Kernel/Áttekintés
Ez a dokumentum áttekintést nyújt az összes kernel forrásról, amelyet a Gentoo a fő ebuild tárolón keresztül biztosít.
Bevezetés
Mint a Gentoo Linux minden más részénél, a Gentoo Kernel csapat filozófiája is az, hogy a felhasználónak a lehető legnagyobb választási szabadságot biztosítsa. Amikor megnézi a emerge -s "%@^sys-kernel/.*-sources" kimenetét, könnyen láthatja, hogy számos kernel közül választhat. Ez a dokumentum megkísérel rövid áttekintést nyújtani a Gentoo által biztosított minden egyes hibajavító készlet céljairól, valamint magyarázatot próbál adni a rendelkezésre álló egyéb kernelforráskódokra is.
Támogatott kernelszoftvercsomagok
Genkernel
genkernel egy kernelképfájl készítő és initramfs képfájl készítő segédprogram, amely tartalmaz egy alapértelmezett kernelbeállítást, hogy automatikusan engedélyezze a közös opciókat és drivereket a kernelben. Ez általában azoknak a felhasználóknak ajánlott, akik nem érzik magukat kényelmesen a kernel kézi úton történő kódfordításával kapcsolatban.
További információkért kérjük, hogy olvassa el a Genkernel cikket.
gentoo-sources
A legtöbb felhasználónak a sys-kernel/gentoo-sources kernelt ajánlják. A gentoo-sources egy Linux 4.x és 5.x alapú kernel, amelyet enyhén javítottak biztonsági problémákkal kapcsolatban, kernel hibák lettek benne kijatítva, és javítva lett annak érdekében, hogy növeljék a kompatibilitást a ritkább rendszer architektúrákkal.
A sys-kernel/gentoo-sources szoftvercsomag a Gentoo kernel csapat legtöbb erőforrását igénybe veszi. Ezeket a felhasználók számára egy tehetséges fejlesztőkből álló csoport biztosítja, amely támaszkodik a népszerű kernel hacker, Greg Kroah-Hartman szakértelmére. Kroah-Hartman az udev fenntartója, valamint a hivatalos Linux kernel USB és PCI alrendszereiért felelős.
gentoo-kernel
A sys-kernel/gentoo-kernel szoftvercsomagot a Distribution Kernel project tartja karban, és biztosít egy alapértelmezett beállítást, amely megfelelő a legtöbb különféle operációs rendszerhez, azok számára, akik nem szeretnék a saját kernelüket a nulláról beállítani.
git-sources
A sys-kernel/git-sources szoftvercsomag az upstream fejlesztési kernel fa napi pillanatképeit követi. Ezek a kernelek jók azoknak a felhasználóknak, akik érdeklődnek a kernel fejlesztése vagy tesztelése iránt. A hibajelentéseket a Linux Kernel Bug Tracker-hez vagy a LKML (Linux Kernel Mailing List)-hez kell benyújtani.
Architektúrafüggő kernelek
A sys-kernel/mips-sources szoftvercsomagot úgy foltozták meg, hogy a legjobban fusson bizonyos architektúrákon. Továbbá tartalmaz néhány hibajavítást a fent és lent említett hibajavító készletekből származó hardvertámogatásra és funkciótámogatásra is.
Nem támogatott kernel-szoftvercsomagok
Most röviden bemutatjuk a többi sys-kernel/*-sources szoftvercsomagot, amelyek megjelentek, amikor a emerge -s "%@^sys-kernel/.*-sources" parancsot futtatták. Az alábbiakban egyenként tárgyaljuk ezeket. Ezeket a kerneltípusokat csak udvariasságból biztosítják – a Gentoo kernelcsapat nem támogatja a különböző hibajavító készleteket. Nincs konkrét preferencia egyik forráskód mellett sem, ezért a kernelforráskódokat ábécé sorrendben tekintjük át.
pf-sources
A sys-kernel/pf-sources kernel-szoftvercsomag több különböző kernellel kapcsolatos javítási elemeit egyesít. Tartalmazza a BFS javításkészletet a sys-kernel/ck-sources szoftvercsomagból, a sys-kernel/tuxonice-sources javításokat, a LinuxIMQ komponenst, valamint a BFQ I/O ütemezőt.
rt-sources
A sys-kernel/rt-sources kernel a sys-kernel/vanilla-sources szoftvercsomagon alapul, és tartalmazza a PREEMPT_RT hibajavítást. Ez a hibajavítás valósidejű operációs rendszerré (RTOS) alakítja a Linux kernelt. Ha az Ön operációs rendszere valósidejű garanciákat igényel, akkor használja ezt a szoftvercsomagot. További információért látogasson el a https://wiki.linuxfoundation.org/realtime/start weboldalra.
usermode-sources
A usermode-sources lényegében a User Mode Linux kernellel kapcsolatos hibajavítások gyűjteménye, amelyek a sys-apps/usermode-utilities szoftvercsomagban találhatók. Ezeket a kerneljavításokat úgy tervezték, hogy lehetővé tegyék a Linux számára, hogy rekurzívan fusson Linuxon belül. A User Mode Linux tesztelésre és virtuális szerverek támogatására szolgál. További információért erről a Linux stabilitásának és skálázhatóságának lenyűgöző bizonyítékáról látogasson el a http://user-mode-linux.sourceforge.net weboldalra.
További információért az UML-ről és Gentoo-ról olvassa el a Gentoo User-mode Linux Guide útmutatót.
vanilla-sources
Sok Linux-felhasználó valószínűleg ismeri a sys-kernel/vanilla-sources szoftvercsomagot. Ezek a kernelek a hivatalos kernelforráskódok másolatai, amelyeket a https://www.kernel.org/ oldalon tesznek közzé. Fontos megjegyezni, hogy a Gentoo kernelcsapat egyáltalán nem javítja a vanilla-sources szoftvercsomagot, hiszen ez a szoftvercsomag azok számára készül, akik teljesen módosítatlan Linux kernelt szeretnének futtatni. A Gentoo kernelcsapat ehelyett a sys-kernel/gentoo-sources szoftvercsomagot ajánlja a használatra.
A következő kernelverziók találhatóak meg ebben a szoftvercsomagban: 3.x, 4.x.
vanilla-kernel
Új sys-kernel/vanilla-kernel szoftvercsomag, amelynek elsődleges célja egy olyan egyszerű megoldás biztosítása, amely garantálja, hogy az Ön rendszere egy működőképes disztribúciós kernelt futtat, amely tisztán frissül az @world frissítések részeként. Másodlagos célja univerzális bináris szoftvercsomagok létrehozása, amelyeket később különböző hardverrel rendelkező rendszereken, /boot elrendezéseken és bootloadereken lehet telepíteni. Részletekért látogasson el a Michał Górny - Egy disztribúciós kernel a Gentoo számára weboldalra.
zen-sources
A sys-kernel/zen-sources szoftvercsomagot asztali számítógépes rendszerekhez tervezték. Olyan kódokat tartalmaz, amelyek nem találhatók meg a fő kernelben. A Zen kernel hibajavításokat tartalmaz, amelyek új funkciókat adnak hozzá, további hardvert támogatnak, és különféle finomhangolásokat kínálnak asztali környezetekhez. A Zen 3.8 kernel sorozat jelenleg maszkolva van a Portage fában. További információért a Zen kernelről látogasson el a Zen Kernel GitHub repository weboldalra.
Korábban biztosított kernel-szoftvercsomagok
aa-sources
Az aa-sources egy erősen módosított kernel volt, amely mindenféle hibajavításokat tartalmazott. Az upstream karbantartó megszüntette a kernel hibajavító szoftvercsomagok kiadását, és ennek következtében ezt a szoftvercsomagot eltávolították.
alpha-sources
Az alpha-sources egy 2.4-es kernel volt, amelyhez hibajavításokat alkalmaztak az Alpha architektúra hardverkompatibilitásának javítása érdekében. Ezeket a hibajavításokat továbbfejlesztették, és most már a fő kernelben is megtalálhatóak. Az Alpha felhasználók bármelyik újabb kernelt futtathatják anélkül, hogy további hibajavításokra lenne szükségük.
Architektúrafüggő kernelek
Az cell-sources egy 2.6-os kernel volt, amelyet a Sony PlayStation 3 játékkonzolon való futtatásra terveztek.
aufs-sources
Az aufs-sources szoftvercsomag teljes kernelforráskódokat tartalmaz, beleértve az hivatalos genpatchsetet (amely megtalálható a gentoo-sourcesban) a 4.14/4.19-es kernelfához és az aufs4 támogatását. Ez a kernel hasznos az aufs4 fájlrendszer használata során. További információért tekintse meg az aufs oldalt a Sourceforge webhelyen vagy a genpatches honlapon.
ck-sources
ck-sources Con Kolivas kernel hibajavító készlete. Ez a hibajavító készlet elsősorban az operációs rendszer válaszkészségének és interaktivitásának javítására szolgál, és különböző munkaterhelésekhez állítható be (szerverektől az asztali számítógépes rendszerekig). A hibajavító készlet tartalmaz egy másik ütemezőt, MuQSS-t, amelyet úgy terveztek, hogy az operációs rendszerek válaszkészsége és simasága megmaradjon még magas terhelés alatt is. Támogatás és információ elérhető itt és a #ck
csatornán irc.oftc.net.
development-sources
A development-sources, a hivatalos 2.6-os kernel a kernel.org oldalról. Mostantól a vanilla-sources szoftvercsomag alatt található.
gentoo-dev-sources
A gentoo-dev-sources, egy 2.6-os kernel, amely hibajavításokkal, biztonsági és stabilitási javításokkal van ellátva. Mostantól a gentoo-sources szoftvercsomag alatt található.
grsec-sources
A grsec-sources kernelforráskód korábban a legújabb grsecurity frissítésekkel (grsecurity 2.0 és újabb verziók) volt javítva, amelyek többek között tartalmazták a PaX támogatását is. A grsecurity javítások bekerültek a hardened-sources kernelbe, ezért ez a szoftvercsomag már nem érhető el a Portage szoftvercsomag-tárolóban.
hardened-sources
2017. augusztus 27-től, mivel a grsecurity korlátozza a hozzáférést a hibajavításaikhoz, a hardened-sources el lesz maszkolva (el lesz rejtve), és végül már nem lesz elérhető a Gentoo operációs rendszerben. A teljes enews bejegyzés itt található: [1].
A sys-kernel/hardened-sources kernel az hivatalos Linux kernelen alapult, és a Gentoo operációs rendszert szerverrendszereken futtató felhasználókat célozta meg. Egykor biztosított javításokat a Gentoo Hardened különböző alprojektjeihez (például a SELinux és a grsecurity támogatásához), valamint biztosított stabilitási és biztonsági fejlesztéseket is. További információért tekintse meg a Hardened projektet itt a wikiben.
Ez a kernel erőteljes javításokat biztosít a fokozott biztonság érdekében. Használat előtt olvassa el a Megerősített Gentoo bevezető cikket.
hardened-dev-sources
A hardened-dev-sources mostantól a hardened-sources szoftvercsomag alatt található.
hppa-sources
A hppa-sources egy 2.6-os kernel volt, amelyet hibajavításokkal láttak el az HPPA architektúra hardverkompatibilitásának javítása érdekében. Ezeket a javításokat kifejlesztették és beépítették a fő kernelbe. A HPPA felhasználók mostantól bármilyen újabb kernelt futtathatnak további hibajavítások nélkül.
mm-sources
A mm-sources a vanilla-sources alapjaira épült, és Andrew Morton hibajavító készletét tartalmazta. Kísérleti és élvonalbeli funkciókat foglaltak magukban, amelyeket vagy beépítettek a hivatalos kernelbe, vagy elutasították őket, mert "felgyújtották a rendszereket"! Mindig gyors ütemben fejlődtek, és egyik hétről a másikra radikálisan változhattak. A kernel-hackerek gyakran használták a mm-sources szoftvercsomagot rendkívül kísérleti fejlesztések tesztelési környezeteként. Azóta eltávolították a Portage szoftvercsomag-tárolóból.
openvz-sources
Az OpenVZ egy Linux alapú szervervirtualizációs megoldás. Az OpenVZ elszigetelt, biztonságos virtuális privát szervereket (VPS-eket) vagy virtuális környezeteket hoz létre egyetlen fizikai szerveren, ezáltal jobb szerverkihasználtságot biztosít és megakadályozza az alkalmazások ütközését. További információért látogassa meg a https://openvz.org/ weboldalt.
rsbac-dev-sources
A rsbac-dev-sources kernelt a sys-kernel/rsbac-sources szoftvercsomag alatt lehetett megtalálni.
rsbac-sources
A 2.6-os kernelek idején a sys-kernel/rsbac-sources szoftvercsomag hibajavításokat tartalmazott a Rule Set Based Access Controls (RSBAC) használatához. Karbantartók hiánya miatt eltávolították, de csodával határos módon újra megjelent a 3.10-es kernel sorozatban. Ha további biztonsági funkciókra van szüksége., akkor használja a hardened-sources szoftvercsomagot.
selinux-sources
A selinux-sources, egy 2.4-es kernel, amely számos biztonsági fejlesztést tartalmazott, a 2.6-os kernel fejlesztései miatt elavult. Az SELinux funkcionalitás megtalálható a hardened-sources szoftvercsomagban.
sh-sources
A sh-sources egy 2.6-os kernel volt, amelyet hibajavításokkal láttak el a SuperH architektúra hardverkompatibilitásának feljavítása érdekében. Ezeket a hibajavításokat kifejlesztették és beépítették a fő kernelbe. A SuperH felhasználók mostantól bármilyen újabb kernelt futtathatnak további hibajavítások nélkül.
sparc-sources
A sparc-sources egy 2.4-es kernel volt, amelyet hibajavításokkal láttak el a SPARC architektúra hardverkompatibilitásának feljavítása érdekében. Ezeket a hibajavításokat kifejlesztették és beépítették a fő kernelbe. A SPARC felhasználók mostantól bármilyen újabb kernelt futtathatnak további hibajavítások nélkül.
tuxonice-sources
A tuxonice-sources utolsó jogfenntartását kapta. Tekintse meg a bug #627924 bejegyzést.
A sys-kernel/tuxonice-sources szoftvercsomag (korábban sys-kernel/suspend2-sources szoftvercsomag) javításokat tartalmaz a genpatches szoftvercsomagból, amely magában foglalja a gentoo-sources javításait. Továbbá TuxOnIce javításokat tartalmaz, amelyek a Linux kernelhez készültek. Ezek a javítások a továbbfejlesztett suspend-to-disk megoldást jelentik, amelyek korábban suspend2 néven voltak ismerve.
uclinux-sources
Az uclinux-sources MMU nélküli CPU-khoz és beágyazott eszközökhöz készült. További információért látogassa meg a http://www.uclinux.org weboldalt. A biztonsági hibajavítások hiánya, valamint a teszteléshez szükséges hardver hiánya miatt ez a szoftvercsomag már nem található meg a Portage fában.
win4lin-sources
A win4lin-sources javításokat kapott a felhasználói térben működő win4lin eszközök támogatására, amelyek lehetővé tették a Linux felhasználók számára, hogy számos Microsoft Windows (TM) alkalmazást szinte natív sebességgel futtassanak. Ezeket a kernelforráskódokat biztonsági problémák miatt eltávolították.
Az xbox-sources forráskódokat tartalmazza az Xbox Linux kernelhez.
xen-sources
Az xen-sources egy 2.6-alapú kernel volt, amely lehetővé tette több operációs rendszer futtatását egyetlen fizikai számítógépes rendszeren. A felhasználó létrehozhatott virtuális környezeteket, amelyekben egy vagy több vendég operációs rendszer futhatott egy Xen-alapú host operációs rendszeren.
A xen-sources hibajavításokat a fő Linux kernelbe építették be a 3.0-s verziótól kezdve.
További információért a Xen és Gentoo használatáról olvassa el a Xen cikket itt a wikiben.
További olvasnivaló a témában
- Kernel upgrade guide
- The Gentoo Handbook
This page is based on a document formerly found on our main website gentoo.org.
The following people contributed to the original document: Brandon Low, Daniel Drake, Carl Anderson, Jorge Paulo, Benny Chuang, Gregorio Guidi, Shyam Mani, Joshua Saddler
They are listed here because wiki history does not allow for any external attribution. If you edit the wiki article, please do not add yourself here; your contributions are recorded on each article's associated history page.