Kernel

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Kernel and the translation is 100% complete.

A kernel az operációs rendszer magja. A legtöbb eszközmeghajtó-szoftvert tartalmazva a kernel interfészeket biztosít a programok számára, hogy hozzáférjenek a rendszer hardvereihez, például a memóriához, grafikus kártyákhoz és blokkeszközökhöz.

Noha a Gentoo korábban különböző kerneleket kínált, jelenleg kizárólag a Linux kernel a támogatott.

See also
További információért tekintse meg a kernel telepítéséről és beállításáról szóló kézikönyvet.

Melyik kernelt telepítsem?

A Gentoo különböző módszereket kínál a kernel működésbe hozására: az egyik lehetőség egy szabványos bináris kernel, amelyet a legtöbb disztribúció biztosítana, a másik pedig egy egyedileg konfigurált és fordított kernel használata.

Tip
Kezdetben a gentoo-kernel-bin gyors és egyszerű módot kínál a kernel működésbe hozására, miközben könnyű és nagy teljesítményű kernelt biztosít (pontosan úgy, ahogyan azt egy modern disztribúció tenné). Miután a rendszer telepítve van és megfelelően működik, szükség esetén más kernel is kiválasztható. A sys-kernel/gentoo-kernel-bin megőrizhető arra az esetre, ha problémák merülnének fel egy egyedi kernel indításakor.

gentoo-sources

Amikor a kernel forráskódjainak manuális fordítását vagy a Genkernel használatát választja a folyamat egy részének automatizálására, a Gentoo a legtöbb felhasználónak a sys-kernel/gentoo-sources szoftvercsomagot javasolja. Stabil verziói az upstream kernel.org hosszú távú stabil (LTS) kerneleit követik.

Disztribúciós kernelek

A distribution kernel project szoftvercsomagokat biztosít a kernelek telepítéséhez és kezeléséhez a Portage segítségével. Ezeket a kerneleket (ha szükséges) fordítják és telepítik egy egyszerű emerge parancs használatával, mint bármely más szoftvercsomagot, ami csökkentheti az adminisztratív terhet. A kernel frissítései a rendszer frissítése során történnek (például emerge -avuDN @world), és az egyetlen manuális lépés az, hogy a bootloader használja az új kernelt.

Ezek a kernelek alapértelmezett beállítással érkeznek, amelynek "egyszerűen működnie kell" a legtöbb rendszeren. Azoknak a felhasználóknak, akik nem szeretnék saját kernelt beállítani a semmiből, ezek a kernelek gyorsabban használhatóvá tehetik a rendszert.

gentoo-kernel

A sys-kernel/gentoo-kernel szoftvercsomag egy kernelt biztosít, amely az emerge parancs segítségével lesz lefordítva és telepítve. Ez a kernel alapértelmezett beállítással érkezik, amelynek a legtöbb rendszeren azonnal működnie kell, ugyanakkor, amennyiben az szükséges, lehetőséget nyújt testreszabásra.

gentoo-kernel-bin

A sys-kernel/gentoo-kernel-bin egy bináris kódot tartalmazó szoftvercsomag, amely lényegében egy előre bináris kódra fordított kernelt tartalmaz, lehetővé téve a gyorsabb telepítést. Ez a szoftvercsomag a gentoo-kernel szoftvercsomag előre fordított változata, amely alapértelmezett beállítással érkezik.

Important
Mivel a gentoo-kernel* szoftvercsomagok automatizálják a beállítás és kódfordítás folyamatát - függetlenül a szokásos, kézi úton történő kernelfordítás és telepítés módtól -, a cikk hátralévő része a sys-kernel/gentoo-sources szoftvercsomaggal történő telepítésről szól. További információért a disztribúciós kernelekről tekintse meg a distribution kernel project leírást.

Kernelforráskód telepítése

A kernel beszerzéséhez szükséges a kernel forráskódjának a telepítése. A Gentoo asztali rendszerekhez ajánlott kernelforrások a sys-kernel/gentoo-sources. Ezeket a Gentoo fejlesztők tartják karban, és szükség esetén javítják őket, hogy orvosolják a biztonsági rések és funkcionális problémák kérdéseit, valamint javítsák a kompatibilitást ritkább rendszerarchitektúrákkal.

USE jelölőzászlók

USE flags for sys-kernel/gentoo-sources Full sources including the Gentoo patchset for the 6.14 kernel tree

build !!internal use only!! DO NOT SET THIS FLAG YOURSELF!, used for creating build images and the first half of bootstrapping [make stage1]
experimental Apply experimental patches; for more information, see "https://wiki.gentoo.org/wiki/Project:Kernel/Experimental".
symlink Force kernel ebuilds to automatically update the /usr/src/linux symlink

Emerge

A sys-kernel/gentoo-sources telepítéséhez:

root #emerge --ask sys-kernel/gentoo-sources

Alternatív kernelek

A Portage fában számos más kernelszoftvercsomag található. Ezekről részletesebb információért tekintse meg a Kernel sources overview cikket. További segítséget a megfelelő kernel kiválasztásához Greg Kroah-Hartman fejlesztő Melyik stabil kernelt használjam? című cikkében találhat.

Összes kernelszoftvercsomag keresése

Teljes lista rövid leírásokkal a kernelforráskódokról megtalálható az emerge paranccsal keresve:

root #emerge --search sources

Kernelek kezelése

Beállítás

Automatikus konfiguráció
A genkernel egy eszköz, amely a kernel és initramfs build folyamatának automatizálására szolgál, segítve a rendszergazdákat a kernel build folyamatában.
Manuális konfiguráció megértése
Útmutató a manuális beállításhoz, amely szélesebb körű megértést nyújt a koncepciókról.
Manuális konfiguráció alkalmazása
Útmutató a manuális beállításhoz, amely biztosítja az elvégzéshez szükséges eszközöket és lépéseket.
Kernel deblobolása
Útmutató a kernel deblobolásához.
Biztonság
Útmutató a kernel megerősítéséhez.
Modulok
Modulok olyan objektumfájlok, amelyek kódrészeket tartalmaznak a kernel kiterjesztéséhez.
Optimalizáció
Leírások a kernel különböző optimalizálási lehetőségeiről.
Parancssori paraméterek
Leírások néhány gyakran hasznos parancssori paraméterről, amelyeket indításkor lehet a kernelnek átadni hibaelhárítás céljából.

Frissítés

Kernel frissítése
Lépések az új kernelre való frissítéshez egy meglévő beállítás használatával.

Elhtávolítás

Kernel eltávolítása
Lépések a régi kernelek teljes eltávolításához.

Hibaelhárítás

Kernelbeállítás támogatás

Tekintse meg a IKCONFIG támogatás alcikket.

Kernel parancssori paraméterei

Amikor egy bootloaderből indul, a Linux kernel elfogad parancssori paramétereket, amelyek megváltoztathatják a kernel viselkedését. Ez például segíthet a kernel indítási hibaelhárításában, vagy egy adott modul feketelistázásában, amelyet nem szabad betölteni. További részletekért tekintse meg a Gentoo Kernel/Command-line parameters cikkét.

A kernel.org adminisztrációs útmutatójában szépen formázott listát találhat a kernel parancssori paraméterekről.

További olvasnivaló a témában

  • fwupd — a daemon that provides a safe, reliable way of applying firmware updates on Linux.
  • Linux firmware — egy szoftvercsomag, amelyet a Linux kernel mellett terjesztenek, és firmware blobs-okat ( binary large objects, nagy bináris objektumokat) tartalmaz
  • Kernelkategória — Összes kernellel kapcsolatos cikk a Wikipédián.
  • Hardverkategória — Hardverelemek listája a kapcsolódó kernelbeállításokkal.

Külső források

Hivatkozások