Příručka:Hlavní stránka

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Main Page and the translation is 82% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎فارسی • ‎தமிழ் • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語 • ‎한국어

V příručce Gentoo usilujeme o soustředění dokumentace do ucelené příručky. Ten obsahuje pokyny k instalaci s využitím internetu a části o používání Gentoo a Portage.

Architektury

Gentoo Linux je k dispozici pro mnoho architektur. Ale co to vlastně je architektura?

[sadou (wikipedie)] nebo prostě jen architekturou se myslí rodina CPU (procesorů), která podporuje stejné instrukce. Dvěmi nejvýznačnějšími ve světě desktopů jsou architektury x86 a x86_64 (pro niž Gentoo používá označení amd64). Existuje však celá řada dalších architektur, jako je sparc, ppc (rodina PowerPC), mips, arm atd.

Tak všestranná distribuce, jakou Gentoo je, podporuje mnoho architektur. Níže najdete stručné shrnutí podporovaných architektur a zkratek, které Gentoo používá. Většina těch, co neznají architekturu svého systému, by se měla nejspíše podívat na amd64.

Čtění příručky

Níže uvedený seznam tabulka poskytuje základní přehled o architekturách podporovaných různými projekty Gentoo Linuxu. Je důležité vybrat si správnou architekturu před tím, než se pustíte do v příručce do kapitoly o instalaci. Ověřte si, jaká je architektura vašeho procesoru před tím, než budete pokračovat dále.

Rychlé pravidlo pro nové uživatele Gentoo: Pokud byl váš procesor (CPU) vyroben po roce 2015 a výrobcem je Intel či AMD, pak je nejspíše správné zvolit příručku AMD64.

Note
Architektury arm a arm64 "jsou" podporovány ze strany Gentoo, ale nemají zatím k dispozici plnou verzi příručky. Více informací najdete na Projektu ARM a bug #53437.
Příručka Alpha
Alpha je 64bitová architektura vyvinutá firmou Digital Equipment Corporation (DEC). Je stále použivána na některých mid-range a high-end serverech, ale samotná pomalu ztrácí podporu. Varianty zahrnují: ES40, AlphaPC, UP1000, a také Noname.
Příručka AMD64
AMD64 je 64bitová architektura, která je kompatibilní s architekturou x86 (také známá jako x86_64). Jako AMD64 byla poprvé použita společností AMD, společností Intel jako EM64T, a nyní je to nejvíce použivaná architektura pro mid-range a high-end osobní počítače. Také je často použita v serverech. Varianty zahrnují: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX, a Ryzen společně s Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7, plus určité Intel Atomy.
Příručka ARM
ARM je 32bitová architektůra, která je nejvíce populární v malých a integrovaných systémech. Podarchitektury od ARMv1 po ARMv7 (Cortex) jsou často použity v chytrých telefonech, tabletech, přenosných konzolích, GPS navigacích, apod. Varianty zahrnují: StrongARM a Cortex-M.
  • Příručka pro ARM není momentalně k dispozici. Více informací na bug #534376.
Příručka ARM64
ARM64 je 64bitová varianta ARM pro vestavěné a serverové systémy. Primární podarchitektura označená jako AArch64 (Také známá jako ARMv8-A) je vyráběna několika výrobci. Čipy s AArch64 jsou použity v SoC (System on Chip), včetně vývojářských desek, chtrých telefonů, tabletů, chytrých televizí, apod. Varianty zahrnují: ARM Holdings' Cortex-A53, A57, A72, A73 a také Qualcomm's Kryo a Falkor.
  • Příručka pro ARM64 momentalně není dostupná. Více informací na bug #534376.
Příručka HPPA
Označovaná jako HPPA, PA-RISC je architektura instrukční sady vyráběná společností Hewlett-Packard a byla používána v jejich mid-range a high-end serverech asi do konce roku 2008 (Poté HP začal používat Intel Itanium). Varianty zahrnují: HP 9000 and PA-8600.
Příručka IA64
IA64 je 64bitová architektura vyvinuta firmou Intel používaná v jejich procesorech Intel Itanium. Tato architektura není kompatibilní s x86 nebo x86_64 (nebo-li amd64) a je nejvíce použivaná v mid-range a high-end serverech. Varianty zahrnují: Intel Itanium.
Příručka MIPS
Vyvíjena společností MIPS Technologies, architektura MIPS se skládá z více rodin (nazývaných revize) jako je MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 a další. MIPS je nejvíce používána v integrovaných systémech. Varianty zahrnují: MIPS32 1074K and R16000.
Příručka PPC
PPC je 32bitová architektura, kterou často používají procesory Apple, IBM a Motorola. Nejvíce jsou používány v integorvaných systémech. Varianty zahrnují: Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, older IBM iSeries a také pSeries.
Příručka PPC64
PPC64 je 64bitová varianta architektury PPC, oblíbbené jak v integrovaných systémech, tak v high-end výkonných server. Varianty zahrnují: IBM RS/6000s, IBM pSeries, and IBM iSeries.
Příručka SPARC
Architektura SPARC je nejvíce známá díky svým výrobcům Sun Microsystems (nyní Oracle) a Fujitsu. Je používána v serverech a pracovních stanicích. Gentoo podporuje pouze procesory SPARC64 kompatibilní. Varianty zahrnují: E3000, Blade 1000, a Ultra 2.
Příručka X86
X86 je 32bitov architektura často používaných procesorů o nichž se říká, že jsou "Intel kompatibilní". Do nedávna to byla nejoblíbenější architektura osobních počítačů. Gentoo nabízí sestavení pro i486 (podpora pro všechny architektury) a také i686 (podpora pro Pentium a vyšší či kompatibilní). Varianty zahrnují: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core, a některé Intel Atom.

Často kladené dotazy

Proč nemůže být příručka dynamicky generována pro zvolenou instalaci?

Správci příručky se rozhodli tvořit příručku na úrovni architektur a s použitím výchozího init systému v Gentoo (OpenRC) a základního rozvržení diskových oddílů. Účelem příručky je zprovoznit základní systém s Gentoo, nikoli obsáhnout všechny možné prvky (zvláštní rozvržení diskových oddílů, init systémy, konfigurace jádra, utility pro správu systému atd.).

Koncepty jako jsou pokročilé rozdělení disku, nevšeobecné konfigurace jádra a alternativní init systémy jsou popsány v dalších částech této wiki v její veřejně editovatelné části (upozornění: každý, kdo má wiki účet je může upravovat!)

Prosíme čtenáře, aby před tím, než budou požadovat přidání nové sekce nebo dodatku do příručky, prohledali tuto wiki a zjistili, jaký obsah je již k dispozici. Pokud máte za to, že je třeba do příručky přidat novou společnou část, navrhněte to nůže uvedeným postupem.

Nemohu v příručce najít informace o stage1. Kam se mám podívat?

Pokyny pro použití balíčků stage1 a stage2 jsou dostupné na stránce Gentoo FAQ. Instalace ze stage3 je jedinou podporovanou metodou instalace.

Jak mohu přispět ke zlepšení příručky?

Návrhy, komentáře či nápady na zlepšení příručky můžete sdělit prostřednictvým Diskusních stránek, které jsou k dispozici na jednotlivých stránkách příručky. Dokumentace je tvořena pro komunitu a tak je jakákoliv zpětná vazba vítána.

Note
Aktivní správci příručky jsou jen dva nebo tři, proto buďte při čekání na odpověď trpěliví, než odpovíme na nové {{Talk}} příspěvky. Viz níže instrukce jak dát návrh k vylepšení příručky.

Berte na vědomí, že většina rozhodnutí při vývoji dokumentace je založená na konsenzusu. Není možná napsat či strukturovat dokumentaci takovým způsobem, aby s ní byl každý spokojený.

Ti, kteří přistupují do otevřené diskuze s cílem zlepšení příručky musí respektovat "Ne" jako odpověď v případě, kdy současné řešení je nejvíce efektivní pro většinu čtenářů.

Abychom mohli řádně sledovat nevyřešené problémy žádáme vás o přidání {{Talk}} šablony do každé diskuze, kterou otevřete. Postupujte jako v následujícím příkladu:

CODE Příklad otevřené diskuse
{{Talk|open|date=March 28,2017}}

Zdravím tým příručky,
myslím že by bylo konstruktivní, pokud by se část F00 příručky vylepšila využitím BLABLA. Příklad kódu / textu, který by přinesl zlepšení:

(vložte kód nebo text, který se má upravit)

Díky, že zvážíte můj podnět. --~~~~

Kombinace párových tagů --~~~~ s tagem "" uvedená na konci příkladu vloží datum kdy byla stránka uložena či zobrazena. Tento příkaz může být napsán manualně či generovaný použitím talčítka Signature and timestamp v liště editoru textu. Editoři wiki budou tuto sekci označovat jako 'podpis diskuse'. Prosím podepisujte každý Váš komentář na diskuzní stránce.