Handbook:Parts/Blocks/DesigningPartitionScheme/cs

From Gentoo Wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Handbook:Parts/Blocks/DesigningPartitionScheme and the translation is 100% complete.

Návrh rozdělení oddílů

Jak mnoho a jak veliké?

Počet oddílů je vysoce závislý na prostředí. V případě velkého množství uživatelů je radno mít adresář /home/ oddělený z důvodu zvýšené bezpečnosti a snadnějšího zálohování. Pokud je Gentoo instalováno jako mailový server, pak by měl být adresář /var oddělen, jelikož maily jsou uloženy uvnitř adresáře /var/. Správná volba systému souborů pak může maximalizovat výkon. Herní servery budou mít oddělený adresář /opt/, jelikož většina herních serverů se instaluje do něj. Důvod je stejný jako u adresáře /home/: bezpečnost a zálohy. Ve většině situací je třeba mít adresář /usr/ velký, nejenže bude obsahovat většinu aplikací, ale strom Portage samotný zabere nejméně 500 MB, nezahrnuje v to další zdroje, které jsou v něm uloženy.

Jak vidno, vše ponejvíce závisí na tom, jakého cíle chce administrátor dosáhnout. Oddělené oddíly nebo svazky mají následující výhody:

  • Vyberete nejlepší systém souborů pro každý oddíl nebo svazek
  • Systému nemůže dojít volné místo na disku, pokud bude jediný nefunkční nástroj neustále zapisovat soubory na oddíl nebo svazek
  • Kontrola systému souborů je v případě potřeby časově zkrácena, jelikož kontroly lze činit paralelně (ačkoli tato výhoda se týká spíše více disků než více oddílů).
  • Bezpečnost může být zvýšena připojením některých oddílů v režimu pouze pro čtení, s volbou nosuid (setuid bity jsou ignorovány), noexec (spouštěcí bity jsou ignorovány) etc.

Nicméně mnohost oddílů má také nevýhody. Pokud nejsou správně nakonfigurovány, systém může skončit s velkým množstvím volného místa ne jednom oddíle a žádným na jiném. Další nepříjemností je to, že oddělené oddíly - zvláště u důležitých přípojných bodů jako je /usr/ nebo /var/ - často vyžadují od administrátora, aby startoval s pomocí initramfs a připojil oddíl ještě před startem zaváděcího skriptu. Ne vždy je to však pravidlem a výsledky se mohou lišit.

U SCSI a SATA platí limit 15 oddílů, pokud disk nepoužívá popisky GPT.

A co swap?

Neexistuje perfektní hodnota pro swap oddíl. Účelem swapu je poskytnout úložiště na disku v případě, že interní paměť jádra je pod tlakem. Swap umožňuje jádru přesunout stránky paměti, které nejspíše nebudou v krátkém časovém okamžiku potřebné na disk (swap nebo page-out) a paměť tak uvolnit. Samozřejmě pokud je tato paměť opět potřeba, je nutné tyto stránky opět vložit zpět do paměti (page-in), což zabere nějaký čas (jelikož disky jsou oproti vnitřní paměti pomalé).

Pokud systém nebude spouštět aplikace náročné na paměť nebo pokud má k dispozici hodně paměti, pak pravděpodobně nepotřebuje mnoho prostoru pro swap. Swap je však také používán pro uložení veškeré paměti v případě uspání. Pokud systém bude potřebovat uspávat, pak bude potřeba většího prostoru pro swap, obvykle nejméně v množství paměti instalované v systému.