O instalaci Gentoo Linuxu

From Gentoo Wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Handbook:AMD64/Installation/About and the translation is 100% complete.

Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎українська • ‎中文 • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎日本語 • ‎한국어
AMD64 Handbook
Installation
About the installation
Choosing the media
Configuring the network
Preparing the disks
Installing stage3
Installing base system
Configuring the kernel
Configuring the system
Installing tools
Configuring the bootloader
Finalizing
Working with Gentoo
Portage introduction
USE flags
Portage features
Initscript system
Environment variables
Working with Portage
Files and directories
Variables
Mixing software branches
Additional tools
Custom package repository
Advanced features
Network configuration
Getting started
Advanced configuration
Modular networking
Wireless
Adding functionality
Dynamic management


Úvod

Vítejte

First of all, welcome to Gentoo! You are about to enter the world of choices and performance. Gentoo is all about choices. When installing Gentoo, this is made clear several times - users can choose how much they want to compile themselves, how to install Gentoo, what system logger to use, etc.

Gentoo is a fast, modern meta-distribution with a clean and flexible design. It is built on an ecosystem of free software and does not hide what is beneath the hood from its users. Portage, the package maintenance system which Gentoo uses, is written in Python, meaning the user can easily view and modify the source code. Gentoo's packaging system uses source code (although support for pre-compiled packages is included too) and configuring Gentoo happens through regular text files. In other words, openness everywhere.

It is very important that everyone understands that choices are what makes Gentoo run. We try not to force users into anything they do not like. If anyone believes otherwise, please bug report it.

How the installation is structured

Na instalaci Gentoo se dá hledět jako na postup složený z 10 kroků, odpovídajících následující sadě kapitol. Každý krok má za výsledek dosažení určitého stavu:

Krok Výsledek
1 Uživatel se ocitne ve funkčním prostředí připraveném k instalaci Gentoo.
2 Připojení k internetu je připraveno k instalaci Gentoo.
3 Pevné disky jsou inicializovány k umístění instalace Gentoo.
4 Instalační prostředí je připraveno a uživatel může změnit kořenový adresář instalace pomocí příkazu chroot.
5 Jsou nainstalovány ústřední balíčky, které jsou stejné pro všechny instalace Gentoo.
6 Je nainstalováno jádro Linux.
7 Uživatel bude mít nastavenu většinu konfiguračních souborů systému Gentoo.
8 Jsou nainstalovány nezbytné systémové nástroje.
9 Je nainstalován a nakonfigurován správný zavaděč.
10 Čerstvě nainstalované prostředí Gentoo Linux je připraveno k prozkoumání.

Kdykoli dojde k představení některé volby, příručka se pokusí vysvětlit jaké jsou její klady a zápory. Ačkoli pak text pokračuje s výchozí volbou (Označenou v nadpise jako "Výchozí:"), ostatní možnosti budou popsány také (označené v nadpise jako "Alternativa:"). Nemějte za to, že výchozí možnost je zároveň tím, co Gentoo doporučuje. Jde o volbu, o níž si Gentoo myslí, že bude jeho uživateli nevyužívanější.

Občas mohou být učiněny volitelné kroky. Ty jsou označeny jako "Volitelné:" a nejsou tudíž k instalaci Gentoo nezbytné. Nicméně některé volitelné kroky závisí na dříve učiněných rozhodnutích. Pokyny čtenáře informují, pokud k tomuto dojde, jak v ve chvíli, kdy je činěno rozhodnutí, tak ihned po té, co je volitelný krok popsán.

Installation options for Gentoo

Gentoo can be installed in many different ways. It can be downloaded and installed from official Gentoo installation media such as our CDs and DVDs. The installation media can be installed on a USB stick or accessed via a netbooted environment. Alternatively, Gentoo can be installed from non-official media such as an already installed distribution or a non-Gentoo bootable disk (such as Knoppix).

This document covers the installation using official Gentoo Installation media or, in certain cases, netbooting.

Note
Pokud potřebujete pomoct s ostatními metodami instalace, včetně použití neGentoo CD, přečtěte si prosím Průvodce alternativními způsoby instalace.

Dále poskytujeme dokument Tipy a triky pro instalaci Gentoo jehož přečtení se může též hodit.

Potíže

Pokud se objeví při instalaci (nebo v dokumentaci instalace) problém, navštivte prosím systém pro hlášení chyb a zkontrolujte, zda je chyba známá. Pokud není, vytvořte k ní prosím hlášení, abychom se o ni mohli postarat. Nebojte se vývojářů, kteří jsou k chybě přiřazení - (většinou) vás nesežerou.

Note though that, although this document is architecture-specific, it might contain references to other architectures as well. This is due to the fact that large parts of the Gentoo Handbook use installation source text that is shared for all architectures (to avoid duplication of efforts and starvation of development resources). We will try to keep this to a minimum to avoid confusion.

If there is some uncertainty whether or not the problem is a user-problem (some error made despite having read the documentation carefully) or a software-problem (some error we made despite having tested the installation/documentation carefully) everybody is welcome to join the #gentoo channel on irc.freenode.net. Of course, everyone is welcome otherwise too as our chat channel covers the broad Gentoo spectrum.

Mimochodem, pokud máte nějaké další dotazy ohledně Gentoo, podívejte se na článek Často kladené dotazy. FAQ jsou také na fóru Gentoo.