User:Seqizz/Help:Translating

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search


Gentoo wiki'nin diğer dillere çevirisi için TranslateWiki Sayfa çevirisi özelliklerini kullanmaktayız. Bu sistem gettext tarzında, yazıyı küçük parçalara bölerek çeviri işlemi için kolaylık sağlamakta.

Editörler için: Çevrilebilir bölümleri işaretlemek

Bir makalenin başka dile çevrilebilmesi için öncelikle çevrilebilir alanların işaretlenmesi gerekmektedir. Çoğu zaman bu, makalenin tamamına denk gelir.

Makalenin bir bölümünü çeviriye elverişli hale getirmek için <translate> XML etiketlerine almanız gerekiyor. Örn.:

CODE Makaleyi çevirilebilir işaretleme
&lt;translate&gt;
Gentoo wiki'nin diğer dillere çevirisi için [http://translatewiki.net/wiki/Translating:Page_translation_feature TranslateWiki Sayfa çevirisi] özelliklerini kullanmaktayız.
Bu sistem gettext tarzında, yazıyı küçük parçalara bölerek çeviri işlemi için kolaylık sağlamakta.
&lt;/translate&gt;

Ayrıca makalenin başına <languages /> etiketi ile dil seçim çubuğunu da eklemeniz gerekecek:

CODE Dil seçim bölümünü ekleme
&lt;languages /&gt;
&lt;translate&gt;
Gentoo wiki'nin diğer dillere çevirisi için [http://translatewiki.net/wiki/Translating:Page_translation_feature TranslateWiki Sayfa çevirisi] özelliklerini kullanmaktayız.
Bu sistem gettext tarzında, yazıyı küçük parçalara bölerek çeviri işlemi için kolaylık sağlamakta.
&lt;/translate&gt;

İşlemi tamamladığınızda, çevirinizin aktifleştirilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Editörler için: Sayfa çevirisi talep etmek

Yukardaki adımı gerçekleştirdiğinizde, makaleyi Gentoo_Wiki:Page_translation_requests sayfasına ekleyebilirsiniz. Onaylamak/reddetmek üzere bir yönetici veya yetkili çevirmen makalenin kalitesini inceleyecektir.

Herkes için: Çevirmen olmak

Öncelikle Gentoo Wiki:Translators sayfasını inceleyin. Eğer dilinize daha önce çeviri yapılmamışsa, sizden bazı ek taleplerimiz olacak:

  • Yerelleştirilmiş şablonlar oluşturun: Bazı şablonların yerelleştirmeye ihtiyacı var, özellikle Template:Warning, Template:Note ve Template:Important şablonları. Her şablonun içeriğinin bir kopyasını Template:Warning/XY şeklinde yeni bir sayfaya kopyalayın. Buradaki XY küçük harf olmak üzere diliniz için iki harfli (ISO 639-1) dil kodunu işaret etsin. Ardından bu sayfanın içindeki, şablonun İngilizce ismini de dilinize çevirin (Warning yerine Uyarı gibi) . Örneğin sayfanın Almancası için Template:Warning/de (küçük harfli olmasına dikkat edin, Warning/DE değil!).
  • Bu yardım sayfasını çevirin: Lütfen kullanıcı sayfanıza bu sayfanın bir çevirisini yaparak çevirmen hesabı talep ederken sayfanızın bağlantısını iletin.

Talepleri yerine getirdiğinizde veya diliniz için ilk çevirmen siz değilseniz kendinizi Gentoo_Wiki:Translator_account_requests sayfasına ekleyin.

Çevirmenler için: Çeviri

Bir sayfayı çeviriye başlamak için başlığın altındaki Translate this page bağlantısına tıklayın. Sonraki sayfada çeviri yapacağınız dili seçin.

Çevirisi yapılabilecek paragraflar karşınıza çıkacaktır. Çevirinizin yazı alanını açmak için sol sütundaki bağlantılara tıklayın. Paragrafı bitirdiğinizde, Skip to next translationa, çeviriyi tamamladığınızda da Save translationa tıklayın.

Özel Şablonlar

Çeviri yaparken, aşağıdaki şablon isimlerinin dilinizdeki eşdeğerini kullanın:

İngilizce Yerel hali
{{Note|…}} {{Note/XY|…}
{{Important|…}} {{Important/XY|…}
{{Warning|…}} {{Warning/XY|…}

XY yerine dilinizin iki harfli kodu gelmelidir.