más néven amd64), és többnyire közepes és csúcskategóriás szerversorozatokban található. A változatok a következők: Intel Itanium.

MIPS kézikönyv
A MIPS Technologies által kifejlesztett MIPS architektúra több alcsaládot (úgynevezett revíziókat) tartalmaz, mint például a MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 és még sok más. A MIPS a legelterjedtebb a beágyazott rendszerekben. A változatok a következők: MIPS32 1074K és R16000.
PPC kézikönyv
A PPC egy 32 bites architektúra, amelyet számos Apple, IBM és Motorola processzor használ. Leggyakrabban a beágyazott rendszerekben találhatók meg. A változatok a következők: Apple OldWorld, Apple NewWorld, általános Pegasos, Efika, régebbi IBM iSeries és pSeries. A kézikönyv olvasóinak érdemes megnézniük a PPC GYIK oldalát, mielőtt elkezdenék.
PPC64 kézikönyv
A PPC64 a PPC architektúra 64 bites változata, amely mind a beágyazott, mind a csúcsteljesítményű szerverekben népszerű. A változatok a következők: IBM RS/6000s, IBM pSeries és IBM iSeries. A kézikönyv olvasóinak érdemes megnézniük a PPC GYIK oldalát, mielőtt elkezdenék.
RISC-V kézikönyv
A RISC-V egy hamarosan megjelenő 32 bites, 64 bites és 128 bites architektúra nyitott utasításkészlettel. Jelenleg a 64 bites RISC-V változatot támogatja a Gentoo.
  • Jelenleg nem áll rendelkezésre RISC-V kézikönyv. Tekintse meg a RISC-V projekt oldalát a Gentoo RISC-V támogatásával kapcsolatos további információkért.
SPARC kézikönyv
A SPARC architektúrát legelterjedtebb gyártói, a Sun Microsystems (ma Oracle) és a Fujitsu ismerik leginkább. Szerverrendszerekben használják, bár néhány munkaállomás is létezik. A Gentooban csak SPARC64-kompatibilis CPU-k támogatottak. A változatok a következők: E3000, Blade 1000 és Ultra 2.
X86 kézikönyv
Az X86 egy 32 bites architektúra, amelyet a gyakran "Intel-kompatibilisnek" mondott CPU-k használnak. Egészen a közelmúltig ez volt az asztali számítógépek legnépszerűbb architektúrája. A Gentoo buildeket kínál i486-hoz (minden családot támogat) és i686-hoz (támogatja a Pentium és újabb verziókat vagy kompatibilis). A változatok a következők: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core és néhány Intel Atom.

Gyakran ismételt kérdések

Nem lehet dinamikusan generálni a kézikönyvet minden telepítési választáshoz?

A kézikönyv karbantartói úgy döntöttek, hogy architektúránkénti felbontásban írnak a Gentooról. Az alapértelmezett indítórendszerével (OpenRC) és az alapvető particionálási sémákkal. A Kézikönyv lényege, hogy egy alap Gentoo rendszert fel lehessen állítani és futtatni. Nem az a lényeg, hogy részletezze az összes lehetséges telepítési folyamatot (szabálytalan particionálás, init rendszerek, kernelkonfiguráció, rendszerkezelő segédprogramok stb.) .

Az olyan fogalmak, mint a fejlett particionálás, a nem általános kernelkonfiguráció, és az alternatív indítórendszerek a wiki más területein találhatók a nyilvánosan módosítható névtérben. Tipp: bárki szerkesztheti őket, akinek wikifiókja van!

Kérjük olvasóinkat, hogy keressenek a wikiben, és fedezzék fel, mi az ami már elérhető, mielőtt új szakaszt vagy kiegészítést kérnek a Kézikönyvhöz. Ha úgy gondolja, hogy új általános szakaszt kell hozzáadni a Kézikönyvhöz, akkor az alábbi utasításokat követve tegyen javaslatot a kérésre.

Nem találok a stage1 -ra vonatkozó információkat a kézikönyvben. Hol találom?

A stage1 vagy stage2 tarball használatára vonatkozó utasítások már elérhetők a Gentoo GYIK -ben. A stage3 telepítés az egyetlen támogatott telepítési mód.

Hogyan javíthatom a kézikönyvet?

A Kézikönyv jobbá tételére vonatkozó javaslatokat, megjegyzéseket vagy ötleteket a Kézikönyv projektnek jelentheti az adott cikk vitaoldalán. A dokumentáció a közösség számára készült, így a közösségi visszajelzéseket nagyra értékeljük.

Note
Az aktív kézikönyvszerkesztőknek mindössze két-három tagja van, ezért kérjük, legyen türelemmel, amíg válaszolunk az új {{Talk}} bejegyzésekre. Az alábbiakban megtudhatja, hogyan javasolhat új fejlesztést a kézikönyvben.

Ügyeljen arra, hogy a dokumentáció fejlesztése során hozott legtöbb döntés konszenzusos modellen alapul. lehetetlen a dokumentációt úgy megírni vagy felépíteni, hogy az minden olvasót boldoggá tegyen.

Azoknak, akik a kézikönyv javítása érdekében vitákat nyitnak, el kell tudni fogadniuk a „nem” választ. Általában a "nem"-et akkor használjuk, ha úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi megvalósítás előnyös az olvasók többsége számára.

A nyitott kérdések megfelelő nyomon követése érdekében kérjük, hogy minden megnyitott beszélgetéshez adja hozzá a

Talk status
This discussion is still ongoing.

sablont. A következő példában látottakhoz hasonlóan elegendő lesz:

CODE Example open discussion
{{Talk|open|date=March 28, 2017}}

Szia kézikönyves csapat!

Konstruktívan úgy gondolom, hogy a kézikönyv foo része bar módon továbbfejleszthető. Íme egy példa arra a kódra/szövegre, amely javítani fogja:

(Ide szúrjon be kódot vagy javítandó szöveget.)

Köszönöm, hogy megfontolják a javaslatomat. --~~~~

A példa végén található --~~~~ kód dátummal ellátott aláírást szúr be az oldal mentésekor vagy előnézetekor. Ez a kód beírható manuálisan, vagy előállítható a szerkesztő eszköztár Aláírás és időbélyeg gombjával. A Wiki szerkesztői ezt „beszélgetés aláírásának” nevezik. Kérjük, ne felejtse el aláírni a vitalapokon tett minden megjegyzést.

Változásnapló

Egy laza Symantec-verziójú változásnapló létrehozására tett kísérlet a kézikönyvekhez való erőfeszítéshez a Handbook:Main Page/Changelog oldalon található.