ACCEPT_KEYWORDS

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page ACCEPT KEYWORDS and the translation is 6% complete.
Outdated translations are marked like this.


Proměnná ACCEPT_KEYWORDS poskytuje správci balíčků informaci o tom, které hodnoty KEYWORDS může ebuild přijímat. Proměnná je obvykle nastavena v Gentoo profilu, ale může být přenastavena v uživatelském souboru /etc/portage/make.conf nebo dokonce z příkazového řádku.

The variable is usually set through the Gentoo profile but can be overruled system wide in /etc/portage/make.conf, per-package in /etc/portage/package.accept_keywords, or even for a single emerge on the command line, though this is not recommended.

Přenastavování proměnné ACCEPT_KEYWORDS v příkazovém řádku je obecně považováno za špatný nápad, protože se nejedná o nastavení trvalé, může to způsobit nežádoucí chování správce balíčků.

Stable and unstable keywords

Výchozí hodnotou proměnné ACCEPT_KEYWORDS je u většiny profilů samotná architektura, jako např. ACCEPT_KEYWORDS="amd64" nebo ACCEPT_KEYWORDS="arm". V těchto případech, bude správce balíčků akceptovat jen ebuildy, jejichž proměnná KEYWORDS obsahuje tuto architekturu. Chce-li mít uživatel možnost instalovat a pracovat s ebuildy, které ještě nejsou považované za připravené pro produkční nasazení, může přidat stejnou architekturu ale s předponou v podobě ~, takto:

FILE /etc/portage/make.conf
ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"

Keyword stabilní větve (amd64) by se neměl uvádět, jestliže se přidává keyword pro testovací větev (~amd64), protože proměnná ACCEPT_KEYWORDS je přírůstková.

If the setting is not to be made system-wide, then it can be set per-package in the package.accept_keywords file or directory:

# games
games-fps/doomsday ~amd64

In addition to the normal values from ACCEPT_KEYWORDS, package.accept_keywords supports three special tokens[1]:

  • * — Package is visible if it is stable on any architecture.
  • ~* — Package is visible if it is in testing on any architecture.
  • ** — Package is always visible (KEYWORDS are ignored completely).

The last choice is useful for live package versions (e.g. SVN/Git/Mercurial package versions) because live ebuilds don't have a KEYWORDS variable.

Poznámka
The behavior of ~arch and ~* differ: ~arch includes arch, ~* doesn't include *. To use the most recent version of a package which is marked stable or unstable on any architecture, specify "* ~*".

See also

References


  1. Gentoo Portage, Manual page for Portage. Retrieved on January 30th, 2015.