Help:Sledovací seznam

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Help:Watchlist and the translation is 50% complete.

Váš sledovací seznam je zobrazení do stopování změn, podobně k zobrazení k "⧼nedávným změnám⧽", ale omezeně ukáže změny jen skrz vaše nastavení sledovaných stránek. Můžete vidět zobrazení sledovacího seznamu při klepnutí na "⧼mé sledované⧽" odkaz na vrchu vpravo, ikdyž to je jen dostupné uživatelům kteří mají registraci a jsou přihlášeni.

Před tím než tu uvidíte něco zajímavého, musíte si přidat nějaké stránky do svého sledovacího seznamu. Udělejte to nasměrováním do stránky, o kterou se zajímate, a klepněte na záložku "⧼sledovat⧽".

The watchlist feature is mainly useful on a very busy wiki where the "Recent changes" display becomes too high traffic. On a typical low traffic wiki, you can normally see all of the editing activity across the whole wiki without feeling overwhelmed. On a more busy wiki you will find that many edits are taking place on pages which you personally find less interesting. To help track changes which are more interesting, start watching pages.

Typically you would watch pages related to your interest areas, and also pages where your care most about the content. If you make a significant edit to a page, you might chose to watch the page, to see if there are any follow-up edits for example. Note that there is a "Watch this page" tickbox provided on the editing screen for this purpose.

On the watchlist display, some page names appear in bold. This indicates whether or not you have visited the page to see the change. It's a bit like read/unread emails in an email inbox. The "Recent changes" display will also have some new bold highlighting, but for a different reason. Here bold is just indicating edits to pages on your watchlist.