Příručka:Hlavní stránka

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Main Page and the translation is 26% complete.
Outdated translations are marked like this.

V příručce Gentoo usilujeme o soustředění dokumentace do ucelené příručky. Ten obsahuje pokyny k instalaci s využitím internetu a části o používání Gentoo a Portage.

Architektury

Gentoo Linux je k dispozici pro mnoho architektur. Ale co to vlastně je architektura?

[sadou (wikipedie)] nebo prostě jen architekturou se myslí rodina CPU (procesorů), která podporuje stejné instrukce. Dvěmi nejvýznačnějšími ve světě desktopů jsou architektury x86 a x86_64 (pro niž Gentoo používá označení amd64). Existuje však celá řada dalších architektur, jako je sparc, ppc (rodina PowerPC), mips, arm atd.

Tak všestranná distribuce, jakou Gentoo je, podporuje mnoho architektur. Níže najdete stručné shrnutí podporovaných architektur a zkratek, které Gentoo používá. Většina těch, co neznají architekturu svého systému, by se měla nejspíše podívat na amd64.

Čtění příručky

Níže uvedený seznam tabulka poskytuje základní přehled o architekturách podporovaných různými projekty Gentoo Linuxu. Je důležité vybrat si správnou architekturu před tím, než se pustíte do v příručce do kapitoly o instalaci. Ověřte si, jaká je architektura vašeho procesoru před tím, než budete pokračovat dále.

Rychlé pravidlo pro nové uživatele Gentoo: Pokud byl váš procesor (CPU) vyroben po roce 2015 a výrobcem je Intel či AMD, pak je nejspíše správné zvolit příručku AMD64.

Poznámka
Architektury arm a arm64 "jsou" podporovány ze strany Gentoo, ale nemají zatím k dispozici plnou verzi příručky. Více informací najdete na Projektu ARM a bug #53437.

Equally, the riscv architecture is supported, however there is no separate Handbook for it (yet). More information can be found on the RISC-V project page.}}

Příručka Alpha
Alpha je 64bitová architektura vyvinutá firmou Digital Equipment Corporation (DEC). Je stále použivána na některých mid-range a high-end serverech, ale samotná pomalu ztrácí podporu. Varianty zahrnují: ES40, AlphaPC, UP1000, a také Noname.
Příručka AMD64
AMD64 je 64bitová architektura, která je kompatibilní s architekturou x86 (také známá jako x86_64). Jako AMD64 byla poprvé použita společností AMD, společností Intel jako EM64T, a nyní je to nejvíce použivaná architektura pro mid-range a high-end osobní počítače. Také je často použita v serverech. Varianty zahrnují: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX, a Ryzen společně s Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7, plus určité Intel Atomy.
Příručka ARM
ARM je 32bitová architektůra, která je nejvíce populární v malých a integrovaných systémech. Podarchitektury od ARMv1 po ARMv7 (Cortex) jsou často použity v chytrých telefonech, tabletech, přenosných konzolích, GPS navigacích, apod. Varianty zahrnují: StrongARM a Cortex-M.
  • Příručka pro ARM není momentalně k dispozici. Více informací na bug #534376.
Příručka ARM64
ARM64 je 64bitová varianta ARM pro vestavěné a serverové systémy. Primární podarchitektura označená jako AArch64 (Také známá jako ARMv8-A) je vyráběna několika výrobci. Čipy s AArch64 jsou použity v SoC (System on Chip), včetně vývojářských desek, chtrých telefonů, tabletů, chytrých televizí, apod. Varianty zahrnují: ARM Holdings' Cortex-A53, A57, A72, A73 a také Qualcomm's Kryo a Falkor.
  • Příručka pro ARM64 momentalně není dostupná. Více informací na bug #534376.
Příručka HPPA
Označovaná jako HPPA, PA-RISC je architektura instrukční sady vyráběná společností Hewlett-Packard a byla používána v jejich mid-range a high-end serverech asi do konce roku 2008 (Poté HP začal používat Intel Itanium). Varianty zahrnují: HP 9000 and PA-8600.
Příručka IA64
IA64 je 64bitová architektura vyvinuta firmou Intel používaná v jejich procesorech Intel Itanium. Tato architektura není kompatibilní s x86 nebo x86_64 (nebo-li amd64) a je nejvíce použivaná v mid-range a high-end serverech. Varianty zahrnují: Intel Itanium.
Příručka MIPS
Vyvíjena společností MIPS Technologies, architektura MIPS se skládá z více rodin (nazývaných revize) jako je MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 a další. MIPS je nejvíce používána v integrovaných systémech. Varianty zahrnují: MIPS32 1074K and R16000.
Příručka PPC
PPC je 32bitová architektura, kterou často používají procesory Apple, IBM a Motorola. Nejvíce jsou používány v integorvaných systémech. Varianty zahrnují: Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, older IBM iSeries a také pSeries.
Příručka PPC64
PPC64 je 64bitová varianta architektury PPC, oblíbbené jak v integrovaných systémech, tak v high-end výkonných server. Varianty zahrnují: IBM RS/6000s, IBM pSeries, and IBM iSeries.
Příručka SPARC
Architektura SPARC je nejvíce známá díky svým výrobcům Sun Microsystems (nyní Oracle) a Fujitsu. Je používána v serverech a pracovních stanicích. Gentoo podporuje pouze procesory SPARC64 kompatibilní. Varianty zahrnují: E3000, Blade 1000, a Ultra 2.
Příručka X86
X86 je 32bitov architektura často používaných procesorů o nichž se říká, že jsou "Intel kompatibilní". Do nedávna to byla nejoblíbenější architektura osobních počítačů. Gentoo nabízí sestavení pro i486 (podpora pro všechny architektury) a také i686 (podpora pro Pentium a vyšší či kompatibilní). Varianty zahrnují: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core, a některé Intel Atom.
AMD64 Handbook
AMD64 is a 64-bit architecture that is compatible with the x86 architecture (and thus also known as x86_64). It was first used by AMD (under the AMD64 name) and Intel (under the EM64T name) and is now the most prominent architecture for medium and high-end desktop PCs. It is also commonly found in the server segment. Variants include: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX, Ryzen, Threadripper, and Epyc along with Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7, i9, Xeon, and some Atoms.
ARM Handbook
ARM is a 32-bit architecture that is very popular in embedded and small systems. Sub-architectures range from ARMv2 to ARMv6 (legacy), to ARMv6-M (Cortex), as well as ARMv8-R and ARMv8-M and are often found in smart phones, tablets, hand-held consoles, end-user GPS navigation systems, etc. Variants include: StrongARM and Cortex-M.
  • There is no ARM Handbook available at this time. Please see the ARM project page and the community maintained Embedded Handbook for more information about Gentoo's support for various ARM-powered single board computers.
ARM64 Handbook
ARM64 is a 64-bit variant of ARM for embedded and server systems. The primary sub-architecture referred to as AArch64 (also known as ARMv8-A) is produced by a few manufacturers. AArch64 chips are seen in a variety of SoCs including developer boards, smart phones, tablets, smart TVs, etc. Variants include: ARM Holdings' Cortex-A53, A57, A72, A73, and Qualcomm's Kryo and Falkor.
  • There is no ARM64 Handbook available at this time. Please see the ARM64 project page and the community maintained Embedded Handbook for more information about Gentoo's support for various ARM64-powered single board computers.
HPPA Handbook
Referred to as HPPA, the PA-RISC architecture is an instruction set developed by Hewlett-Packard and was used in their mid- and high-end server series until about 2008 (after which HP started using Intel Itanium). Variants include: HP 9000 and PA-8600.
IA64 Handbook
IA64 is a 64-bit architecture designed by Intel and used in their Intel Itanium processor series. This architecture is not compatible with x86 or x86_64 (a.k.a. amd64) and is mostly found in medium and high-end server series. Variants include: Intel Itanium.
MIPS Handbook
Developed by MIPS Technologies, the MIPS architecture comprises multiple subfamilies (called revisions) such as MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 and more. MIPS is most common in embedded systems. Variants include: MIPS32 1074K and R16000.
PPC Handbook
PPC is a 32-bit architecture used by many Apple, IBM, and Motorola processors. They are most commonly found in embedded systems. Variants include: Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, older IBM iSeries and pSeries. Readers of this handbook may which to take a look at the PPC FAQ page before getting started.
PPC64 Handbook
PPC64 is the 64-bit variant of the PPC architecture, popular in both embedded as well as high-end performance servers. Variants include: IBM RS/6000s, IBM pSeries, and IBM iSeries. Readers of this handbook may which to take a look at the PPC FAQ page before getting started.
RISC-V Handbook
RISC-V is an upcoming 32-bit, 64-bit, and 128-bit architecture with an open instruction set. Currently, the 64-bit RISC-V variant is supported by Gentoo.
  • There is no RISC-V Handbook available at this time. See the RISC-V project page for more information about Gentoo's support for RISC-V.
SPARC Handbook
The SPARC architecture is best known by its most common producers, Sun Microsystems (now Oracle) and Fujitsu. It is used in server systems although a few workstations exist as well. In Gentoo, only SPARC64-compatible CPUs are supported. Variants include: E3000, Blade 1000, and Ultra 2.
X86 Handbook
X86 is a 32-bit architecture used by CPUs that are often said to be "Intel compatible". It was until recently the most popular architecture for desktop PCs. Gentoo offers builds for i486 (supports all families) and i686 (supports Pentium and higher or compatible). Variants include: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core, and some Intel Atoms.

Často kladené dotazy

Proč nemůže být příručka dynamicky generována pro zvolenou instalaci?

Správci příručky se rozhodli tvořit příručku na úrovni architektur a s použitím výchozího init systému v Gentoo (OpenRC) a základního rozvržení diskových oddílů. Účelem příručky je zprovoznit základní systém s Gentoo, nikoli obsáhnout všechny možné prvky (zvláštní rozvržení diskových oddílů, init systémy, konfigurace jádra, utility pro správu systému atd.).

Koncepty jako jsou pokročilé rozdělení disku, nevšeobecné konfigurace jádra a alternativní init systémy jsou popsány v dalších částech této wiki v její veřejně editovatelné části (upozornění: každý, kdo má wiki účet je může upravovat!)

Prosíme čtenáře, aby před tím, než budou požadovat přidání nové sekce nebo dodatku do příručky, prohledali tuto wiki a zjistili, jaký obsah je již k dispozici. Pokud máte za to, že je třeba do příručky přidat novou společnou část, navrhněte to nůže uvedeným postupem.

Nemohu v příručce najít informace o stage1. Kam se mám podívat?

Pokyny pro použití balíčků stage1 a stage2 jsou dostupné na stránce Gentoo FAQ. Instalace ze stage3 je jedinou podporovanou metodou instalace.

Jak mohu přispět ke zlepšení příručky?

Návrhy, komentáře či nápady na zlepšení příručky můžete sdělit prostřednictvým Diskusních stránek, které jsou k dispozici na jednotlivých stránkách příručky. Dokumentace je tvořena pro komunitu a tak je jakákoliv zpětná vazba vítána.

Poznámka
Aktivní správci příručky jsou jen dva nebo tři, proto buďte při čekání na odpověď trpěliví, než odpovíme na nové {{Talk}} příspěvky. Viz níže instrukce jak dát návrh k vylepšení příručky.

Berte na vědomí, že většina rozhodnutí při vývoji dokumentace je založená na konsenzusu. Není možná napsat či strukturovat dokumentaci takovým způsobem, aby s ní byl každý spokojený.

Ti, kteří přistupují do otevřené diskuze s cílem zlepšení příručky musí respektovat "Ne" jako odpověď v případě, kdy současné řešení je nejvíce efektivní pro většinu čtenářů.

Abychom mohli řádně sledovat nevyřešené problémy žádáme vás o přidání {{Talk}} šablony do každé diskuze, kterou otevřete. Postupujte jako v následujícím příkladu:

CODE Příklad otevřené diskuse
{{Talk|open|date=March 28,2017}}

Zdravím tým příručky,
myslím že by bylo konstruktivní, pokud by se část F00 příručky vylepšila využitím BLABLA. Příklad kódu / textu, který by přinesl zlepšení:

(vložte kód nebo text, který se má upravit)

Díky, že zvážíte můj podnět. --~~~~

Kombinace párových tagů --~~~~ s tagem "" uvedená na konci příkladu vloží datum kdy byla stránka uložena či zobrazena. Tento příkaz může být napsán manualně či generovaný použitím talčítka Signature and timestamp v liště editoru textu. Editoři wiki budou tuto sekci označovat jako 'podpis diskuse'. Prosím podepisujte každý Váš komentář na diskuzní stránce.

Changelog

An effort to provide a loosely Symantec versioned changelog for the handbooks effort can be found at Handbook:Main Page/Changelog.