Handbook:Parts/Installation/About/tr

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Parts/Installation/About and the translation is 26% complete.
Outdated translations are marked like this.

Giriş

Hoşgeldiniz

Öncelikle, Gentoo'ya hoşgeldiniz. Performans ve tercihlerin ön planda olduğu bir dünyaya girmek üzeresiniz. Kurulum sırasında bahsedileceği gibi Gentoo'da ne kadar derleme yapmak, neyi kurmak, hangi yazılımı kullanmak isteyeceğine ve daha birçok şeye kullanıcı olarak siz karar vermektesiniz.

Openness

Gentoo's premier tools are built from simple programming languages. Portage, Gentoo's package maintenance system, is written in Python. Ebuilds, which provide package definitions for Portage are written in bash. Our users are encouraged to review, modify, and enhance the source code for all parts of Gentoo.

By default, packages are only patched when necessary to fix bugs or provide interoperability within Gentoo. They are installed to the system by compiling source code provided by upstream projects into binary format (although support for precompiled binary packages is included too). Configuring Gentoo happens through text files.

For the above reasons and others: openness is built-in as a design principal.

Choice

Gentoo temiz ve esnek yapıda olan hızlı bir meta-dağıtımdır. Özgür yazılım çevresinde yapılanmış olup, işlerin arkaplanda nasıl yürüdüğünü kullanıcısından gizlemez. Gentoo'nun paket yönetim sistemi olan Portage, python ile yazılmıştır ve dileyen kişiler girip kodu incelemekte veya değişiklik yapmakta özgürdür. Portage sisteminize yazılım kurmak için kaynak kodları indirip derleme yöntemini kullanır (tabi hazır derlenmiş paket desteği de vardır). Gentoo yapılandırması da basit metin dosyalarını düzenlemekten ibarettir.

When installing Gentoo, choice is made clear throughout the Handbook. System administrators can choose two fully supported init systems (Gentoo's own OpenRC and Freedesktop.org's systemd), partition structure for storage disk(s), what file systems to use on the disk(s), a target system profile, remove or add features on a global (system-wide) or package specific level via USE flags, bootloader, network management utility, and much, much more.

As a development philosophy, Gentoo's authors try to avoid forcing users onto a specific system profile or desktop environment. If something is offered in the GNU/Linux ecosystem, it's likely available in Gentoo. If not, then we'd love to see it so. For new package requests please file a bug report or create your own ebuild repository.

Power

Being a source-based operating system allows Gentoo to be ported onto new computer instruction set architectures and also allows all installed packages to be tuned. This strength surfaces another Gentoo design principal: power.

A system administrator who has successfully installed and customized Gentoo has compiled a tailored operating system from source code. The entire operating system can be tuned at a binary level via the mechanisms included in Portage's make.conf file. If so desired, adjustments can be made on a per-package basis, or a package group basis. In fact, entire sets of functionality can be added or removed using USE flags.

Gentoo'yu Gentoo yapan şeyin "seçenekler" olduğu önemlidir. Kullanıcıyı herhangi bir şeye zorlamamaya çalışmaktayız. Eğer herhangi bir konuda hatalı olduğumuzu düşünüyorsanız hata kaydı açabilirsiniz.

Kurulumun şekillenmesi

Gentoo kurulumu 10 adımlık bir işlem olarak görlebilir. Her adımın sonunda kurulum belli bir aşamaya gelecektir:

Step Result
1 Kullanıcı Gentoo kurabileceği bir ortamda çalışmaktadır.
2 Gentoo kurulumu için internet bağlantısı hazırdır.
3 Sabit diskler gentoo kurulumuna uygun şekilde yapılandırılmıştır.
4 Kurulum ortamı hazırdır ve kullanıcı yeni sistemine geçişe (chroot) başlayabilir.
5 Tüm Gentoo kurulumunda bulunan temel paketler kurulu durumdadır.
6 Linux çekirdeği kurulmuştur.
7 Kullanıcı sistemin büyük çoğunluğunu yapılandırmış durumdadır.
8 Gerekli sistem araçları yüklenmiştir.
9 Gereken açılış yükleyicisi kurulup yapılandırılmıştır.
10 Taze Gentoo sistemi keşfe hazır durumdadır.

Karşınıza bir seçenek sunulduğunda, rehber her seçeneğin avantaj ve dezavantajını açıklamaya çalışacaktır. Ardından öntanımlı seçenek ile (öntanımlı olduğu belirtilerek) devam edecektir. Diğer seçeneklerin seçilmesi durumunda da onlarla ilgili yönlendirmeler bulunmaktadır (alternatif olduğu belirtilerek). Öntanımlıları Gentoo'nun önerdiğini düşünmeyin. Bu tercihler çoğu kullanıcının tercih edeceğine inanıldığı için yapılmıştır.

Bazen seçime bağlı yönergelerle karşılaşılabilir. "Seçime bağlı: " olarak belirtilen ve Gentoo'nun çalışmasında ihtiyaç duyulmayan bu bölümleri es geçebilirsiniz. Tabi önceden yaptığınız seçimler bu değişiklikleri zorunlu kılmıyorsa. Böyle bir durumda belgede detaylı açıklama yapılmaktadır.

Seçenekler neler

Gentoo birçok farklı şekilde kurulabilir. Gentoo'nun kurulum CD'leri indirilerek, sistemde kurulu olan farklı bir dağıtım kullanılarak, herhangi bir tak-çalıştır CD ile (Knoppix gibi), ağ üzerinden vb.

Bu belgede Gentoo'yu kurulum CD'sinden kurmak anlatılmaktadır. Bazı durumlarda ağ üzerinden kuruluma da değinilecektir.

Not
Diğer kurulum çeşitleri hakkında bilgi almak için lütfen alternatif kurulum rehberini okuyun.

Ayrıca işinize yarayabilecek bir Gentoo kurulum ipuçları belgesi de bulunmaktadır.

Problemler

Eğer kurulumda (veya kurulum dökümanlarında) bir hata bulursanız lütfen hata takip sistemini ziyaret edip hatanın rapor edildiğine emin olun. Rapor edilmemişse, yeni hata kaydı açabilirsiniz. Geliştiricilerden çekinmeyin, (genelde) insan yemezler.

Bu döküman mimariye özel olmasına rağmen, diğer mimarilere de atıfta bulunulabilir.Bunun sebebi dökümanın büyük bölümünün diğer mimariler ile ortak işlemleri anlattığı için ortak kullanılmasıdır. Ancak bu işlem olabildiğince az kafa karıştırıcı hale getirilmeye çalışıldı.

Bir sorunun kullanıcı (dökümanların okunmamasından) kaynaklı mı yoksa yazılım (dökümanların veya yazılımın yeterli incelenmemesinden) kaynaklı mı olduğu hakkında kafa karışıklığınız var ise irc.freenode.net üzerinde bulunan #gentoo (webchat) kanalında görüşlerinizi dinlemeye açığız.

Bu arada, eğer farklı sorularınız var ise Gentoo Wiki'de bulunan sık sorulan sorular bölümüne bakabilirsiniz. Ayrıca Gentoo forumlarında da sss bölümü bulunmakta.