Portage/hu
A portage egy nagyon fejlett szoftvercsomag-kezelő, amely a legnagyobb tisztelettel kezeli a felhasználó kívánságait. Néha túl sok bizalom van vetve a felhasználóba, ezért lehet, hogy Ön inkább a Portage súgót keresi, nem ezt a cikket.
A Portage a Gentoo operációs rendszet hivatalos szoftvercsomag-kezelője és terjesztési (disztribúciós) rendszere. A Gentoo-alapú operációs rendszerek szíveként funkcionál. Fejlett szoftverfüggőségi feloldást, szoftverek forráskódból vagy bináris szoftvercsomagokból történő rugalmas felépítését és telepítését a Portage végzi. Továbbá, a legtöbb egyéb alapvető disztribúciós funkciókat is mind ő hajtja végre.
A Portage szoftvert biztosít a Gentoo ebuild tárolóból, minden további ebuild tárolóból, vagy binhostból. A Portage számos parancsot tartalmaz a szoftvercsomag-tároló és szoftvercsomag kezeléshez, amelyek közül az elsődleges az emerge parancs.
Néhány gyakori kérdés a portage és az emerge paranccsal kapcsolatban már meg van válaszolva a GYIK leírásban és a Portage GYIK leírásban.
A napi szintű használat során az emerge, az emaint, és a dispatch-conf portage parancsok lesznek a leggyakrabban futtatva. A felsorolt parancsok bővebb leírásáért kérem, keresse meg a dokumentációban a parancsokra vonatkozó részeket.
A teljes felhasználói dokumentációért tekintse meg a portage man portage kézikönyvet. A Portage szoftvercsomagok telepítésével és karbantartásával kapcsolatos információkért tekintse meg az emerge cikket.
Ez a cikk a Portage szoftvercsomag-kezelőt a felhasználó szemszögéből mutatja be. Azok a felhasználók, akik szeretnének hozzájárulni a Portage fejlesztéséhez, látogassák meg a Portage projekt oldalát.
Telepítés
Minden Gentoo telepítő már alapból tartalmazza a Portage szoftvercsomag-kezelőt, így azt nem kell külön telepíteni!
Olvassa el a sérült vagy hiányzó Portage részt abban a ritka esetben, amikor sérült vagy hiányzik a Portage.
Portage frissítése
Ahhoz, hogy a Gentoo naprakész maradjon, a Portage-nek naprakésznek kell lennie. Általában a Gentoo szokásos, rendszeres frissítése automatikusan, probléma nélkül frissíti a Portage-et.
Alkalmanként a Portage frissítései tanácsossá tehetik a Portage frissítését a rendszer többi része előtt. A Portage szinkronizálása után egy erre kérő üzenet jelenhet meg:
- Elérhető a portage újabb változata.
- Erősen ajánlott a portage újabb változatára történő frissítése, még mielőtt bármilyen más szoftvercsomagot frissítene.
- A portage azonnali frissítésé érdekében futtassa az 'emerge --oneshot sys-apps/portage' parancsot.
Emerge Portage a tanácsnak megfelelően (módosítja a parancsot, ha az üzenet eltér a példától). A --oneshot
opció azért fontos, hogy elkerüljük a sys-apps/portage hozzáadását a world fájlhoz:
root #
emerge --ask --oneshot sys-apps/portage
Ha probléma adódik a Portage frissítésével, a User:Sam/Portage_help/Upgrading_Portage segíthet.
Beállítás
Fájlok
A Portage fő beállítása a make.conf fájlban található, bár sok fájl használható a Portage beállítására, főleg az /etc/portage könyvtárban.
Tekintse meg a man make.conf leírást az átfogó dokumentációért, nevezetesen az ebben a fájlban beállítható változók listájáért.
A /usr/share/portage/config/make.globals fájl számos alapértelmezett beállításértéket tartalmaz, amelyeket a Portage szerez be. Ezek az értékek felülírhatók, ha ugyanazokat a változóneveket adjuk meg az /etc/portage/make.conf fájlban.
Környezeti változók
A portage nagymértékben beállítható környezeti változókon keresztül.
Futtassa a man make.conf parancsot az elérhető környezeti változókkal kapcsolatos információkért. Tekintse meg a Kézikönyv részt a környezeti változókkal való munkavégzésről a Gentoo-ban.
Az összes jelenleg beállított környezeti változó megtekintéséhez futtassa:
user $
emerge --info --verbose
A környezeti változók szoftvercsomagonként állíthatók be az /etc/portage/package.env bejegyzéseken keresztül.
Ebuild szoftvercsomag-tárolók
A Gentoo ebuild szoftvercsomag-tárolóján kívül, ahonnan a Portage alapértelmezés szerint lekéri a szoftvercsomagokat, további ebuild szoftvercsomag-tárolók is elérhetők, például:
- repos.gentoo.org - A közösség által hozzájárult tároló. Néhány a Gentoo fejlesztők által biztosított tárolók listája.
- GURU - Hivatalos ebuild tároló, amelyet a Gentoo felhasználók közösen tartanak karban. Néhány Gentoo fejlesztő kis támogatásával.
- gpo.zugaina.org - Harmadik féltől származó ebuild tárolók listája.
Az ebuild tároló cikk egy szakaszt tartalmaz az ebuild tárolók Portage általi használatára való beállításáról.
Keresse meg a rendelkezésre álló ebuildeket a parancssorban az emerge emerge --search vagy eix paranccsal.
Míg a Gentoo ebuild tárolót Gentoo fejlesztők írják és vizsgálják át, valamint a GURU tárolónak is van némi fejlesztők általi felügyelete, addig más ebuild tárolók esetében ez nem mindig igaz. Lehetséges, hogy egyes ebuilds tárolók sérülékeny, súlyosan törött, vagy akár rosszindulatú szoftvereket is tartalmazhatnak elméletileg.
Binárisokat tároló host számítógépek
A futtatható binárisra lefordított szoftvereket tároló host számítógépek elérhetősége az /etc/portage/binrepos.conf fájlban van beállítva. Ezek a host számítógépek lehetővé teszik a bináris szoftvercsomagok gyors telepítését, mindaddig, amíg a telepített vagy frissített szoftvercsomaghoz rendelkezésre áll egy szoftvercsomag a kért USE jelölőzászlóknál.
Létezik egy hivatalos Gentoo bináris futtatható szoftvercsomagokat tartalmazó host számítógép, amely számos bináris futtatható szoftvercsomagot tartalmaz az amd64 és arm64 architektúrákhoz. További beállítással és használattal kapcsolatos utasításokért tekintse meg az útmutatót az előbbi linken.
Alternatív bináris hoszt számítógépek beállításához, valamint a további információkért a bináris futtatható szoftvercsomagok Portage szoftvercsomag-kezelővel való használatáról tekintse meg a bináris futtatható szoftvercsomagok útmutatóját.
Portage szoftvercsomag-kezelő segédprogramjainak a használata
A portage a rendszer adminisztrációjához és karbantartásához számos különféle eszközt és segédprogramot tartalmaz. A következő szakaszok ábécé sorrendben sorolják fel ezeket.
A főbb parancsok, amelyekre a felhasználóknak napi szinten lesz szükségük, a következők: emerge, emaint, és dispatch-conf.
archive-conf
Az archive-conf célja egy beállításfájl mentése a dispatch-conf archívumkönyvtárban. A legtöbb felhasználónak soha nem kell futtatnia ezt a parancsot:
root #
archive-conf
dispatch-conf
A dispatch-conf segédprogram a beállításfájlok frissítéseinek kezelésére szolgál. Tekintse meg a dispatch-conf cikket.
ebuild
Az ebuild parancs része a portage -nek. A portage az ebuild parancs segítségével különféle ebuild funkciókat futtat.
Ezt a parancsot általában közvetlenül nem a felhasználó futtatja, és csak a fejlesztőknek szokott hasznos lenni. Ne próbálja meg a szoftvercsomagok telepítésére használni. Nézze meg inkább az emerge parancsot.
Az ebuild parancs és az ebuild fájlok közötti egyértelműségért nézze meg az ebuild leírásáról szóló cikket.
egencache
Az egencache nevű eszköz újraépíti a metaadat-információk gyorsítótárát az ebuild-tárak számára. További információkért tekintse meg az egencache cikket.
emaint
Az operációs rendszer állapotának a felméréséhez kapcsolódó szoftvercsomag-kezelést és karbantartást végez.
Tekintse meg a szoftvertároló szinkronizálása részt arról, hogy hogyan használhatja az emaint parancsot a tároló szinkronizálására. Részletes információkért tekintse meg a man 1 emaint részt a man súgóban.
user $
emaint --help
emerge
Az emerge a portage parancssori felülete. A legtöbb felhasználó az emerge parancsot használva kommunikál a portage szoftvercsomag-kezelővel.
Az emerge paranccsal kapcsolatos további információkért kérem, nézze meg az ide tartozó wiki bejegyzést.
emerge-webrsync
Telepítsen önmagának az internetről egy Gentoo ebuild szoftvertároló pillanatképet. Részletekért nézze meg a kézikönyv ide eső részét.
root #
emerge-webrsync -h
Az eix-sync parancs a színfalak mögött, belül az emerge-webrsync parancsot hívja meg, ha a /etc/portage/repos.conf fájl sync-type értéke webrsync
.
emirrordist
Eszköz a szoftvercsomag diszfájlok tükrözésére.
root #
emirrordist -h
További részletekért tekintse meg a man emirrordist súgót.
env-update
Automatikusan frissíti a környezeti beállításokat.
root #
env-update -h
Tekintse még a man env-update súgót. Néhány további információért tekintse meg a bejelentkezés cikket arról, hogy hogyan van beállítva a környezet a Gentoo -ban.
fixpackages
Az összes szoftvercsomag számára szoftvercsomag-mozgatási frissítéseket hajt végre.
root #
fixpackages -h
További részletekért, kérem tekintse meg a man fixpackages súgót.
regenworld
Újragenerálja a world fájlt azáltal, hogy a portage naplófájlban ellenőrzi az összes múltban végrehajtott műveletet.
Ezen eszköz használata előtt készítsen biztonsági másolatot a már meglévő world fájlról (/var/lib/portage/world).
root #
regenworld -h
portageq
A részletekért kérem, nézze meg a portageq idetartozó részét.
quickpkg
Portage szoftvercsomagokat hoz létre. További információkért tekintse meg a Bináris szoftvercsomagok útmutatóját.
user $
quickpkg --help
Tekintse meg a man quickpkg súgót.
repoman
A repoman egy fejlesztőeszköz az ebuild tesztelésére. A 2.3.0 verzió óta a Portage szoftvercsomag-kezelőtől külön van válsztva, tehát a app-portage/repoman szoftvercsomagban található meg. További információkért tekintse meg a repoman cikket.
Mostanra elavult a dev-util/pkgcheck és a dev-util/pkgdev szoftvercsomagok által biztosított eszközök javára.
glsa-check
A Gentoo Linux Security Announcements (Gentoo Linux Biztonsági Közlemények) vagy GLSA-k a közösségnek küldött értesítések a Gentoo Linuxhoz, vagy kifejezetten a ::gentoo ebuild tárolókban található szoftvercsomagokhoz kapcsolódó biztonsági résekről.
A glsa-check egy eszköz a különféle GLSAs-k nyomon követésére. Használható GLSA-k megtekintéséhez, de ami még fontosabb annak tesztelésére, hogy a rendszer sebezhető-e az ismert GLSA-kkal szemben.
További információért tekintse meg a man glsa-check súgót és a glsa-check --help parancsot:
user $
glsa-check --help
Tippek
Gyakori portage problémák és megoldások
A Gentoo operációs rendszer sokkal több beállítási lehetőséget kínál, mint amennyit a legtöbb disztribúció megenged. Ez elsőre zavaró terminológiához vezet, mint például a blockers, a körkörös szoftverfüggőségek, a REQUIRED_USE, stb.
Az alább cikkek segítenek a felhasználónak megérteni, hogy miként jönnek létre, valamint leírják a megoldásaikat:
Fő (Gentoo) ebuild kódtárolójának szinkronizálási ideje
Annak érdekében, hogy a Gentoo ebuild kódtárolójának legutóbbi frissítési (szinkronizálási) időpontját megtekinthesse, kérem futtassa a következő parancsot:
user $
cat /var/db/repos/gentoo/metadata/timestamp.chk
Szoftvercsomagkészletek listázása
Megszeretné tudni, hogy pontosan mely szoftvercsomagok vannak benne az egyes szoftvercsomagkészletekben? Kérem látogasson el a Csomagkészletek leírásra.
Hibaelhárítás
Korrupt vagy hiányos portage
Annak ellenére, hogy nagyon ritkának kell lennie, mint minden adat esetén, továbbra is fennáll annak a lehetősége, hogy a portage korrupt vagy akár nem eltávolított állapotban is lehet, ami nagyon rossz lenne az egész rendszer működésének. Ha ez valaha is megtörténne, akkor vannak olyan módok, amelyekkel a portage helyreállítható. Viszont a portage nagyon központi dolog, ezért az újratelepítés egy meglehetősen érintett művelet, amely kézi beavatkozást igényel a szoftvercsomag-kezelő telepítéséhez anélkül, hogy a rendszeren működőképes szoftvercsomag-kezelő lenne.
Kérem tekintse meg a Fix my Gentoo című részt a bináris szoftvercsomagokon keresztüli vészhelyzeti telepítés részleteiért. Valamint tekintse meg kérem a Sérült portage javítása leírást.
Az alapértelmezett Gentoo ebuild szoftvercsomag-tároló helyének cseréje
A 2019-04-29[1]-án megjelent portage v2.3.66[2] verziótól kezdve megváltoztak a portdir, distdir, repo_name, repo_basedir könyvtárak alapértelmezett helyei.
További információért tekintse meg a bug #662982 hibával kapcsolatos leírást.
Régi hely
repo_basedir="/usr"
repo_name="portage"
distdir="/usr/portage/distfiles"
portdir="/usr/portage"
target_distdir="/usr/portage/distfiles"
target_pkgdir="/usr/portage/packages"
Új hely
repo_basedir="/var/db/repos"
repo_name="gentoo"
distdir="/var/cache/distfiles"
portdir="/var/db/repos/gentoo"
target_distdir="/var/cache/distfiles"
target_pkgdir="/var/cache/binpkgs"
További részletek
- /etc/portage — the primary configuration directory for Portage, Gentoo's package manager.
- /etc/portage/make.conf — fő beállításfájl. A Portage környezet globális szintű testreszabására használják., az a hely, ahol a Portage a bináris kódra már lefordított szoftvercsomagokat tárolja.
- /etc/portage/color.map — a file containing variables that define color classes used by Portage.
- prefix — enables the power of Gentoo and Portage on other distributions and/or operating systems (Microsoft Windows via Cygwin, Android via Termux, etc.).
Portage szoftvercsomag-kezelővel kapcsolatos leírások
- Upgrading Gentoo — elmagyarázza, hogy hogyan kell frissíteni a Gentoo rendszert, és hogyan kell eljárni egy jól karbantartott rendszer érdekében.
- Catalyst — a tool to build stage files and live-images for Gentoo
- Creating an ebuild repository — basics of creating an ebuild repository and maintaining ebuilds in it.
- GCC optimization — bemutatja a lefordított kód optimalizálását biztonságos, értelmes CFLAGS és CXXFLAGS használatával.
- Portage tips — the main command-line interface to Portage
- Repository format — A quick reference to Gentoo ebuild repository (overlay) format.
- Package Manager Specification — a standardization effort to ensure that the ebuild file format, the ebuild repository format (of which the Gentoo ebuild repository is the main incarnation), as well as behavior of the package managers interacting with these ebuilds is properly agreed upon and documented.
- Ebuild repository
- Category:Portage
- Gentoolkit
- Portage Multi Stage Dockerfile — The emerge --quickpkg-direct and related emerge --quickpkg-direct-root options are useful inside Dockerfiles
- Portage Security — aims to answer the question "How can I dispel doubts regarding the security of the Gentoo ebuild repository on a system?"
- Portage TMPDIR on tmpfs — It is unlikely that tmpfs will provide any performance gain for modern systems
Portage a Gentoo AMD64 kézikönyvében
- A Portage introduction
- USE flags
- Portage features
- Files and directories
- Configuring through variables
- Mixing software branches
- Additional Portage tools
- Custom Portage tree
- Advanced Portage features
Portage eszközök
- Useful Portage tools — az ebuild szoftvertárolókban elérhető Gentoo-specifikus rendszerkezelő eszközök listáját tartalmazza, különösen a Portage számára.
- Cfg-update — a utility used on Gentoo to manage configuration file updates.
Alternatív szoftvercsomag-kezelők és grafikus felhasználói felületek (GUI)
- Pkgcore — an alternative package manager for Gentoo that aims for high performance, extensibility, and a clean design.
- app-portage/kuroo - Graphical Portage frontend based on KF5/Qt5.
- App Swipe - Qt GUI for browsing local Portage repositories.
Az ebuild vagy szoftvercsomaggal kapcsolatos leírások
- Package sets — describes package sets in high detail and includes a list of all typically available sets on a Gentoo system.
Külső források
- Official Portage documentation - Built by Portage developer Zac Medico (zmedico) .
- packages.gentoo.org - online searchable database of packages from the Gentoo package repository.
Portage man (súgó) oldalai
A man kézikönyvek (man súgók) a portage teljes műszaki dokumentációját tartalmazzák. Lokálisan, a helyben tárolt számítógépen, kérem írja be a Gentoo rendszer parancsértelmezőjébe a man <tárgy> parancsot, hogy olvasni tudja az említett kézikönyveket. Vegye figyelembe, hogy a kézikönyvek további Lásd még oldalakra is hivatkozhatnak.
- emerge - command-line interface to the Portage system - emerge man page.
- Portage configuration files - Portage man page.