Gentoo MIPS Handbook

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:MIPS and the translation is 50% complete.
Outdated translations are marked like this.


Instalacja Gentoo

O instalacji Gentoo Linux
W tym rozdziale opisano metodę instalacji Gentoo.
Wybór właściwego medium instalacyjnego
Gentoo można zainstalować na wiele sposobów. Ten rodział wyjaśnia jak zainstalować Gentoo używając minimalnego obrazu instalacyjnego.
Konfiguracja sieci
By umożliwić pobranie najnowszego kodu źródłowego, sieci muszą zostać skonfigurowane.
Przygotowywanie dysków
By umożliwić instalację Gentoo, muszą zostać stworzone odpowiednie partycje. Ten rozdział opisuje jak podzielić dysk do przyszłego użytku.
Instalacja plików instalacyjnych Gentoo
Gentoo instaluje się rozpakowując archiwum stage3. Ten rozdział opisuje jak rozpakować archiwum stage3 i skonfigurować Portage.
Instalacja systemu podstawowego Gentoo
Po instalacji i konfiguracji w stage3, podstawowy system jest skonfigurowany tak, aby było dostępne minimalne środowisko pracy.
Konfiguracja jądra Linuksa
Jądro Linuksa to rdzeń każdej dystrybucji. Ten rozdział opisuje jak skonfigurować jądro.
Konfiguracja systemu
Niektóre ważne pliki konfiguracyjne muszą być zedytowane. W tym rozdziale przedstawiony jest przegląd tych plików i wyjaśnienie w jaki sposób z nimi postępować.
Instalacja narzędzi systemowych
W tym rozdziale niektóre ważne narzędzia są wybierane i instalowane.
Konfiguracja systemu rozruchowego
W tym rozdziale jest wybierany i instalowany właściwy system rozruchowy.
Kończenie instalacji
Instalacja jest już prawie gotowa. Ostatnie operacje są przedstawione w tym rozdziale.

Praca z Gentoo

Wstęp do Portage
Ten rozdział wyjaśnia "łatwe" czynności, które użytkownik definitywnie musi znać, by móc zarządzać oprogramowaniem w swoim systemie.
Flagi USE
Flagi USE są bardzo ważnym aspektem Gentoo. W tym rozdziale, czytelnicy uczą się pracowaćz Flagami USE i jak Flagi USE oddziałują system.
Możliwości Portage
Odkryj możliwości Portage, takie jak wsparcie dla rozproszonej kompilacji, ccache i inne.
System skryptów startowych
Gentoo używa specjalnego formatu initscript, który między innymi pozwala na budowanie zależności i wirtualnych skryptów startowych.Ten rozdział wyjaśnia wszystkie aspekty i wyjaśnia jak poradzić sobie z tymi skryptami.
Zmienne środowiskowe
W Gentoo zmienne środowiskowe mogą być łatwo zarządzane. Ten rozdział wyjaśnia, jak nimi zarządzać, a także opisuje najczęściej używane zmienne.

Praca z Portage

Pliki i katalogi
Aby w pełni zrozumieć Portage, wpierw naucz się gdzie przechowuje on swoje pliki i dane.
Zmienne
Portage jest w pełni konfigurowalny za pomocą różnych zmiennych, które można ustawić w pliku konfiguracyjnym lub w zmiennej środowiskowej.
Mieszanie Gałęzi oprogramowania
Gentoo dostarcza oprogramowanie podzielone na kilka gałęzi, w zależności od stabilności i wsparcia architektonicznego. "Mieszanie Gałęzi oprogramowania" wyjaśnia, w jaki sposób te gałęzie mogą być konfigurowane i jak nadpisać tą separację indywidualnie.
Dodatkowe narzędzia
Portage jest wyposażony w kilka dodatkowych narzędzi, które mogą sprawić, że doświadczenie z Gentoo będzie jeszcze lepsze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak używać dispatch-conf i innych narzędzi.
Niestandardowe drzewo Portage
Ten rozdział opisuje kilka sztuczek, jak używać niestandardowego drzewa Portage, jak synchronizować tylko konieczne kategorie, wstrzykiwać paczki i inne.
Zaawansowane funkcje
Z czasem, Portage ewoluuje i dojrzewa coraz bardziej. Dodatkowe funkcje są stale wprowadzane - większość funkcji jest używana tylko przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Ten rozdział głębiej opisze zaawansowane funkcje.


Konfiguracja sieciowa Gentoo

Pierwsze kroki
Poradnik do szybkiego uzyskania interfejsu sieciowego działającego w większości środowisk.
Zaawansowana konfiguracja
Tutaj można dowiedzieć się jak działa konfiguracja - jest to wiedza niezbędna, wymagana do nauki o sieciach modularnych.
Sieci modularne
Dowiedz się jak wybrać różnych klientów DHCP, ustawić wiązania, mosty, vLAN i inne.
Sieci bezprzewodowe
Konfiguracja Gentoo do obsługi sieci bezprzewodowych
Dodawanie funkcjonalności
Zainteresowani użytkownicy mogą dodawać własne funkcje do narzędzi sieciowych.
Zarządzanie dynamiczne
Dla użytkowników korzystających z laptopa lub ludzi którzy często zmieniają połączenie sieciowe.
This page is based on a document formerly found on our main website gentoo.org.
The following people contributed to the original document: Grant Goodyear, Roy Marples, Daniel Robbins, Chris Houser, Jerry Alexandratos, Seemant Kulleen, Tavis Ormandy, Jason Huebel, Guy Martin, Pieter Van den Abeele, Joe Kallar, John P. Davis, Pierre-Henri Jondot, Eric Stockbridge, Rajiv Mangliani, Jungmin Seo, Stoyan Zhekov, Jared Hudson, Colin Morey, Jorge Paolo, Carl Anderson, Jon Portnoy, Zack Gilburd, Jack Morgan, Benny Chuang, Erwin, Joshua Kinard, Tobias Scherbaum, Xavier Neys, Joshua Saddler, Gerald J. Normandin Jr., Donnie Berkholz, Ken Nowack, Lars Weiler
They are listed here because wiki history does not allow for any external attribution. If you edit the wiki article, please do not add yourself here; your contributions are recorded on each article's associated history page.