Handbook:Parts/Installation/About/tr

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Parts/Installation/About and the translation is 42% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎தமிழ் • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎日本語 • ‎한국어
Parts Rehber
Parts Kurulum
Kurulum hakkında
Ortamı seçme
Ağı yapılandırma
Diskleri hazırlama
stage3 kurulumu
Temel sistem kurulumu
Çekirdeği yapılandırma
Sistemi yapılandırma
Araçları kurma
Açılış yükleyici
Sonlandırma
Gentoo ile çalışma
Portage'a giriş
USE bayrakları
Portage özellikleri
Init sistemi
Ortam değişkenleri
Portage ile çalışma
Dosya ve dizinler
Değişkenler
Yazılım dalları
Ek araçlar
Özel portage ağacı
Gelişmiş özellikler
Ağ yapılandırması
Başlangıç
Gelişmiş yapılandırma
Modüler ağ
Kablosuz ağlar
Özellik ekleme
Dinamik ağ yönetimi


Giriş

Hoşgeldiniz

Öncelikle, Gentoo'ya hoşgeldiniz. Performans ve tercihlerin ön planda olduğu bir dünyaya girmek üzeresiniz. Kurulum sırasında bahsedileceği gibi Gentoo'da ne kadar derleme yapmak, neyi kurmak, hangi yazılımı kullanmak isteyeceğine ve daha birçok şeye kullanıcı olarak siz karar vermektesiniz.

Gentoo temiz ve esnek yapıda olan hızlı bir meta-dağıtımdır. Özgür yazılım çevresinde yapılanmış olup, işlerin arkaplanda nasıl yürüdüğünü kullanıcısından gizlemez. Gentoo'nun paket yönetim sistemi olan Portage, python ile yazılmıştır ve dileyen kişiler girip kodu incelemekte veya değişiklik yapmakta özgürdür. Portage sisteminize yazılım kurmak için kaynak kodları indirip derleme yöntemini kullanır (tabi hazır derlenmiş paket desteği de vardır). Gentoo yapılandırması da basit metin dosyalarını düzenlemekten ibarettir.

Gentoo'yu Gentoo yapan şeyin "seçenekler" olduğu önemlidir. Kullanıcıyı herhangi bir şeye zorlamamaya çalışmaktayız. Eğer herhangi bir konuda hatalı olduğumuzu düşünüyorsanız hata kaydı açabilirsiniz.

Kurulumun şekillenmesi

Gentoo kurulumu 10 adımlık bir işlem olarak görlebilir. Her adımın sonunda kurulum belli bir aşamaya gelecektir:

Step Result
1 Kullanıcı Gentoo kurabileceği bir ortamda çalışmaktadır.
2 Gentoo kurulumu için internet bağlantısı hazırdır.
3 Sabit diskler gentoo kurulumuna uygun şekilde yapılandırılmıştır.
4 Kurulum ortamı hazırdır ve kullanıcı yeni sistemine geçişe (chroot) başlayabilir.
5 Tüm Gentoo kurulumunda bulunan temel paketler kurulu durumdadır.
6 Linux çekirdeği kurulmuştur.
7 Kullanıcı sistemin büyük çoğunluğunu yapılandırmış durumdadır.
8 Gerekli sistem araçları yüklenmiştir.
9 Gereken açılış yükleyicisi kurulup yapılandırılmıştır.
10 Taze Gentoo sistemi keşfe hazır durumdadır.

Karşınıza bir seçenek sunulduğunda, rehber her seçeneğin avantaj ve dezavantajını açıklamaya çalışacaktır. Ardından öntanımlı seçenek ile (öntanımlı olduğu belirtilerek) devam edecektir. Diğer seçeneklerin seçilmesi durumunda da onlarla ilgili yönlendirmeler bulunmaktadır (alternatif olduğu belirtilerek). Öntanımlıları Gentoo'nun önerdiğini düşünmeyin. Bu tercihler çoğu kullanıcının tercih edeceğine inanıldığı için yapılmıştır.

Bazen seçime bağlı yönergelerle karşılaşılabilir. "Seçime bağlı: " olarak belirtilen ve Gentoo'nun çalışmasında ihtiyaç duyulmayan bu bölümleri es geçebilirsiniz. Tabi önceden yaptığınız seçimler bu değişiklikleri zorunlu kılmıyorsa. Böyle bir durumda belgede detaylı açıklama yapılmaktadır.

Seçenekler neler

Gentoo birçok farklı şekilde kurulabilir. Gentoo'nun kurulum CD'leri indirilerek, sistemde kurulu olan farklı bir dağıtım kullanılarak, herhangi bir tak-çalıştır CD ile (Knoppix gibi), ağ üzerinden vb.

Bu belgede Gentoo'yu kurulum CD'sinden kurmak anlatılmaktadır. Bazı durumlarda ağ üzerinden kuruluma da değinilecektir.

Note
Diğer kurulum çeşitleri hakkında bilgi almak için lütfen alternatif kurulum rehberini okuyun.

Ayrıca işinize yarayabilecek bir Gentoo kurulum ipuçları belgesi de bulunmaktadır.

Problemler

Eğer kurulumda (veya kurulum dökümanlarında) bir hata bulursanız lütfen hata takip sistemini ziyaret edip hatanın rapor edildiğine emin olun. Rapor edilmemişse, yeni hata kaydı açabilirsiniz. Geliştiricilerden çekinmeyin, (genelde) insan yemezler.

Bu döküman mimariye özel olmasına rağmen, diğer mimarilere de atıfta bulunulabilir.Bunun sebebi dökümanın büyük bölümünün diğer mimariler ile ortak işlemleri anlattığı için ortak kullanılmasıdır. Ancak bu işlem olabildiğince az kafa karıştırıcı hale getirilmeye çalışıldı.

Bir sorunun kullanıcı (dökümanların okunmamasından) kaynaklı mı yoksa yazılım (dökümanların veya yazılımın yeterli incelenmemesinden) kaynaklı mı olduğu hakkında kafa karışıklığınız var ise irc.freenode.net üzerinde bulunan #gentoo (webchat) kanalında görüşlerinizi dinlemeye açığız.

Bu arada, eğer farklı sorularınız var ise Gentoo Wiki'de bulunan sık sorulan sorular bölümüne bakabilirsiniz. Ayrıca Gentoo forumlarında da sss bölümü bulunmakta.