Handbook:SPARC/Installation/Bootloader/hu
GRUB
Amikor a 64 bites profilt választja a telepítés során, akkor a GRUB az egyetlen támogatott bootloader.
Emerge
A GRUB bootloadernek a profil alapján automatikusan megfelelően kell beállítva kell lennie a platformhoz. Azonban, ha egyértelművé szeretné tenni, akkor adja meg az alábbi módon:
root #
echo 'GRUB_PLATFORMS="ieee1275"' >> /etc/portage/make.conf
root #
emerge --ask --verbose sys-boot/grub
A GRUB szoftver most már le lett töltve az operációs rendszerre, de még nincs beállítva a rendszerünk bootloaderjeként.
Telepítés
GPT
Ha a lemezt GPT-vel particionáltuk (ez az előnyben részesített módszer), akkor telepítse a GRUB bootloadert a BIOS boot partícióra. Feltételezve, hogy az első fizikai adathordozó (ahonnan a rendszer indul) /dev/sda. Ezt a munkát a következő parancsok végzik el:
root #
grub-install --target=sparc64-ieee1275 --recheck /dev/sda
Ahhoz, hogy megtalálja a boot eszköz karakterláncát, amelyet be kell írni a firmware-be, használja a grub-ofpathname szoftvert. Ha a BIOS boot partíció az első partíció a fizikai adathordozón, akkor válassza ki az egész adathordozót:
root #
grub-ofpathname /dev/sda
Más esetben válassza ki a BIOS boot partíciót:
root #
grub-ofpathname /dev/sda2
Sun partíciós táblázat
Ha a fizikai adathordozót Sun partíciós táblával particionáltuk, akkor a GRUB bootladert blokklistek használatával kell telepíteni. Ebben az üzemmódban a fizikai adathordozó helyett adja meg annak a partíciónak az elérési útját, amelyre a /boot/grub van csatolva.
root #
grub-install --target=sparc64-ieee1275 --recheck --force --skip-fs-probe /dev/sda1
Beállítás
Ezután generálja a GRUB2 beállítást a /etc/default/grub fájlban és a /etc/grub.d szkriptekben megadott felhasználói beállítás alapján. A legtöbb esetben a felhasználóknak nincs szükségük beállításra, mivel a GRUB2 automatikusan felismeri, melyik bináris kernelképfájlt kell betölteni (a legmagasabb verziót a /boot/ könyvtárban) és mi a gyökérfájlrendszer. Az is lehetséges, hogy kernelparamétereket adjon hozzá a /etc/default/grub fájlban a GRUB_CMDLINE_LINUX változó használatával.
A végleges GRUB2 beállítás generálásához futtassa a grub-mkconfig parancsot:
root #
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Generating grub.cfg ... Found linux image: /boot/vmlinuz-3.16.5-gentoo Found initrd image: /boot/initramfs-genkernel-sparc-3.16.5-gentoo done
A parancs kimenetének említenie kell, hogy legalább egy Linux bináris képfájl található, mivel ezek szükségesek az operációs rendszer indításához. Ha bináris initramfs képfájlt használunk, vagy a bináris kernelképfájlt a genkernel segítségével hoztuk létre, akkor a megfelelő initrd bináris képfájlt is észlelnie kell. Ha ez nem így van, akkor lépjen a /boot/ könyvtárba, és ellenőrizze a tartalmat a ls parancs segítségével. Ha a bináris képfájlok valóban hiányoznak, akkor térjen vissza a kernel beállításához és a telepítési utasításokhoz.
SILO, a SPARC bootloader
Amikor a 32 bites profilt választja a telepítés során, akkor a SILO (Sparc Improved boot LOader) az egyetlen támogatott bootloader.
root #
emerge --ask sys-boot/silo
Ezután hozza létre a /etc/silo.conf fájlt:
root #
nano -w /etc/silo.conf
Az alábbiakban egy példa silo.conf fájl látható. Ez a könyvben végig használt particionálási sémát alkalmazza, kernel-3.16.5-gentoo mint kernelképfájl, és initramfs-genkernel-sparc64-3.16.5-gentoo mint initramfs képfájl.
/etc/silo.conf
Példa beállításfájlpartition = 1 # Boot partition (= root partition)
root = /dev/sda1 # Root partition
timeout = 150 # Wait 15 seconds before booting the default section
image = /boot/kernel-3.16.5-gentoo
label = linux
append = "initrd=/boot/initramfs-genkernel-sparc64-3.16.5-gentoo root=/dev/sda1"
Amikor a Portage által biztosított példát, a silo.conf fájlt használja, győződjön meg arról, hogy minden szükségtelen sort kikommentel.
Ha az a fizikai adathordozó, amelyre a SILO-t (mint bootloadert) telepíteni kell, eltér attól a fizikai adathordozótól, amelyen a /etc/silo.conf található, akkor először másolja át a /etc/silo.conf fájlt az adott adathordozó egyik partíciójára. Ha a /boot/ külön partícióként található azon az adathordozón, akkor másolja át a beállításfájlt a /boot/ könyvtárba, és futtassa a /sbin/silo parancsot:
root #
cp /etc/silo.conf /boot
root #
/sbin/silo -C /boot/silo.conf
/boot/silo.conf appears to be valid
Ellenkező esetben egyszerűen futtassa a /sbin/silo parancsot:
root #
/sbin/silo
/etc/silo.conf appears to be valid
Futtassa újra a silo-t (szükség esetén paraméterekkel) minden alkalommal, miután frissítette vagy telepítette a sys-boot/silo szoftvercsomagot.
Rendszer újraindítása
Lépjen ki a chrootolt környezetből, és válassza le az összes felcsatolt partíciót. Ezt követően írja be azt az egyetlen mágikus parancsot, amely elindítja a végső, valódi tesztet: reboot.
(chroot) livecd #
exit
livecd~#
cd
livecd~#
umount -l /mnt/gentoo/dev{/shm,/pts,}
livecd~#
umount -R /mnt/gentoo
livecd~#
reboot
Ne feledje el eltávolítani az Live ISO telepítőt, különben ismét elindulhat a számítógépen az újonnan telepített Gentoo rendszer helyett!
Miután újraindította a számítógépet, és belépett a frissen feltelepített Gentoo környezetben, bölcs dolog véglegesíteni a Gentoo telepítést.