Help:Navigace

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Help:Navigation and the translation is 100% complete.
The information in this article is probably outdated. You can help the Gentoo community by verifying and updating this article.

Na každé stránce Gentoo Wiki, naleznete tři hlavní navigační prvky:

 1. Postranní lišta vám umožní přístup k důležitým stránkám wiki, třeba Poslední změny nebo Nahrát soubor.
 2. Odkazy (často zvané záložky) které se vztahují k současné zobrazené stránce: jejich sloučené diskuzní stránce, verzi historie, a — především — odkaz k úpravě.
 3. Uživatelské odkazy; jako anonymní uživatel, uvidíte odkaz k vytvoření uživatelského účtu nebo k přihlášení. Jako odhlášený uživatel máte sbírku osobních odkazů, včetně své uživatelské stránky a nastavení.

Postranní lišta

Příklad postranní lišty

Postranní lišta je zobrazena na levé hraně pod logem stránky. Tato postranní lišta vám umožní přistupovat k důležitým stránkám wiki, třeba k posledním změnám nebo Nahrání souboru.

Navigace

Klepnete-li na logo, vrátí vás na hlavní stránku wiki. Odkazy v navigační části, právě pod, vás dostanou k důležitým stránkám wiki.

Nástrojový box

“Tools“ obsahuje výběr odkazů, které se mění v závislosti na typu prohlížené stránky.

Na všech stránkách (kromě speciálních stránek)
 • “What links here” vás dostane ke speciální stránce, která obsahuje seznamy stránek na wiki, které odkazují do současné stránky. To je nápomocné když vidíte podobné informace na stránkách. “What links here”, informace může být také užitečná když předěláváte wiki stránky a potřebujete posoudit, zda odkazy na stránku jsou stále relevantní i po změnách v současné stránce.
 • Nástroj “Related changes” ukáže všechny poslední změny v odkázaných stránkách do současné stránky. Poslední změny do všech relevantních šablon stránek jsou zahrnuté ve výsledném stránkovém seznamu. Volba "Skrytí malých úprav" která může být nastavena v uživatelském nastavení se uplatní pro mnoho dalších věci, do “Related changes”.
Na všech stránkách (včetně speciálních stránek)
 • “Upload file” zobrazí speciální stránku která dovolí odhlášeným uživatelům nahrát obrázky a další soubory do wiki. Nahrané soubory můžou být odkázané odjinud nebo vestavěné do wiki stránek
Nahrávání souborů, prohlížení souborů na serveru, včetně jejich wiki stránek a správy nahraných souborů je probráno ve správě souborů, v části této příručky.
 • “Special pages” Seznam nástrojů speciálních stránek MediaWiki. V MediaWiki terminologii, je speciální stránka jednak, že uvádí informace o Wiki a/nebo dovolí přístup ke správcovským aktivitám wiki. Například, seznam uživatelů registrovaných na wiki, statistiky o wiki třeba číslo stránek a číslo úprav stránky, systémové logy, seznam osamocených (sirotčích) stránek, atd. Tyto speciální stránky jsou běžně generovány když je speciální stránka nahraná, nežli, že by byla v databázi wiki.
Funkce a výchozí použití speciálních stránek můžete najít v části speciální stránky této příručky.

Záložky

Výchozí záložky na vrchu stránky

Záložky jsou zobrazené na vrchu stránky vpravo u loga stránky. Tyto záložky vám dovolí vykonat akce nebo vidět stránky podobné té současné stránce. Dostupné výchozí akce zahrnují: prohlížení, úpravu, a diskutování k současné stránce. Konkrétní záložky zobrazené na vašich stránkách závisí na tom, jestli jste přihlášeni a zda máte sysop (správcovská) práva. Jen na speciálních stránkách je zobrazena záložka jmenného prostoru.

Výchozí pro všechny uživatele
 • Jmenný prostor” (Stránka, Nápověda, Speciální stránka, Šablona, Uživatelská stránka atd.)
 • “Discussion”
 • “⧼vector-view-view⧽”
 • “Edit” (můžete číst “⧼vector-view-viewsource⧽” pokud nejste přihlášeni, stránka je ve jmenném prostoru MediaWiki, nebo když je stránka chráněna)
 • “⧼vector-view-history⧽”


Extra záložky pro přihlášené uživatele
 • “Move”
 • “Watch”

Uživatelské odkazy

Výchozí uživatelské odkazy vpravo nahoře

Uživatelské odkazy jsou zobrazené na vrchu stránky dále vpravo. Tyto záložky dovolí přihlášeným uživatelům prohlížet a upravovat své uživatelské stránky a nastavení wiki. Dále, uživatelské odkazy dovolí uživateli rychle přistupovat ke svým příspěvkům na wiki a k odhlášení.

Anonymním uživatelům, uživatelské odkazy jsou nahrazené odkazem do přihlašovací stránky wiki, nebo jestliže je umožněn odkaz do vaší IP adresy a vaše IP adresa komunikuje se stránkou.

“<Uživatelské jméno>”
Odkazuje do vaší uživatelské stránky kde si můžete umísťovat informace o sobě, ukládat útržky informací k zapamatování nebo cokoliv jinak skvělého.
“Talk”
Odkazuje do vaší diskuzní stránky, kde vám ostatní můžou zanechat zprávy.
“Preferences”
Dovolí vám změnit vaše osobní nastavení pro stránku.
“Watchlist”
Seznam všech stránek které sledujete. Stránky můžou být přidány do tohoto seznamu klepnutím na “Watch” na vrchu stránky.
“Contributions”
Seznam všech příspěvků kterými jste přispěli do wiki.
“Log out”
Klepněte na tento odkaz k odhlášení z wiki.