NVIDIA/nvidia-drivers

From Gentoo Wiki
< NVIDIA
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page NVIDIA/nvidia-drivers and the translation is 100% complete.

Az x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomag az NVIDIA grafikus kártyákhoz készült, szabadalmazott grafikus illesztőprogramot tartalmazza.

Ez a szabadalmazott illesztőprogram néhány wrapper függvényt tartalmaz, amelyek a Linux kernelhez fordulnak le. Tartalmaz továbbá egy bináris blob-ot, amely a kártyával való kommunikáció nehéz feladatát végzi. Az illesztőprogram két részből áll: Egy kernelmodulból és egy X11 illesztőprogramból. Mindkét rész egyetlen szoftvercsomagban található. Az illesztőprogramok csomagolási módja miatt néhány döntést meg kell hozni mielőtt az illesztőprogramokat telepítené.

A szoftvercsomag tartalmazza az NVIDIA legújabb illesztőprogramjait, amelyek a legtöbb NVIDIA grafikus kártyát támogatják, több verzióval a kártya életkorától függően. Egy eclass-t használ annak megállapítására, hogy milyen típusú kártya fut a rendszeren, így telepíti a megfelelő verziót.

Note
Mindig ajánlott (és jó gyakorlat), hogy ellenőrizze az NVIDIA által biztosított dokumentációt a rendszerbe telepített illesztőprogram verziójával kapcsolatban, mivel ezek az információk aktuálisabbak lehetnek és több felhasználási esetet fedhetnek le. Ha problémák merülnek fel, akkor a README dokumentáció nagy segítséget nyújthat. Az NVIDIA összes illesztőprogramjának hivatalos README dokumentációja online is elérhető.

USE jelölőzászlók

USE flags for x11-drivers/nvidia-drivers NVIDIA Accelerated Graphics Driver

+X Add support for X11
+modules Build the kernel modules
+static-libs Install the XNVCtrl static library for accessing sensors and other features
+strip Allow symbol stripping to be performed by the ebuild for special files
+tools Install additional tools such as nvidia-settings
dist-kernel Enable subslot rebuilds on Distribution Kernel upgrades
kernel-open Use the open source variant of the drivers (Turing/Ampere+ GPUs only, aka GTX 1650+ -- recommended with >=560.xx drivers if usable and it may be required for 50xx Blackwell+ GPUs)
modules-compress Install compressed kernel modules (if kernel config enables module compression)
modules-sign Cryptographically sign installed kernel modules (requires CONFIG_MODULE_SIG=y in the kernel)
persistenced Install the persistence daemon for keeping devices state when unused (e.g. for headless)
powerd Install the NVIDIA dynamic boost support daemon (only useful with specific laptops, ignore if unsure)
wayland Enable dev-libs/wayland backend

Nyílt forráskódú kernelmodulok

Note
Ez az illesztőprogram csak a Turing GPU-kkal és újabbakkal működik (azaz GTX 1650 és újabb), ahogyan azt a kernel-open jelölőzászló mellett fentebb megemlítettük.

2022 májusában az Nvidia bejelentette, hogy megkezdi grafikus kártyáinak kernel-illesztőprogramjainak a nyílt forráskódúvá tételét. Az illesztőprogram a GitHubon található.

A felhasználók kipróbálhatják a nyílt forráskódú illesztőprogramot a megfelelő USE jelölőzászló engedélyezésével:

FILE /etc/portage/package.use
x11-drivers/nvidia-drivers kernel-open

Hardverkompatibilitás

A x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomag számos elérhető NVIDIA kártyát támogat. Több verzió telepíthető, a rendszerben található kártyák típusától függően. Tekintse meg a Funkciók támogatási listáját és az NVIDIA hivatalos dokumentációját, Mi az a legacy driver?, hogy megtudja, Önnek melyik nvidia-drivers verziót kell használnia.

Régi (legacy) hardver

Ha a kártyát régi (legacy) kártyaként (470 vagy alacsonyabb) azonosították, akkor erősen ajánlott a hardvert kicserélni vagy a nouveau illesztőprogramra váltani, mivel a hivatalos illesztőprogram már nem kap biztonsági frissítéseket.

Még mindig lehetséges a nem támogatott illesztőprogram használata, ha a felhasználó elfogadja az ezzel járó kockázatokat, valamint elfogadja az Nvidia és a Gentoo által nyújtott támogatás hiányát.

FILE /etc/portage/package.unmask470 illesztőprogramok felfedése
~x11-drivers/nvidia-drivers-470.256.02


FILE /etc/portage/package.maskIllesztőprogramok elfedése 470-es vagy annál magasabb verzióval
>x11-drivers/nvidia-drivers-471
Note
Cserélje ki az értékeket a 390-es változatokra, amennyiben arra az illesztőprogramra van szüksége.

Telepítés

Disztribúciós Kernel

Ha disztribúciós kernelt használ (sys-kernel/gentoo-kernel vagy sys-kernel/gentoo-kernel-bin), akkor az illesztőprogram-támogatás futtatható kódjának létrehozása egyszerűen az alábbiak hozzáadásával lehetséges: /etc/portage/make.conf.

FILE /etc/portage/make.confNvidia make.conf példa
USE="dist-kernel"

Ez a beállítás arra készteti az Nvidia illesztőprogramot, hogy automatikusan újra legenerálódjon minden kernelfrissítés után. A kernel frissítése után ajánlott újraindítani a számítógépet.

Tip
Ha a GRUB bootladert használja, akkor a dbus jelölőzászló hozzáadása a /etc/portage/make.conf fájlhoz automatikusan frissíti a GRUB boot beállítását is.

Manuálisan lefordított kernel

Mint fentebb említettük, az NVIDIA kernel-illesztőprogram a jelenlegi kernelhez települ és azon fut. Modul formájában jön létre, ezért a kernelnek támogatnia kell a kernelmodulok betöltését (részletek alább).

A kernelmodul (nvidia.ko) két részből áll: Egy szabadalmazott részből (közismert nevén "binary blob"), amely a grafikus chip(ek)et vezérli, és egy nyílt forráskódú részből ("glue"), amely futásidőben közvetítőként működik a szabadalmazott rész és a kernel között. Ezeknek harmonikusan kell együttműködniük, különben a felhasználó adatvesztéssel nézhet szembe (például kernelpánikok, X szerverek összeomlása mentetlen adatokkal X alkalmazásokban) vagy akár hardverhibák is bekövetkezhetnek (például túlmelegedés és egyéb energiafelügyelettel kapcsolatos problémák léphetnek fel).

Kernelkompatibilitás

Időről időre egy új kernelkiadás megváltoztatja az illesztőprogramokhoz használt belső ABI-t, ami azt jelenti, hogy minden olyan illesztőprogramot, amely ezekhez az ABI-khoz kapcsolódik, megfelelően módosítani kell. A nyílt forráskódú illesztőprogramoknál, különösen azoknál, amelyek a kernelhez tartoznak, ezek a változtatások szinte triviálisak, mivel az illesztőprogramok és a kernel más részei közötti hívások teljes láncolata könnyen áttekinthető. Az olyan szabadalmazott illesztőprogramok esetében, mint az nvidia.ko, ez nem működik ugyanígy. Amikor a belső ABI-k megváltoznak, akkor nem lehetséges csupán a "glue" (összekötő rész) javítása, mert senki sem tudja, hogyan használja a szabadalmazott rész a "glue"-t. Még akkor is, ha sikerül a javításokat elvégezni úgy, hogy minden látszólag jól működik, akkor is a felhasználó még mindig kockáztatja, hogy az nvidia.ko futtatása az új, nem támogatott kernelben adatvesztéshez és hardverhibához vezethet.

Amikor egy új, inkompatibilis kernel verzió jelenik meg, valószínűleg a legjobb megoldás egy ideig a legújabb támogatott kernel használata marad. Az NVIDIA általában néhány hetet vesz igénybe, hogy elkészítse az új, általános használatra alkalmas szabadalmazott kiadást. Kérjük, legyen türelmes. Ha feltétlenül szükséges, akkor az epatch_user parancsot lehet használni az nvidia-drivers ebuildeknél: Ez lehetővé teszi az nvidia-drivers javítását, hogy valahogy illeszkedjen a legújabb, nem támogatott kernelkiadáshoz. Vegye figyelembe, hogy sem az nvidia-drivers karbantartói, sem az NVIDIA nem támogatják ezt a helyzetet. A hardver garanciája valószínűleg érvényét veszti, a Gentoo karbantartói nem tudják orvosolni a problémákat, mivel ez egy szabadalmazott illesztőprogram, amelyet csak az NVIDIA tud megfelelően hibakeresni, és a kernel karbantartók (mind a Gentoo, mind az upstream) biztosan nem támogatják a szabadalmazott illesztőprogramokat, vagy bármilyen "szennyezett" rendszert, amely problémába ütközik.

Ha a kernelt a genkernel all parancs használatával állítottuk be, akkor minden készen áll. Ha nem, akkor ellenőrizzük a kernel beállítását, hogy ez a támogatás engedélyezve legyen.

KERNEL Betölthető modulok támogatásának engedélyezése (CONFIG_MODULES)
[*] Enable loadable module support --->

Engedélyezze a Memory Type Range Register lehetőséget a kernelben (engedi a /proc/mtrr használatát):

KERNEL MTRR támogatás engedélyezése (CONFIG_MTRR)
Processor type and features --->
   [*] MTRR (Memory Type Range Register) support

Bizonyos, ha nem az összes illesztőprogram-verzió esetében szükséges lehet a VGA Arbitration és az IPMI üzenetkezelő engedélyezése is.

KERNEL VGA Arbitration engedélyezése (CONFIG_VGA_ARB)
Device Drivers --->
   PCI support --->
      [*] VGA Arbitration
KERNEL IPMI message handler engedélyezése (CONFIG_ACPI_IPMI)
Device Drivers --->
   Character devices --->
      [*] IPMI top-level message handler

Ha a rendszer AGP grafikus kártyával rendelkezik, akkor opcionálisan engedélyezze az agpgart támogatást a kernelben, akár beépítve, akár modul formájában. Ha a kernelben található agpgart modult nem használatban, akkor az illesztőprogramok a saját agpgart implementációjukat fogják használni, amit NvAGP-nek hívnak. Bizonyos rendszereken ez jobban teljesít, mint a kernelben található agpgart, másokon pedig rosszabbul. Értékelje ki mindkét lehetőséget a rendszeren, hogy elérje a legjobb teljesítményt. Ha nem biztos abban, hogy mit tegyen, akkor használja a kernelben található agpgart-ot.

KERNEL Az agpgart támogatás engedélyezése (CONFIG_AGP)
Device Drivers --->
   Graphics support --->
      -*- /dev/agpgart (AGP Support) --->
Note
Az amd64 rendszeren az IOMMU szabályozza az agpgart beállítást.
Important
x86 és AMD64 processzorok esetén a kernelben található framebuffer illesztőprogram ütközik az NVIDIA által biztosított bináris illesztőprogrammal. Ezeknek a processzoroknak a kernel kódfordításakor teljesen távolítsa el a kernelben található illesztőprogram támogatását az alábbiak szerint.
KERNEL Kernelben található illesztőprogram támogatásának letiltása (CONFIG_FB_NVIDIA, CONFIG_FB_RIVA)
Device Drivers --->
    Graphics support --->
        Frame buffer Devices --->
            <*> Support for frame buffer devices --->
               < > nVidia Framebuffer Support
               < > nVidia Riva support

Győződjön meg arról, hogy a nouveau illesztőprogram le van tiltva.

KERNEL A nouveau illesztőprogram támogatásának letiltása. (CONFIG_DRM_NOUVEAU)
Device Drivers  --->
    Graphics support  --->
        < > Nouveau (nVidia) cards

A SimpleDRM-t nem szabad beépíteni (CONFIG_DRM_SIMPLEDRM=y)[1]. Az engedélyezésének hatásai között szerepelhet: TTY hiánya, nem működő Xorg munkamenetek/Wayland kompozitorok stb. Mindazonáltal modulként (CONFIG_DRM_SIMPLEDRM=m) ártalmatlan.

KERNEL SimpleDRM támogatás letiltása (CONFIG_DRM_SIMPLEDRM)
Device Drivers --->
   Graphics support --->
      < > Simple framebuffer driver

A framebuffer illesztőprogram szükséges a Linux konzol (TTY) megjelenítéséhez, mivel ezt a funkciót a szabadalmazott NVIDIA illesztőprogram még nem támogatja[2][3], vagyis az nvidia-drivers, eltérően az in-tree DRM illesztőprogramoktól, más framebuffer illesztőprogramokra támaszkodik, hogy biztosítsa a Linux konzol (TTY) támogatását, ahelyett, hogy saját támogatást nyújtana. Az alábbiak szerint állítsa be Mark VGA/VBE/EFI FB as generic system framebuffer (CONFIG_SYSFB_SIMPLEFB=y), majd engedélyezzen egy framebuffer illesztőprogramot. Gyakori lehetőségek erre az efifb (CONFIG_FB_EFI=y) használata UEFI eszközök esetében, vagy a vesafb (CONFIG_FB_VESA=y) BIOS/CSM eszközöknél. simplefb (CONFIG_FB_SIMPLE=y|m) szintén választható, azonban jelentések vannak arról, hogy nem működik, ugyanakkor mások szerint működik. A döntés a végfelhasználóra van bízva.

KERNEL Framebuffer illesztőprogramok engedélyezése az 5.15-ös és újabb kernel számára (CONFIG_SYSFB_SIMPLEFB, CONFIG_FB_VESA, CONFIG_FB_EFI, CONFIG_FB_SIMPLE)
Device Drivers --->
   Firmware Drivers  --->
      [*] Mark VGA/VBE/EFI FB as generic system framebuffer
   Graphics support --->
      Frame buffer Devices  --->
         <*> Support for frame buffer devices  --->
            [*] VESA VGA graphics support
            [*] EFI-based Framebuffer Support 
            <*> Simple framebuffer support

Az nvidia-drivers ebuild automatikusan felismeri a kernel verzióját a /usr/src/linux szimbolikus hivatkozás alapján. Győződjön meg arról, hogy ez a szimbolikus hivatkozás a megfelelő forrásokra mutat, és hogy a kernel helyesen van beállítva. A kernel beállításával kapcsolatos részletekért tekintse meg a Gentoo kézikönyv "Kernel beállítása” szakaszát.

Először válassza ki a megfelelő kernel forrást az eselect használatával. Például, ha a sys-kernel/gentoo-sources 3.7.10-es verzióját használja, a kernel lista valahogy így nézhet ki:

root #eselect kernel list
Available kernel symlink targets:
  [1]   linux-3.7.10-gentoo *
  [2]   linux-3.7.9-gentoo

A fenti kimenetben vegye észre, hogy a linux-3.7.10-gentoo kernel egy csillaggal (*) van megjelölve, jelezve, hogy ez az a kernel, amelyre a szimbolikus hivatkozás mutat.

Ha a szimbolikus hivatkozás nem a megfelelő forrásokra mutat, akkor frissítse a hivatkozást úgy, hogy kiválasztja a kívánt kernel források számát, ahogy a fenti példában látható.

root #eselect kernel set 1

Kernel GCC beépülőmodulok

Ha a kernel GCC beépülőmodulok engedélyezve vannak, akkor az nvidia-drivers fordításakor ezek is használatba kerülnek. Ha a beépülőmodulok fordításához használt fordítóverzió nem egyezik az nvidia-drivers fordításához használt fordítóprogrammal, akkor hiba lép fel.

KERNEL GCC beépülőmodulok engedélyezése (CONFIG_GCC_PLUGINS)
General architecture-dependent options --->
   GCC plugins --->
      ...

Ez a viselkedés nem javítható, lásd: bug #804618 vagy különféle fórumhozzászólások [4] [5] [6]. Ezeknek a beépülőmodulokat a használata szintén ellentmondásosnak tűnik [7].

Ha a probléma előfordul, akkor fordítsa újra a beépülőmodulokat (a /usr/src/linux könyvtárban):

root #make oldconfig && make prepare

Beállítás

Illesztőprogramok

Most ideje telepíteni az illesztőprogramokat. Először kövesse a X Server beállítás útmutatót, és állítsa be a VIDEO_CARDS="nvidia" értéket a /etc/portage/make.conf fájlban. Az X-szerver telepítése során automatikusan telepíti a megfelelő verziót a x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomagból.

Note
Az illesztőprogramok telepíthetők a tools USE jelölőzászlóval. Ez telepíti a nvidia-settings nevű praktikus grafikus eszközt, amely lehetővé teszi az NVIDIA grafikus kártya különböző aspektusainak megfigyelését és beállítását.
Important
Minden alkalommal, amikor egy kernel a forráskódból felépül, szükséges az NVIDIA kernelmodulok újratelepítése. Az ebuildek által telepített modulok (például x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomag) egyszerű újrafordításához használja a emerge @module-rebuild parancsot.

A telepítés befejezése után futtassa a modprobe nvidia parancsot, hogy betöltse a kernelmodult a memóriába. Ha frissítésről van szó, akkor először távolítsa el a korábbi modult.

root #lsmod | grep nvidia
root #rmmod nvidia
root #modprobe nvidia

Kernelmodul aláírása (opcionális)

Note
Az ebben a szakaszban található információ nem szükséges azokhoz a rendszerekhez, amelyek nem valósítanak meg aláírt kernelmodulokat. Nyugodtan kihagyhatja.

Ha használjuk a secure boot kernelaláírást, akkor az NVIDIA kernelmodulokat alá kell írni, mielőtt azok betölthetők lennének.

Ez úgy valósítható meg, hogy a kernel által biztosított perl szkriptet használja az alábbiak szerint.

root #/usr/src/linux/scripts/sign-file sha512 /usr/src/linux/certs/signing_key.pem /usr/src/linux/certs/signing_key.x509 /lib/modules/Kernel-Version-modules-path/video/nvidia-uvm.ko
root #/usr/src/linux/scripts/sign-file sha512 /usr/src/linux/certs/signing_key.pem /usr/src/linux/certs/signing_key.x509 /lib/modules/Kernel-Version-modules-path/video/nvidia.ko

A 358.09-es verziójú illesztőprogramtól kezdve egy új modult hoztak létre a monitor üzemmód beállítás kezelésére, és ennél az illesztőprogram verziónál ezt a modult is alá kell írni.

root #/usr/src/linux/scripts/sign-file sha512 /usr/src/linux/certs/signing_key.pem /usr/src/linux/certs/signing_key.x509 /lib/modules/Kernel-Version-modules-path/video/nvidia-modeset.ko

Amikor Wayland kompozítort használ, vagy szüksége van PRIME offload funkcióra, írja alá a következő két modult:

root #/usr/src/linux/scripts/sign-file sha512 /usr/src/linux/certs/signing_key.pem /usr/src/linux/certs/signing_key.x509 /lib/modules/Kernel-Version-modules-path/video/nvidia-drm.ko
root #/usr/src/linux/scripts/sign-file sha512 /usr/src/linux/certs/signing_key.pem /usr/src/linux/certs/signing_key.x509 /lib/modules/Kernel-Version-modules-path/video/nvidia-peermem.ko

Miután a modulok alá vannak írva, az illesztőprogram az indítás során a vártnak megfelelően fog betöltődni. Ez a modulaláírási módszer más modulok aláírására is használható, nem csak az nvidia-drivers esetében. Egyszerűen módosítsa a megfelelő útvonalat és modult ennek megfelelően.

Dracut beállítása (opcionális)

Amikor Dracut segédprogramot használ, érdemes lehet biztosítani, hogy az NVIDIA modulok ne legyenek belefoglalva a generált ramdisk (initramfs) bináris képfájlba. Ellenkező esetben minden frissítésnél szükség lehet a képfájl újragenerálására.

FILE /etc/dracut.conf.d/nvidia.confNVIDIA modulok letiltása a ramdisk képfájlban
# Hagyja ki az nvidia illesztőprogramot a ramdisk képfájból azért,
# hogy elkerülje annak újragenerálását a frissítéseknél.
omit_drivers+=" nvidia nvidia-drm nvidia-modeset nvidia-uvm "

X-szerver

Miután a megfelelő illesztőprogramok telepítve vannak, az X szervernek extra beállítás nélkül is működnie kell. Az alábbiakban egy példa található a /etc/X11/xorg.conf fájlra egyrendszer-GPU-s rendszerek esetében.

FILE /etc/X11/xorg.conf.d/nvidia.confExplicit nvidia driver section
Section "Device"
   Identifier  "nvidia"
   Driver      "nvidia"
EndSection

Az integrált Intel grafikus kártyával rendelkező laptopok esetében próbálja ki a XOrg beállítást, ahogyan azt a NVIDIA/Optimus oldal javasolja.

nvidia-persistenced

Az NVIDIA egy "nvidia-persistenced" nevű háttérprogramot biztosít, amely segít azokban az esetekben, amikor nem kívánatos a GPU eszközállapotának lebontása. Általában az eszközállapot lebontása az eszközillesztő szándékos viselkedése. Ennek ellenére az ismételt eszköz inicializáció által okozott késleltetések jelentősen befolyásolhatják egyes alkalmazások teljesítményét.

Az "nvidia-persistenced" háttérprogramot arra tervezték, hogy az eszköz inicializálásától kezdve szolgáltatásként fusson, és általában csak számítási célú platformokhoz készült, ahol az NVIDIA eszközt nem használják grafikus felhasználói felület megjelenítésére. A felhasználó rendszerétől és annak felhasználási módjától függően nem feltétlenül szükséges beállítani a persistenced USE jelölőzászlót.

Jelenleg a Gentoo nem választja alapértelmezésként a persistenced USE jelölőzászló beállítását.

Jogosultságok

The user(s) needing to access the video card will need to be added to the video group:

root #gpasswd -a larry video

Note that users will be able to run X without permission to the DRI subsystem, but hardware acceleration will be disabled. For Wayland sessions not setting this may result in a very low FPS.

PCI-Express Runtime D3 (RTD3) Power Management

Az NVIDIA GPU-k számos energiamegtakarítási mechanizmussal rendelkeznek. Ezek közül néhány csökkenti az órajeleket és a feszültségeket a chip különböző részeiben. Néha teljesen kikapcsolják az órajeleket vagy az áramellátást a chip egyes részeiben, anélkül, hogy ez befolyásolná a működést, vagy folytatják a működést, csak lassabb sebességgel.

Az NVIDIA Linux illesztőprogram kezdeti kísérleti támogatást nyújt a dinamikus energiagazdálkodáshoz az NVIDIA GPU számára.

Ez a funkció csak akkor érhető el, ha a következő feltételek teljesülnek:

  • Ez a funkció csak notebookokon támogatott.
  • Ez a funkció rendszerhardvert, valamint ACPI-támogatást igényel. A szükséges hardver- és ACPI-támogatás először az * Intel Coffeelake chipset sorozatban jelent meg. Ennélfogva ez a funkció az Intel Coffeelake chipset sorozattól támogatott.
  • Ez a funkció Turing vagy újabb GPU-t igényel (pl. GTX 1650+).
  • Ez a funkció a 4.18-as vagy újabb Linux kernel verziókkal támogatott. Régebbi kernel verziókkal előfordulhat, hogy nem működik megfelelően.
  • Ez a funkció akkor támogatott, ha a Linux kernel CONFIG_PM=y-ként van definiálva. Általában, ha a rendszer támogatja az S3-at (suspend-to-RAM), akkor a CONFIG_PM definiálva van.

Beállítás

Ha a felhasználó engedélyezni szeretné ezt a funkciót, akkor javasolt követni az NVIDIA hivatalos README dokumentációjának 22. fejezetében található "Automated Setup" szakaszt. Az alábbiakban ez kényelmi szempontból is fel van vázolva.

Hozzon létre egy 80-nvidia-pm.rules nevű fájlt a /etc/udev/rules.d/ könyvtárban a következő tartalommal:

FILE /etc/udev/rules.d/80-nvidia-pm.rules
# Engedélyezze a futásidejű energiagazdálkodást (PM) az NVIDIA VGA/3D vezérlő eszközöknél az illesztőprogram kötésekor.
ACTION=="bind", SUBSYSTEM=="pci", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x030000", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="auto"
ACTION=="bind", SUBSYSTEM=="pci", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x030200", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="auto"

# Letiltja a futásidejű energiagazdálkodást (PM) az NVIDIA VGA/3D vezérlő eszközök esetében az illesztőprogram leválasztásakor.
ACTION=="unbind", SUBSYSTEM=="pci", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x030000", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="on"
ACTION=="unbind", SUBSYSTEM=="pci", ATTR{vendor}=="0x10de", ATTR{class}=="0x030200", TEST=="power/control", ATTR{power/control}="on"

A következő fájlt hozzá kell adni a /etc/modprobe.d/ könyvtárhoz, hogy ezt a funkciót zökkenőmentesen engedélyezze.

FILE /etc/modprobe.d/nvidia-pm.conf
# RTD3 engedélyezése.
options nvidia NVreg_DynamicPowerManagement=0x02

További információk és egyéb beállítási lehetőségek a NVIDIA README dokumentációjának 22. fejezetében találhatóak.

Globális NVIDIA támogatás engedélyezése

A legtöbb NVIDIA GPU hardveres kódolással/dekódolással rendelkezik. Itt található a támogatási mátrix. A GeForce 8 sorozat és az azt követő GPU-k rendelkeznek a VDPAU támogatással, amely felváltja a régi XvMCNVIDIA támogatást. Néhány ebuild, például a media-video/ffmpeg és a media-video/obs-studio, rendelkezik USE jelölőzászlókkal, mint például a vdpau és nvenc, hogy engedélyezze az NVIDIA hardveres kódolást/dekódolást.

Az alkalmazások támogatják a nvidia USE jelölőzászlót a /etc/portage/make.conf fájlban.

Az alkalmazások új USE jelölőzászlókkal történő újrafordításához:

root #emerge -uD --newuse @world

NVIDIA beállítási eszköz használata

Az NVIDIA egy beállítási eszközt is biztosít. Ez az eszköz lehetővé teszi a felhasználó számára a grafikai beállítások figyelését és módosítását az X szerver újraindítása nélkül, és a Portage szoftvercsomag-kezelőn keresztül érhető el a x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomag részeként, a tools USE jelölőzászló beállításával.

Használat

Grafikus kártya tesztelése

Az NVIDIA grafikus kártya teszteléséhez indítsa el az X szervert, és futtassa a glxinfo parancsot, amely a x11-apps/mesa-progs szoftvercsomag része. A megjelenő információknak azt kell mutatniuk, hogy a közvetlen renderelés aktiválva van.

user $glxinfo | grep direct
direct rendering: Yes

A képkockasebesség (FPS) monitorozásához futtassa a glxgears parancsot.

Hibaelhárítás

Az x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomaggal kapcsolatban jelenleg nyitott hibák áttekintéséhez tekintse meg a Gentoo bugtracker: known bugs oldalt.

Véletlenszerű lefagyások

Lefagyások több okból is előfordulhatnak. Ellenőrizze, hogy:

  • Az összes energiatakarékossági opció kikapcsolva a rendszer firmware beállításaiban.
  • Csak az eredeti (a telepítésből származó) illesztőprogram-opciók kártyája van definiálva a /etc/modprobe.d/nvidia.conf fájlban.

FATAL: modpost: GPL-incompatible module *.ko uses GPL-only symbol

Amikor az ebuild a 'mutex_destroy' GPL-only szimbólumra panaszkodik:

root #emerge x11-drivers/nvidia-drivers
FATAL: modpost: GPL-incompatible module nvidia.ko uses GPL-only symbol 'mutex_destroy' 

Győződjön meg róla, hogy letiltja a CONFIG_DEBUG_MUTEXES opciót a kernel .config fájljában, ahogyan azt ez a fórum szál javasolja.

Illesztőprogram nem inicializálódik, amikor az MSI megszakítások engedélyezve vannak

A Linux NVIDIA illesztőprogram alapértelmezés szerint az üzenetjelzéses megszakításokat (MSI) használja. Ez kompatibilitási és skálázhatósági előnyöket biztosít, elsősorban az IRQ-megosztás elkerülése miatt. Néhány rendszerről ismert, hogy problémát jelent az MSI támogatása, miközben rendben működik virtuális vezetékes megszakításokkal. Ezek a problémák abban nyilvánulnak meg, hogy az X nem indul el az NVIDIA illesztőprogrammal, vagy a CUDA inicializálása sikertelen.

Az MSI megszakításokat le lehet tiltani az NVIDIA kernelmodul paraméterével NVreg_EnableMSI=0. Ez beállítható a modult betöltéskor a parancssoron, vagy még inkább a disztribúció kernelmodul beállításfájljain keresztül (például a /etc/modprobe.d/ alatt található fájlokban).

Például:

FILE /etc/modprobe.d/nvidia.confAz nvidia NVreg_EnableMSI beállítása
# Nvidia drivers support
alias char-major-195 nvidia
alias /dev/nvidiactl char-major-195
  
# To tweak the driver the following options can be used, note that
# you should be careful, as it could cause instability!! For more 
# options see /usr/share/doc/nvidia-drivers-337.19/README 
#
# !!! SECURITY WARNING !!!
# DO NOT MODIFY OR REMOVE THE DEVICE FILE RELATED OPTIONS UNLESS YOU KNOW
# WHAT YOU ARE DOING.
# ONLY ADD TRUSTED USERS TO THE VIDEO GROUP, THESE USERS MAY BE ABLE TO CRASH,
# COMPROMISE, OR IRREPARABLY DAMAGE THE MACHINE.
options nvidia NVreg_DeviceFileMode=0660 NVreg_DeviceFileUID=0 NVreg_DeviceFileGID=27 NVreg_ModifyDeviceFiles=1 NVreg_EnableMSI=0

2D gyorsítás működésének beállítása 4 GB vagy annál nagyobb memóriával rendelkező számítógépeken

Amikor az NVIDIA 2D gyorsítás problémákat okoz, valószínű, hogy az operációs rendszer nem képes beállítani egy írás-összevonási tartományt az MTRR-rel. Ennek ellenőrzéséhez nézze meg a /proc/mtrr tartalmát:

root #cat /proc/mtrr

Minden sornak tartalmaznia kell a write-back vagy write-combining kifejezést. Ha egy sorban uncachable jelenik meg, akkor a probléma megoldásához módosítani kell egy BIOS beállítást.

Indítsa újra a számítógépet, és lépjen be a BIOS menüjébe, majd keresse meg az MTRR beállításokat (valószínűleg a "CPU Settings" alatt van). Állítsa a beállítást continuous értékről discrete értékre, és indítsa újra a Linux számítógépet. Most már nincs uncachable bejegyzés, és a 2D gyorsítás probléma nélkül működik.

Alternatív megoldásként szükség lehet az MTRR tisztítási támogatás engedélyezésére (CONFIG_MTRR_SANITIZER=Y) a Linux kernelben:

KERNEL MTRR cleanup támogatás engedélyezése
Processor type and features  --->
   [*]   MTRR (Memory Type Range Register) support
   [*]   MTRR cleanup support 
   (0)     MTRR cleanup enable value (0-1) 
   (1)     MTRR cleanup spare reg num (0-7)

Nem sikerült inicializálni a DMA-t Ryzen processzoron

Tiltsa le az AMD Secure Memory Encryption funkciót[8]:

KERNEL AMD Secure Memory Encryption (SME) támogatás letiltása
Processor type and features  --->
   [ ]   AMD Secure Memory Encryption (SME) support

"No such device" (nincs ilyen eszköz) jelenik meg, amikor megpróbálja betölteni a kernelmodult

Ezt általában a következő problémák egyike okozza:

  1. A rendszerben egyáltalán nincs NVIDIA kártya. Ellenőrizze a lspci kimenetét, hogy megerősítse, hogy a rendszerben van-e telepítve és észlelve NVIDIA grafikus kártya.
  2. A jelenleg telepített x11-drivers/nvidia-drivers verziója nem támogatja a telepített grafikus kártya modellt. Ellenőrizze a README fájlt a /usr/share/nvidia-drivers-*/ könyvtárban a támogatott eszközök listájáért, vagy használja a http://www.geforce.com/drivers illesztőprogram-keresőt.
  3. Egy másik kernel illesztőprogram irányítja a hardvert. Ellenőrizze a lspci -k kimenetét, hogy lássa, egy másik illesztőprogram, például a "nouveau" vagy az "efifb" van-e hozzárendelve a grafikus kártyához. Ha igen, tiltsa le vagy tegye feketelistára ezt az illesztőprogramot.

Direct rendering nincs engedélyezve

Ha a direct rendering nem működik, annak oka lehet, hogy a kernelben engedélyezve van a Direct Rendering Manager, amely ütközik az illesztőprogrammal. Ellenőrizze a direct rendering állapotát a Kártya tesztelése szakasz útmutatásai szerint.

Először tiltsa le a Direct Rendering Manager funkciót (CONFIG_DRM) a kernelben:

KERNEL Direct Rendering Manager letiltása
Device drivers --->
    Graphics support --->
        < > Direct Rendering Manager (XFree86 4.1.0 and higher DRI support)

Ezután fordítsa le és telepítse újra a x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomagot, mivel az illesztőprogram a kernel DRM szimbólumai alapján készülhetett. Ennek meg kell oldania a problémát.

Videólejátszás akadozik vagy lassú

Úgy tűnik, hogy az NVIDIA bináris illesztőprogramokkal bizonyos típusú videók lejátszása problémákat okoz, ami lassú videólejátszást vagy jelentős akadozást eredményez. Ez a probléma valószínűleg az Intel CPU Idle helyettesítő mechanizmusában jelentkezik, a szokásos ACPI CPU pihenési módszer helyett bizonyos processzorok esetében.

Tiltsa le az Intel CPU pihenési módját a intel_idle.max_cstate=0 használatával a kernel parancssori indítási módszerrel, amelynek következtében a kernel automatikusan visszaáll a normál vagy régebbi ACPI CPU pihenési módra. Ezen kívül az NVIDIA Powermizer funkció letiltása, vagy a Powermizer maximális teljesítményre állítása a nvidia-settings alkalmazásban szintén segíthet. Bár az Intel CPU pihenési módot nemrég vezették be alapértelmezett CPU pihenési módszerként az i5 és i7 processzoroknál (az ACPI CPU pihenési mód helyett), itt ez a probléma gyökere. Ez a pihenési mód nagymértékben megoldja a problémát, azonban némi minimális akadozást vagy lassú videót tapasztalhat, ha a deinterlace engedélyezve volt; ekkor a videó valószínűleg már deinterlaced (például a mplayer-nodeint alias valami hasonlóval, mint {{{1}}} kerülhet megoldásként alkalmazásra).

Ha a GRUB bootloadert használja bootloaderként, akkor adja hozzá ezt a kernelparamétert a /etc/default/grub fájlhoz, így:

FILE /etc/default/grubAz intel_idle.max_cstate kernel paraméter hozzáadása a GRUB bootloaderhez
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="intel_idle.max_cstate=0"

Ne felejtse el futtatni a grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg parancsot a módosítás után, hogy az új beállítás létrejöjjön (további részletekért tekintse meg a GRUB cikket).

Miután újraindította a számítógépet, ellenőrizheti, hogy a változás aktív állapotban van-e:

user $cat /sys/module/intel_idle/parameters/max_cstate
0

Nincs HDMI kimenet/videó/hang

Ez a probléma hajlamos volt előfordulni, amikor a HDMI hub egy ideig ki volt kapcsolva, vagy amikor a számítógépet egy kikapcsolt HDMI hub eszközzel indították el.

Először keresse meg a PCI-eszköz azonosítóját a lspci parancs segítségével.

Amikor ez a probléma előfordul, akkor cserélje ki a PCI azonosítót a következő parancsban a PCI busz újraellenőrzéséhez:

root #echo on > /sys/bus/pci/devices/0000\:06\:00.0/power/control

Ez elkerüli a futásidejű teljesítménykezelés letiltását a 0-ás PCI-funkció esetében, és folyamatosan bekapcsolt állapotban tartja ezt a PCI buszt.

A részletekért tekintse meg a következő leírást: https://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/435.17/README/dynamicpowermanagement.html

Nincs függőleges szinkronizáció (nincs VSync, szakadás) OpenGL alkalmazásokban

A következő opció hozzáadása a képernyő szakaszhoz megakadályozza a szakadozást a GTX 660, 660 Ti és valószínűleg néhány más GPU esetében (hivatkozás):

FILE /etc/X11/xorg.conf
Section "Screen"
     . . .
    Option         "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }"
     . . .
EndSection

Az udevd 100% szinten használja a CPU-t, az X-szerver nem indult el

A megoldás elérhető a Hibajegy #670340 comment #8 leírásnál.

Torz fehér vonalak a korai indítás során

Ha a kernel és az initramfs bináris képfájl betöltése után nem jelenik meg más, csak egy fekete képernyő torz fehér vonalakkal, akkor próbálja meg letiltani a CONFIG_SYSFB_SIMPLEFB és minden framebuffer eszközillesztőt, kivéve a CONFIG_FB_EFI eszközillesztőt.

ERROR: Kernel configuration is invalid.

Amikor az nvidia-drivers szoftvercsomagot telepíti, megjelenhet egy üzenet, például:

root #emerge x11-drivers/nvidia-drivers
...
* Preparing nvidia module
make -j8 HOSTCC=x86_64-pc-linux-gnu-gcc 'LDFLAGS=-m elf_x86_64' NV_VERBOSE=1 IGNORE_CC_MISMATCH=yes SYSSRC=/usr/src/linux SYSOUT=/usr/src/linux modules 
make[1]: Entering directory '/usr/src/linux-5.15.23-gentoo'
test -e include/generated/autoconf.h -a -e include/config/auto.conf || (		\
echo >&2;							\
echo >&2 "  ERROR: Kernel configuration is invalid.";		\
echo >&2 "         include/generated/autoconf.h or include/config/auto.conf are missing.";\
echo >&2 "         Run 'make oldconfig && make prepare' on kernel src to fix it.";	\
echo >&2 ;							\
/bin/false)

Ez nem egy hiba, hanem a kódlogika, amely ezt a hibát ellenőrzi. Ennélfogva a kernelbeállítás valójában nem érvénytelen.

Plymouth nem találja a nvidia-uvm modult

Amikor systemd init rendszerrel működő operációs rendszert használ, érdemes lehet hozzáadni a következő beállítást a /etc/modprobe.d könyvtárba annak érdekében, hogy a nvidia-uvm betöltése a nvidia modul lágy függőségeként történjen meg. Ez segít elkerülni azt a hibát, amely akkor fordul elő, amikor a beállításfájl hozzá van adva az initrd-hez, de a nvidia-uvm modul nincs. Így a Plymouth hibát jelez arra vonatkozóan, hogy nem találja a nvidia-uvm modult.

Ez nem feltétlenül szükséges, hacsak nem használ kifejezetten Dracut segédprogramot, systemd init rendszeren, és nem észleli a Plymouth által okozott hibát (nem találja a nvidia-uvm segédprogram) a naplókban.

FILE /etc/modprobe.d/nvidia-uvm.confTegye az nvidia-uvm modult az nvidia modul lágy függőségévé (systemd alatt)
# Make a soft dependency for nvidia-uvm as adding the module loading to
# /usr/lib/modules-load.d/nvidia-uvm.conf for systemd consumption, makes the
# configuration file to be added to the initrd but not the module, throwing an
# error on plymouth about not being able to find the module.
# Ref: /usr/lib/dracut/modules.d/00systemd/module-setup.sh

# Even adding the module is not the correct thing, as we don't want it to be
# included in the initrd, so use this configuration file to specify the
# dependency.

softdep nvidia post: nvidia-uvm

Wayland GLAMOR (furcsa billentyűzet gépelési hiba)

Tünetek: furcsa billentyűzet viselkedés gépelés közben, törlődnek és újrarajzolódnak a karakterek.

Érintett: xwayland alkalmazások, különösen a Discord és a Skype esetében vehető észre.

Jelentve: https://gitlab.freedesktop.org/xorg/xserver/-/issues/1317

Megoldás:

XWAYLAND_NO_GLAMOR=1

Engedélyezze ezt a környezeti változót, amely letiltja a GLAMOR-t. Több erőforrást igényel, de a probléma többé nem fordul elő. Egyszerűen hozzáadhatja az /etc/environment fájlhoz. További információkért keresse fel a gitlab hivatkozást.

  • Figyelmeztetés: A GLAMOR letiltása miatt a wine-proton játékok sokkal lassabban működnek, és jelentések szerint a Steam for Linux el sem indul.

API eltérés

Tünetek: Az API-eltérés miatt a GPU-gyorsított alkalmazások indítása sikertelen lehet. Emellett az olyan külső kijelzők, amelyek diszkrét NVIDIA grafikus kártyához csatlakoznak, észlelhetők, de nem aktiválhatók vagy engedélyezhetők (a képernyő megjelenik a xrandr parancsban, de nem hajlandó megjeleníteni a kimenetet - a kijelző alacsony energiafogyasztási módban marad).

Észlelés: Ez a probléma különböző módszerekkel észlelhető:

1. Hasonlítsa össze a jelenleg betöltött kernelmodul verzióját a jelenleg elérhető felhasználói tér kezelési segédprogramokkal.

Kernelmodul ellenőrzés:

user $modinfo nvidia | grep version | head -n 1
version:        515.65.01

Felhasználói térben műkdödő segédprogram verziója:

user $nvidia-settings --version | grep version
nvidia-settings:  version 520.56.06

Figyelje meg az előző parancs kimenetében, hogy eltérés van a javítási verziók között: 515.65.01 és 515.65.06.

2. Valami ehhez hasonló üzenet kerül bejegyzésre a dmesg naplóba:

user $dmesg

Az ebuild telepítés utáni napló kimenete tartalmaz logikát az API-eltérés észleléséhez, valamint utasításokat a megoldásra:

user $emerge @module-rebuild

Okok: Az API-eltérés akkor következik be, ha az nvidia kernel modulok verziója eltér a felhasználói térben használt segédprogramok verziójától. Ez akkor fordul elő, ha az nvidia-drivers szoftvercsomag frissítése után nem hajtunk végre teljes operációs rendszer újraindítást.

Megoldás: A legegyszerűbb megoldás egy teljes operációs rendszer újraindítás végrehajtása.

Szakértői beállítás

Dokumentáció

A x11-drivers/nvidia-drivers szoftvercsomag átfogó dokumentációval is rendelkezik. Ez a /usr/share/doc könyvtárba kerül telepítésre, és a következő parancs segítségével tekinthető meg:

user $less /usr/share/doc/nvidia-drivers-*/README.bz2

Kernelmodul paraméterek

Az nvidia kernelmodul számos paramétert (opciót) fogad el, amelyeket a eszközmeghajtó működésének a finomhangolására használhat. A legtöbb paraméter a dokumentációban található meg. Ezek hozzáadásához vagy értékeik módosításához szerkessze a /etc/modprobe.d/nvidia.conf fájlt. Ne felejtse el futtatni a update-modules parancsot a fájl módosítása után, valamint ügyeljen arra, hogy az nvidia modult újratöltse, hogy az új beállítások életbe lépjenek.

Warning
Figyeljen oda erre a részre, mivel ezek a kernelopciók olyan funkciókat aktiválhatnak, amelyeket a hardver támogathat vagy nem támogathat. Ezek az opciók nem hibatűrőek, ezért legyen óvatos a paraméterekkel. Ne hajtson végre módosításokat anélkül, hogy ne ellenőrizné és kétszeresen megerősítené, hogy a változtatás valóban szükséges.
Attribútum Alapérték Leírás
NVreg_DeviceFileUID 0 Módosítja az eszközfájlhoz tartozó felhasználói azonosítót. Az alapértelmezett érték a root felhasználóra van beállítva. Ha ezt egy másik felhasználói azonosítóra állítja, akkor a meghajtómodul úgy fogja létrehozni az eszközfájlt, hogy hozzáférést biztosítson annak a felhasználói azonosítónak.
NVreg_DeviceFileGID 27 Módosítja az eszközfájlhoz tartozó csoportazonosítót. Az alapértelmezett érték a video csoportra van beállítva.
NVreg_DeviceFileMode Undefined Beállítja az eszközfájl jogosultságait. A 0660 érték lehetővé teszi a tulajdonos és a csoport-tulajdonos számára az olvasás-írás hozzáférést, miközben más felhasználók nem férhetnek hozzá az eszközfájlhoz.
NVreg_ModifyDeviceFiles 1 Utasítja a meghajtót, hogy engedélyezze vagy tiltsa le a dinamikus eszközfájl-kezelést.
NVreg_EnablePCIeGen3 0 Engedélyezi a PCIe Gen 3.x támogatást. Ha a rendszer támogatja ezt a 8GT nagy sebességű buszt, akkor ezt a modulopcióval engedélyezi. Ha ez engedélyezve van, de a rendszer nem támogatja a Gen 3.0-t, a rendszer viselkedése hektikussá és instabillá válhat. Egyesek a hardver károsodásról számoltak be, amikor ezt nem megfelelő támogatás mellett engedélyezték. Alapértelmezés szerint az Nvidia meghajtó PCIe Gen 2.x használatára van beállítva kompatibilitási okokból.
NVreg_UsePageAttributeTable 0 Ez az Nvidia illesztőprogram-modulok egyik legújabb és legfrissebb opciója. Lehetővé teszi az illesztőprogram számára, hogy teljes mértékben kihasználja a PAT technológiát - egy újabb memória-hozzárendelési módszert, amely felváltja a régebbi Memory Type Range Register (MTRR) módszert. A PAT módszer létrehoz egy partíciótípus-táblát egy adott címnél, amelyet a regiszterben térképeznek fel, és hatékonyabban, valamint gyorsabban használja a memória architektúrát és az utasításkészletet. Ha a számítógép támogatja a PAT módszert, és ez a funkció engedélyezve van a kernelben, akkor ez a zászló engedélyezhető. PAT támogatás nélkül azonban a felhasználók instabil teljesítményt és akár összeomlásokat is tapasztalhatnak, ha ezt engedélyezik. Ezért óvatosan kell bánni ezekkel az opciókkal.
NVreg_EnableVia4x 0 Engedélyezze az AGP 4x módot az NVIDIA illesztőprogramban a Via-chipkészlet-alapú rendszereken. Egyes ilyen hardverbeállítások nem működnének megfelelően AGP 4x módban, míg mások igen. Az alapértelmezett beállítás AGP 2x módban hagyja.
NVreg_EnableALiAGP 0 Az ALi1541 és ALi1647 lapkakészleteken az NVIDIA illesztőprogramok alapértelmezés szerint letiltják az AGP támogatást. Az érték határozza meg a használni kívánt sebességtényezőt, így az 1, 2, 4 és 8 értékek az AGP 1x, 2x, 4x és 8x sebességet képviselik. Az NVIDIA nem javasolja az érték megváltoztatását, mivel ez instabil rendszereket eredményezhet.
NVreg_ReqAGPRate Unspecified Kényszeríti az AGP módot az illesztőprogramon. Például az 1-es érték AGP 1x-et jelent, míg a 4-es érték AGP 4x-et jelent.
NVreg_NvAGP Módosítja az AGP Gart mód beállítást. Lehetséges értékek: 0 (Letiltás), 1 (Engedélyezés az NVIDIA belső AGP-Gart használatával), 2 (Engedélyezés a Linux kernel AGP-Gart használatával) és 3 (Engedélyezés és bármely elérhető használata, de először az NVIDIA belsőt próbálja).
NVreg_EnableAGPSBA 0 Letiltja (0) vagy engedélyezi (1) az AGP Side Banding-et. Stabilitási okokból az alapértelmezett beállítás le van tiltva, de a beállítás tesztelési és hibakeresési célokra engedélyezhető. Az NVIDIA azonban nem támogatja ezt.
NVreg_EnableAGPFW 0 Engedélyezi az AGP Fast-Writes funkciót, ha az érték 1-re van állítva. A rendszer lapkakészletétől függően ennek engedélyezése stabilitási problémákat okozhat.
NVreg_Mobile 0 Ezzel a beállítással a felhasználók kényszeríthetik az EDID információkat bizonyos rendszerek esetében. Ezt a megoldást mobil GPU-k számára biztosítják, ahol az EDID információk vagy nem működnek, vagy le vannak tiltva. Lehetséges értékek: 0 (A megfelelő beállítás automatikus érzékelése), 1 (Dell notebookok), 2 (nem-Compaq Toshiba laptopok), 3 (minden más notebook/laptop), 4 (Compaq Toshiba laptopok) vagy 5 (Gateway gépek).
NVreg_RemapLimit 60 A rendszermemória újratérképezésének maximális mennyisége. Meghatározza azt a memóriamennyiséget, amelyet az illesztőprogram a 64 bites rendszeren keresztül az IOMMU/SWIOTLB segítségével újratérképezhet. Kizárólag abban az esetben használja, ha az IOMMU vagy az SMIOTLB nagyobb, mint 64 MB. Az NVIDIA azt javasolja, hogy az összes memóriamennyiségéből vonjon le 4 MiB méretet. Például az alapértelmezett érték 60, ami valójában 64 MiB. Ha 128 MiB méretre szeretné állítani, állítsa az értéket 124 méretre.
NVreg_UpdateMemoryTypes 0 Finomhangolja a lap attribútum táblák használatát. Lehetséges értékek: 0 (NVIDIA logikai mechanizmus), 1 (A módosított lap attribútum táblák használatának engedélyezése) és 2 (A lap attribútum táblák használatának letiltása).
NVreg_InitializeSystemMemoryAllocations 1 Megmondja az NVIDIA illesztőprogramnak, hogy a GPU-k használata előtt törölje a rendszer memória-hozzárendeléseit. A letiltás enyhe teljesítménynövekedést eredményezhet, de a megnövekedett biztonsági kockázatok árán. Alapértelmezés szerint az illesztőprogram lenullázza a tartalmát, így törli a hozzárendelt memóriát.
NVreg_UseVBios 1 Engedélyezi vagy letiltja a video BIOS int10 kód használatát. Letiltáshoz 0-ra kell állítani.
NVreg_RMEdgeIntrCheck Unspecified Engedélyezi vagy letiltja az élvezérelt megszakítások ellenőrzését.
NVreg_EnableMSI 1 Engedélyezi vagy letiltja a PCIe-MSI képességeket. Engedélyezze ezt az MSI megszakítások használatához vezetékes megszakítások helyett.
NVreg_MapRegistersEarly 0 Ha 1 értékre van állítva, akkor az illesztőprogramnak lehetővé teszi, hogy a memóriahelyeket korán feltérképezze, amikor a rendszer a hardvert vizsgálja, ahelyett, hogy ezt az alapértelmezett opció szerint a modprobe vagy a startx betöltésekor tenné meg. Ez egy hibakeresési funkció.
NVreg_RegisterForACPIEvents 1 Engedélyezi az illesztőprogram számára, hogy regisztráljon a rendszer ACPI-jába az ACPI események fogadásához. Ez letiltható (0 megadásával), ha problémák merülnek fel az ACPI-val kapcsolatban, vagy egy probléma hibakeresése közben.
NVreg_EnableGpuFirmware Varies Engedélyezi vagy letiltja a GSP firmware használatát. A Turing és az azt követő GPU-k tartalmaznak egy GPU System Processort (GSP), amely használható a GPU inicializálási és kezelési feladatok átvitelére. GSP firmware használata esetén az illesztőprogram még nem támogatja megfelelően a kijelzővel kapcsolatos funkciókat vagy az energiaellátás kezeléssel kapcsolatos funkciókat. Ezeket a funkciókat a jövőbeli illesztőprogram-kiadások során fogják hozzáadni a GSP firmware-hez.

Szerkessze a /etc/modprobe.d/nvidia.conf fájlt, majd frissítse a modulinformációkat:

root #update-modules

Töltse ki az nvidia modult...

root #modprobe -r nvidia

...és töltse be újra:

root #modprobe nvidia

Haladószintű X beállítás

A GLX rétegnek is számos beállítási lehetősége van. Ezek irányítják a TV kimenet, a kettős kijelzők, a monitorfrekvencia-érzékelés stb. beállításait. Ismételten, az összes elérhető opció részletesen megtalálható a dokumentációban.

Ezeknek az opcióknak a használatához sorolja fel őket az X beállításfájl megfelelő Device szekciójában (általában /etc/X11/xorg.conf.d/nvidia.conf). Például a felvillanó logó letiltásához:

FILE /etc/X11/xorg.conf.d/nvidia.confFelvillanó logo letiltása.
Section "Device"
  Identifier "nVidia Inc. GeForce2"
  Driver     "nvidia"
  Option     "NoLogo" "true"
  VideoRam   65536
EndSection

További olvasnivaló a témában

Hivatkozások


This page is based on a document formerly found on our main website gentoo.org.
The following people contributed to the original document: Sven Vermeulen (SwifT) , M Curtis Napier, and Chris Gianelloni
They are listed here because wiki history does not allow for any external attribution. If you edit the wiki article, please do not add yourself here; your contributions are recorded on each article's associated history page.