ACCEPT_KEYWORDS

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page ACCEPT KEYWORDS and the translation is 28% complete.
Outdated translations are marked like this.


ACCEPT_KEYWORDS değişkeni, paket yöneticisinin ebuild'leri kullanırken hangi KEYWORDS değerlerini kabul etmesi gerektiğini belirler.

Değişken nerede tanımlanır?

Değişken genellikle Gentoo profile içerisinde tanımlanır ancek kullanıcılar /etc/portage/make.conf dosyasında sistem için, /etc/portage/package.accept_keywords dosyasında her paket için ayrı ayrı değişkenin üzerine yazabilir hatta komut satırında tek kullanımlık dahi uygulayabilir.

Önemli
ACCEPT_KEYWORDS değerini komut satırında geçici olarak tanımlamak sistemde kararsızlıklara yol açabileceği için genelde tavsiye edilmeyen bir yöntemdir.

Kararlı ve kararsız keyword değerleri

Çoğu profilin ACCEPT_KEYWORDS'ü için öntanımlı değeri kendi mimarisidir. Örneğin amd64 veya arm gibi. Bu sayede paket yönetici bir paketi kurarken yalnızca kendi mimarisine ait anahtar kelime bulunduran paketleri kullanacaktır. Kullanıcı dilerse kararlılığı tam olarak test edilmemiş paketleri de mimarinin önüne ~ karakteri koyarak kullanılabilir hale getirebilir. Örneğin:

ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"

Kararsız kanala (örn. ~amd64) izin verilirken, kararlı kanalın da (amd64) ayrıca eklenmesine gerek yoktur. ACCEPT_KEYWORDS değeri yalnızca tek değişkene izin vermektedir.

Eğer ayar sistem genelinde yapılmayacaksa, her paket için ayrı olarak package.accept_keywords dosyasında veya dizininde tanımlanabilir:

# oyunlar
games-fps/doomsday ~amd64

ACCEPT_KEYWORDS içindeki normal değerlerin dışında package.accept_keywords üç özel değeri daha destekler[1]:

  • * — paket herhangi bir mimaride kararlı durumda ise görülebilir
  • ~* — paket herhangi bir mimaride kararsız durumda ise görülebilir
  • ** — paket her zaman görülebilir (KEYWORDS değeri yok sayılır)
  • * — Package is visible if it is stable on any architecture.
  • ~* — Package is visible if it is in testing on any architecture.
  • ** — Package is always visible (KEYWORDS are ignored completely).

Son seçenek uygulamaların svn/git/mercurial/… depoları gibi en son kodlarının bulunduğu, "canlı ebuild" denen ve KEYWORDS değeri bulunmayan paketler için işe yaramaktadır.

Not
The behavior of ~arch and ~* differ: ~arch includes arch, ~* doesn't include *. To use the most recent version of a package which is marked stable or unstable on any architecture, specify "* ~*".

See also

Referanslar

  1. Gentoo Portage, Manual page for Portage. Retrieved on January 30th, 2015.