Gentoo-pl/regulamin

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search

Kanał #gentoo-pl w sieci Freenode powstał w celu wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy polskimi użytkownikami Gentoo. Należy do polskiej społeczności Gentoo i przez tę społeczność jest zarządzany. Jest kanałem oficjalnym, zarejestrowanym przez zespół Gentoo Developer Relations 22 marca 2003 roku. Władze kanału to najbardziej doświadczeni użytkownicy tej dystrybucji oraz osoby aktywnie ją rozwijające. Poniższe zasady zostały spisane, aby określić czego oczekujemy od przebywających na kanale użytkowników oraz jakich zasad muszą przestrzegać osoby z obsługi kanału. Wszystko to, co znajduje się poniżej, ma na celu uprzyjemnić nam wszystkim pobyt na kanale i jeśli ktoś uważa te zasady za bezsensowne, niech od razu opuści nasz kanał. Prosimy o uważne przeczytanie całości tekstu. Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.

Zasady dla użytkowników

 1. Na kanale obowiązuje kodowanie UTF-8. Piszemy z użyciem polskich znaków. W XXI wieku nie istnieją sensowne wymówki na odstępstwo od tej reguły. Za pisanie w nieregulaminowym kodowaniu grozi seria ostrzeżeń i próśb. Recydywiści będą uciszani (+q) lub nawet usuwani z kanału.
 2. Zabronione jest obrażanie innych osób, ich przekonań i poglądów oraz inne przejawy dyskryminacji słownej. Winni będą usuwani z kanału.
 3. Za spamowanie (w jakikolwiek sposób) grozi natychmiastowy ban, bez prawa odwołania się od wyroku.
 4. Wiele osób uważa opisywanie swoich czynności fizjologicznych (takich jak ziewanie) za niegrzeczne. W związku z tym prosimy nie informować o tym uczestników kanału.
 5. Dłuższe teksty, dowcipy, logi i błędy należy wklejać na wklej.org lub podobny serwis. Sprawdźcie każdy odnośnik przed podaniem go na kanale. Długie linki skróćcie w tiny.pl lub podobnym serwisie. Za pierwszym razem za złamanie tej reguły dostaje się ostrzeżenie, a za drugim +q.
 6. Zabronione jest pisanie na priv innym osobom na kanale bez ich zgody oraz korzystanie z public away i autorejoin.
 7. Za bezmyślne dyskusje z operatorami w sprawie ich decyzji dotyczących kanału grozi uciszenie (+q) lub nawet ban. Nie dotyczy to próśb o uzasadnienie decyzji operatora, aby można było się od niej później odwołać. Takie prośby mogą zgłaszać jedynie zbanowane osoby.
 8. Zabronione jest wstawianie botów i wszelkiego rodzaju mówiących skryptów bez wyraźnej zgody obsługi kanału. Dotyczy to także skryptów informujących jakiej muzyki się aktualnie słucha. Traktujemy to jako zaśmiecanie kanału i wyciągamy konsekwencje.
 9. Jeśli ktoś dostał bana lub został uciszony (+q) za łamanie regulaminu, powinien napisać na /msg do operatora, który go powstrzymał od czynienia szkody sobie i innym, przeprosić za bałagan i obiecać poprawę. Kara może zostać warunkowo anulowana.
 10. Tematyką kanału są wszystkie kwestie związane z IT ze szczególnym uwzględnieniem (meta)dystrybucji Gentoo Linux i rozmowy na nim prowadzone powinny dotyczyć tego tematu. Uporczywe i długotrwałe zalewanie kanału bezmyślnymi dyskusjami niezwiązanymi z jego tematyką będzie karane uciszeniem (+q). Każda opinia powinna być poparta sensowną argumentacją. Rozmowy niezwiązane z tematyką kanału są dozwolone, jeśli nie przeszkadzają żadnej rozmowie na temat. Jeśli już musicie wkleić odnośnik do czegoś niezwiązanego z tematyką kanału, co może porazić innych użytkowników, lepiej zróbcie to z ostrzeżeniem, w szczególności jeśli to treści, których nie wypada przeglądać w pracy. To nie gwarantuje, że i tak nie wylecicie z kanału, ale może zwiększyć wasze szanse na pozostanie.
 11. Ze względu na minimalny szacunek wobec uczestników kanału i naszego języka prosimy o poprawną ortografię, gramatykę i interpunkcję. Bezprzecinkowe strumienie świadomości z opisami problemów powodują ciężką irytację u osób, które chcą pomóc.

Za nieprzestrzeganie tych zasad można spodziewać się uciszenia albo usunięcia z kanału (przy wielokrotnej recydywie).

Zasady dla operatorów

 1. Nie warto karać nowych osób za drobne przewinienia, znacznie lepiej informować o zasadach panujących na kanale.
 2. Opa nie dostaje się na zawsze, w razie braku aktywności na kanale lub ciągłego łamania zasad, op zostanie odebrany.
 3. Nie łamcie zasad obowiązujących użytkowników.
 4. Wszystkie decyzje dotyczące kanału są podejmowane na kanale #gentoo-pl-ops.
 5. Rozstrzyga się tam również wszystkie spory między operatorami.
 6. Jeśli ktoś wyrzucony z kanału przeprosi za przewinienia (np. na privie) i obieca poprawę, warunkowo zdejmijcie mu bana.
 7. Nie zdejmujcie cudzych banów, niech każdy opiekuje się swoimi.
 8. Kiedy zmieniacie temat (topic), starajcie się nie naruszyć jego podstawowej wersji i nie skasować ogłoszeń innych.
 9. Bądźcie profesjonalni i uprzejmi. Nie nadużywajcie władzy, bo zostanie wam odebrana.