Translations:Handbook:Main Page/25/pl

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
Podręcznik Alpha
Architektura Alpha to architektura 64-bitowa opracowana przez firmę Digital Equipment Corporation (DEC). Jest nadal używana przez niektóre serwery średniej i wyższej półki, ale architektura powoli zanika. Warianty obejmują: ES40, AlphaPC, UP1000 i Noname.
Podręcznik AMD64
AMD64 to architektura 64-bitowa, która jest zgodna z architekturą x86 (a tym samym znana również jako x86_64). Została po raz pierwszy użyta przez AMD (pod nazwą AMD64) oraz Intel (pod nazwą EM64T) i jest obecnie najbardziej znaną architekturą dla średnich i zaawansowanych komputerów stacjonarnych. Jest również powszechnie spotykana w segmencie serwerów. Warianty obejmują: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX i Ryzen wraz z Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7 i niektóre Atomy.
Podręcznik ARM
ARM to 32-bitowa architektura, która jest bardzo popularna w systemach wbudowanych i małych. Podarchitektury wahają się od ARMv1 do ARMv7 (Cortex) i są często spotykane w smartfonach, tabletach, konsolach podręcznych, systemach nawigacji GPS dla użytkowników końcowych itp. Warianty obejmują: StrongARM i Cortex-M.
  • W tej chwili nie ma dostępnego Podręcznika ARM. Proszę zerknąć na bug #534376.
Podręcznik ARM64
ARM64 to 64-bitowy wariant ARM dla systemów wbudowanych i serwerowych. Podstawowa podarchitektura określana jako AArch64 (znana również jako ARMv8-A) jest produkowana przez kilku producentów. Układy AArch64 są widoczne w różnych układach SoC, w tym na płytach deweloperskich, smartfonach, tabletach, telewizorach Smart TV itp. Warianty obejmują: ARM Holdings 'Cortex-A53, A57, A72, A73 oraz Qualcomm's Kryo i Falkor.
  • W tej chwili nie ma dostępnego Podręcznika ARM64. Proszę zerknąć na bug #534376.
Podręcznik HPPA
Architektura PA-RISC, określana jako HPPA, to zestaw instrukcji opracowany przez firmę Hewlett-Packard, który był używany w ich seriach serwerów klasy średniej i wyższej do około 2008 roku (po czym HP zaczął używać Intel Itanium). Warianty obejmują: HP 9000 i PA-8600.
Podręcznik IA64
IA64 to 64-bitowa architektura zaprojektowana przez firmę Intel i używana w serii procesorów Intel Itanium. Ta architektura nie jest zgodna z x86, ani x86_64 (znanej również jako amd64) i występuje głównie w seriach serwerów średniej i wysokiej klasy. Warianty obejmują: Intel Itanium.
Podręcznik MIPS
Opracowana przez MIPS Technologies architektura MIPS obejmuje wiele podrodzin (zwanych wersjami), takich jak MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 i inne. MIPS występuje najczęściej w systemach wbudowanych. Warianty obejmują: MIPS32 1074K i R16000.
Podręcznik PPC
PPC to 32-bitowa architektura używana przez wiele procesorów Apple, IBM i Motorola. Są najczęściej spotykane w systemach wbudowanych. Warianty obejmują: Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, starsze IBM iSeries i pSeries.
Podręcznik PPC64
PPC64 to 64-bitowa odmiana architektury PPC, popularna zarówno w serwerach wbudowanych, jak i serwerach o wysokiej wydajności. Warianty obejmują: IBM RS / 6000s, IBM pSeries i IBM iSeries.
Podręcznik SPARC
Architektura SPARC jest najlepiej znana przez najpopularniejszych producentów, Sun Microsystems (obecnie Oracle) i Fujitsu. Jest używana w systemach serwerowych, chociaż istnieje również kilka stacji roboczych. W Gentoo obsługiwane są tylko procesory zgodne ze SPARC64. Warianty obejmują: E3000, Blade 1000 i Ultra 2.
Podręcznik X86
X86 to 32-bitowa architektura używana przez procesory, o których często mówi się, że są „zgodne z Intelem”. Do niedawna była to najpopularniejsza architektura komputerów stacjonarnych. Gentoo oferuje kompilacje dla i486 (obsługuje wszystkie rodziny) i i686 (obsługuje Pentium i nowsze lub kompatybilne). Warianty obejmują: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core i niektóre Intel Atom.