Příručka:Hlavní stránka

From Gentoo Wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Handbook:Main Page and the translation is 100% complete.

Other languages:
català • ‎čeština • ‎Deutsch • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎한국어 • ‎Nederlands • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎Türkçe • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎

Příručka Gentoo

Úvod

V Příručce Gentoo se snažíme soustředit dokumentaci do uceleného průvodce. Tato příručka obsahuje pokyny k instalaci s využitím internetu a části o práci s Gentoo a Portage.

Architektury

Gentoo Linux je k dispozici pro mnoho architektur. Co to však vlastně architektura je?

Architektura je rodina CPU (procesorů), která podporuje stejné instrukce. Dvěmi nejvýznačnějšími ve světě desktopů jsou architektury x86 a x86_64 (pro niž Gentoo používá označení amd64). Existuje však celá řada dalších architektur, jako je sparc, ppc (rodina PowerPC), mips, arm atd.

Tak všestranná distribuce, jakou Gentoo je, podporuje mnoho architektur. Z tohoto důvodu je Příručka Gentoo k dispozici pro mnoho podporovaných architektur. To však může mást, jelikož ne všichni uživatelé jsou si vědomi toho, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Někteří znají jen typ nebo název procesoru, který je součástí jejich systému. Níže najdete stručné shrnutí podporovaných architektur a zkratek, které Gentoo používá. Nicméně většina lidí, kteří neznají architekturu svého systému bude nejvíc zajímat x86 nebo amd64.

Prohlížení příručky

Note
Níže uvedená tabulka poskytuje pouze základní přehled o podporovaných architekturách. Příklady uvedených CPU a systémů nejsou ničím jiným než právě příklady. Pokud si stále nejste jistí, kterou architekturu si vybrat, přečtěte si prosím první sekci druhé kapitoly Příručky Gentoo (Výběr správného instalačního média), která se dále zabývá podporovanými platformami.
Note
Architektury arm a arm64 "jsou" podporovány ze strany Gentoo, ale nemají zatím k dispozici plnou verzi příručky. Více informací najdete na Projektu ARM.
One page per chapter (many shorter pages) One page per part (longer pages)
Handbook for architecture Description of architecture Installing Gentoo Linux Working with Gentoo Working with Portage Network configuration
alpha The Alpha architecture is a 64-bit architecture developed by Digital Equipment Corporation (DEC). It is still in use by some mid-range and high-end servers, but the architecture is slowly being faded out.
(ES40, AlphaPC, UP1000, Noname)
Installation Working Portage Networking
amd64 A 64-bit architecture that is compatible with the x86 architecture (and thus also known as x86_64). It was first used by AMD (under the AMD64 name) and Intel (under the EM64T name) and is now the most prominent architecture for medium and high-end desktop PCs. It is also commonly found in the server segment.
(AMD Athlon 64, AMD Opteron, AMD Sempron processors, AMD Phenom, Intel Pentium 4, Intel Core2, Intel Core i3, i5, i7, some Intel Atom variants)
Installation Working Portage Networking
arm This 32-bit architecture is a very popular architecture for embedded and small systems. Sub-architectures range from ARMv1 to ARMv7 (Cortex) and are often found in smart phones, tablets, hand-held consoles, end-user GPS navigation systems, etc.

(StrongARM, Cortex-M)

arm64 This 64-bit architecture is a new arm variant for embedded and server systems. The only sub-architecture is ARMv8 and includes the Cortex-A53, and Cortex-A57 processors which are starting to appear in a variety of SoCs in developer boards, Smart phones, tablets etc.

(Cortex-A53, Cortex-A57)

hppa Referred to as HPPA, the PA-RISC architecture is an instruction set developed by Hewlett-Packard and was used in their mid- and high-end server series until about 2008 (after which HP started using Intel Itanium).
(HP 9000, PA-8600)
Installation Working Portage Networking
ia64 A 64-bit architecture designed by Intel and used in their Intel Itanium processor series. This architecture is not compatible with x86 or x86_64 (aka amd64) and is mostly found in medium and high-end server series.
(Intel Itanium)
Installation Working Portage Networking
mips Developed by MIPS Technologies, the MIPS architecture entails multiple subfamilies (called revisions) such as MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 and more. MIPS is most common in embedded systems.
(MIPS32 1074K, R16000)
Installation Working Portage Networking
ppc A 32-bit architecture used by many Apple, IBM and Motorola processors. They are most commonly found in embedded systems.
(Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, older IBM iSeries and pSeries)
Installation Working Portage Networking
ppc64 The 64-bit variant of the PPC architecture, popular in both embedded as well as high-end performance servers.
(IBM RS/6000s, IBM pSeries, IBM iSeries)
Installation Working Portage Networking
sparc The SPARC architecture is best known by its most common producers, Sun (now Oracle) and Fujitsu. It is used in server systems although a few workstations exist as well. In Gentoo, only SPARC64 compatible CPUs are supported.
(E3000, Blade 1000, Ultra 2)
Installation Working Portage Networking
x86 A 32-bit architecture used by CPUs that are often said to be "Intel compatible". It was, until recently, the most popular architecture for desktop PCs. Gentoo offers builds for i486 (supports all families) and i686 (supports Pentium and higher or compatible).
(i486, i686, AMD Athlon, Intel Core, Intel Atom)
Installation Working Portage Networking

Často kladené dotazy

Nemůžete magicky zařídit, aby se příručka dynamicky vytvořila pro každou z možností?

Možné je všechno, ale rozhodli jsme se tak učinit jen na úrovni jednotlivých architektur. Ostatní volby jako je dělení disku, výběr jádra, instalace nástrojů a další postupy se dají jednoduše vysvětlit v jediném dokumentu.

Nemůžu v příručce Gentoo najít informace o stage1

Pokyny pro použití balíčků stage1 a stage2 jsou dostupné na stránce Gentoo FAQ. Instalace ze stage3 je jediným podporovaným způsobem instalace.

Nesouhlasím s...

Dejte nám o svém nápadu prosím vědět prostřednictvím Diskusních stránek u jednotlivých stránek příručky. Dokumentace je tvořena pro komunitu, zpětná vazba z ní se tudíž cení.

Nicméně vězte, že většina rozhodnutí při vývoji dokumentace je založená na konsenzu. Není možná napsat či strukturovat dokumentaci takovým způsobem, aby s ní byl každý spokojený. Měli byste být schopní akceptovat zápornou odpověď s odůvodněním, že současné řešení přináší to nejlepší pro většinu lidí.

In order to properly track open issues we ask you to add the {{Talk}} template to each discussion you open, as seen in this example:

CODE Example open discussion
{{Talk|open|date=Jan 14 2017}}
 
Hi, I constructively think this part of the Handbook can be enhanced in this way. Here is an example of the code/text that will make the improvement:
 
(insert code/text here)
 
Kind regards, --Larry (talk) 05:38, 5 January 2017 (UTC)

Please also remember to sign your discussion using the Signature and timestamp button in the text formatting toolbox.