Help:Hledání

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Help:Searching and the translation is 41% complete.
Outdated translations are marked like this.

Rychlá cesta jak najít informace v Gentoo Wiki je vidět to napřímo. V pravém vrchu vaší obrazovky je search box s dvěma tlačítky pod "Go" a "Search".

Zadejte své klíčové slovo v hledacím boxu, a klepněte:

  • Go - (nebo Enter na klávesnici) budete automaticky přesměrováni do článku, pokud existuje.
  • Search - bude hledat text ve všech stránkách wiki (s nějakým omezením, podívejte se dolů).

Pokud jste klepli na "Go", nebo jste klepli na "Search" a viděli jste, že stránka neexistuje, budete uvedeni seznamem článků které byly porovnány s vašimi hledanými kritérii (nebo budete obeznámeni, že žádné odpovídající články nebyly nalezeny).

Jak to pracuje

Zde je jak hledání pracuje:

  • Obsah článku je hledán v jeho surovém "raw" (wikitextovém) tvaru - tj., hledá text který se ukáže v upravitelném boxu když klepnete na "Edit", nikoliv jako při vykreslené stránce. To znamená, že obsah přicházející z nějaké zahrnuté šablony nebude vybrán, ale cíle z přesměrovaných odkazů budou.
  • I když uzavřete frázi do uvozovek, uvidíte stejně každé ze slov samostatně. Třeba pokud zadáte "larry miluje gentoo" vrátí to stránky které obsahují "larry" i "miluje" i "gentoo".
  • Hledání je necitlivé na velikost písma není case-sensitive, proto na "Gentoo", "gentoo" i "GENTOO" dostanete stejné výsledky.

Omezení v hledání

Pokud klepnete na "Search" tlačítko bez hledaného slova, budete přesměrováni do "Speciálního:Hledáni" které vám umožní extra možnosti (také dostupné v kterémkoliv seznamu vyhledaných výsledků)

Možná zjistíte, že je užitečné omezit hledání v určitých jmenných prostorech třeba jen hledat Uživatelské stránky. Zkontrolujte jmenné prostory vyžadujete-li tohle hledání.

Podle výchozího jen jmenné prostory specifikované ve vašem nastavení budou nalezeny. Přihlášení uživatelé můžou změnit své nastavení k specifikování jmenných prostorů, chtěji-li je hledat ve výchozím. To může být provedeno dle zaškrtnutých i odškrtnutých kolonek v "Search" části uživatelského nastavení.

Viz také