Súgó:Beállítások
Az Preferences oldal, amely minden oldal tetejéről elérhető, valamint a Special:Preferences hivatkozáson keresztül, lehetővé teszi minden felhasználó számára, hogy személyre szabja a wiki bizonyos elemeit. A beállítások módosításai csak akkor lépnek érvénybe, ha be van jelentkezve.
User profile
A User profile fül tartalmazza a felhasználói fiókjával kapcsolatos információkat és alapvető beállításokat.
- Username
- A felhasználói fiókjának a neve. Ezt a nevet nem lehet megváltoztatni.
- Member of groups
- Azoknak a felhasználói csoportoknak a nevei, amely csoportokban Ön benne van. Ezek a csoportok bizonyos "jogokat" biztosítanak Önnek (bizonyos műveletek végrehajtásának lehetőségét adják meg).
- Number of edits
- A wikin végrehajtott szerkesztéseinek teljes száma.
- Registration time
- Real name
- A valódi név megadása opcionális. Ha úgy dönt, hogy megadja az Ön valódi nevét, akkor ez az Ön munkájának attribúciójaként lesz felhasználva.
- How do you prefer to be described? Ez az opció lehetővé teszi, hogy kiválasszon egy nemet (férfi vagy nő), vagy megjelölje mint nem meghatározott. Ez az opció olyan nyelvekhez készült, ahol - az angoltól eltérően - a felhasználói felület szövegeinek nyelvtana a nem függvényében változhat. Ennek megfelelően, ez az opció jelenleg nem releváns az angol nyelvű felhasználók számára. A kiválasztott nem nyilvános, de nem könnyen megtekinthető.
- Password
- Kattintson a Jelszó módosítása hivatkozásra, hogy egy egyszerű oldalra jusson, ahol megváltoztathatja a wiki jelszavát.
Internationalisation
- Language
- Lehetővé teszi, hogy meghatározza, milyen nyelven jelenjen meg az oldal felülete Ön számára. Vannak bizonyos korlátozások:
- Ha a wiki oldalsávja közvetlenül beleprogramozott (hard-coded) egyéni címkéket tartalmaz, akkor ezek minden felületnyelvre érvényesek, és nem változnak ezen beállítás szerint.
- Az interfész nyelve nem befolyásolja a névterek neveit. A névterek neveit az oldal fő nyelve (angol) határozza meg. Azonban a hivatkozásokban és a böngésző címsorába beírt oldalnevekben az angol névtérnevek – mint általános névtérnevek – automatikusan átalakulnak a helyi nevekre.
Signature
- Your existing signature
- Ez megmutatja, hogy miként fog megjelenni az aktuális aláírása, amikor egy wikioldalon a ~~~~ segítségével aláír.
- New signature
- A szöveg, amely meghatározza az Ön aláírását, amikor ~~~ vagy ~~~~ karaktereket ad meg.
- Ha a következő "nyers aláírás" jelölőnégyzet nincs bejelölve, akkor a beceneve címkeként lesz alkalmazva egy hivatkozásra a felhasználói oldalára, így az aláírása a következőképpen jelenik meg: [[User:username|nickname]]. Azonban a pontos kifejezés a MediaWiki:Signature rendszerüzenettől függ. Ha üresen hagyja a becenév mezőt, akkor helyette a felhasználóneve lesz használva.
- A wiki-kód és a HTML-kód nem értelmeződik a nem nyers aláírásban: A szerver változatlanul továbbítja a wiki-kódot, míg a HTML-t úgy alakítja át, hogy a böngésző gyakorlatilag ne értelmezze azt. Például a "<" karakter "<" karakterekre lesz lecserélve, amely "<" karakterként jelenik meg.
- Treat signature as wikitext (without an automatic link)
- Ez az opció arra utasítja a wikit, hogy az Ön becenevét wiki-kódként értelmezze az aláírásához, nem csupán becenévként.
Email options
A Wikimedia wikik e-mail funkciót biztosítanak, amely lehetővé teszi az elfelejtett jelszavak visszaállítását, valamint azt, hogy a felhasználók e-mailben kapcsolatba léphessenek más felhasználókkal anélkül, hogy bárkinek felfednék az e-mail címüket. Az e-mail cím megadása teljesen opcionális.
- Az Ön e-mail címe. Ez teljesen opcionális. Amikor új címet ad meg, meg kell erősítenie a változtatást az arra az e-mail címre küldött üzenetre válaszolva.
- Email confirmation
- Az Ön e-mail címének állapota: Nincs megadva, megerősítés szükséges (ebben az esetben kattintania kell a megerősítő e-mailben kapott hivatkozásra), vagy hitelesített.
- Allow other users to email me
- Ez lehetővé teszi más regisztrált felhasználók számára, hogy e-mailt küldjenek Önnek a "E-mail küldése ennek a felhasználónak" hivatkozás segítségével az Ön felhasználói oldalának oldalsávján. Az e-mailek egy webes felületen keresztül kerülnek elküldésre, és az Ön e-mail címe nem kerül felfedésre a küldő számára (hacsak nem dönt úgy, hogy e-mailben válaszol).
- Send me copies of emails I send to other users
- Ez az opció hasznos az Ön által az "E-mail küldése ennek a felhasználónak" funkcióval küldött üzenetek nyomon követésére.
- Email me when a page or a file on my watchlist is changed
- Email me when my user talk page is changed
- Email me also for minor edits of pages and files
- E három opció közül néhány le van tiltva egyes wikiken. Ellenőrizze a wikijét, hogy elérhetők-e.
Appearance
Date format
Ezek az opciók befolyásolják bizonyos dátumok és időpontok megjelenítését, és lehetővé teszik az időzóna kiválasztását.
- Date format
- Ez a beállítás befolyásolja az időbélyegek megjelenését minden speciális oldalon, beleértve az oldal előzményeit (az alábbiak szerint felsorolva). Úgy jelennek meg, ahogy itt látható, kivéve a Legutóbbi változtatások és a figyelőlista esetében, ahol a dátum és idő külön helyeken jelenik meg. Vegye figyelembe, hogy az utolsó opció, bár meglehetősen különös, az egyetlen módja annak, hogy a másodpercek is láthatóak legyenek.
- Ez a beállítás szintén hatással van a wikitext által létrehozott hivatkozások megjelenésére, amelyekre a dátumformázási funkció vonatkozik.
- Time offset
- Az "eltolás" az az óraszám, amelyet hozzá kell adni vagy le kell vonni az UTC időtől, hogy megtalálja az Ön időzónáját. Időnként ideiglenesen pontatlanná válhat, ha Ön nyári időszámítást alkalmaz – ne felejtse el frissíteni, hogy megfeleljen az Ön helyi idejének, mert a wiki nem tudja, hol tartózkodik, illetve pontosan mikor alkalmazza a nyári időszámítást. Ha nem biztos az időzónájában, akkor próbálja ki ezt a hivatkozást.
Ez a két beállítás arra szolgál, hogy az Ön helyi dátumát és időpontját megjelenítse az összes speciális oldalon, vagyis azokon az oldalakon, amelyeket automatikusan generálnak, és amelyeket közvetlenül nem lehet szerkeszteni:
- Friss változtatások, Kapcsolódó változtatások, Figyelőlista
- Lap története, képtörténet, különbségek, felhasználói hozzájárulások.
- "Ez az oldal utoljára módosítva" az oldalak alján.
Másrészt, az UTC mindig megjelenik az összes Vitaoldal időbélyegeiben (és a nem lefordított események hivatkozásában is, beleértve a wikin történő dolgokat). Tartsa ezt szem előtt, amikor bármelyik speciális oldal kivonatát egy Vitaoldalra másolja. Kézzel konvertálja UTC-re, vagy ideiglenesen állítsa be a beállításokat nulla eltérésre, mielőtt létrehozza a másolandó verziótörténetet stb. Sok tapasztalt felhasználó inkább folyamatosan nulla eltérést tart fenn.
Files
- Képméret korlátozás
- Meghatározható egy felső határ az egyes képleíró oldalakon megjelenő képek méretére. Lassú kapcsolat esetén nem célszerű egy nagy képet betölteni pusztán azért, hogy elolvashassa a kép adatait. Emellett praktikus lehet, ha egy nagy kép kezdetben úgy jelenik meg, hogy illeszkedjen a képernyőhöz. A nagy határérték, 10000x10000, azt jelenti, hogy az eredeti teljes kép jelenik meg.
- Thumbnail size
- A cikkekben és a wiki oldalain megjelenő bélyegképek szélessége. Ez az érték lesz érvényes, hacsak egy adott kép nem határozza meg saját bélyegkép méretét.
Advanced options
- Link underlining
- Itt választhatja ki, hogy a hivatkozások aláhúzottak legyenek-e. A "Böngésző alapértelmezett" opció azt jelenti, hogy a webhely tiszteletben tartja az Ön böngészőjének beállítását.
- Az aláhúzás bekapcsolása lehetővé teszi, hogy két egymás mellett lévő hivatkozást megkülönböztessen, például p q és p q. Az aláhúzás azonban azt is jelentheti, hogy az aláhúzások (_) elveszhetnek az aláhúzott szövegben, ami különösen az URL-hivatkozások esetében problémát okozhat.
- Küszöbérték a csonk hivatkozás formázásához (bájt)
- Egy meglévő oldalra mutató wikilink a „csonk” osztályba kerül, ha az oldal az alap névtérben található, nem átirányítás, és a wikitext bájtokban kifejezett mérete kisebb a meghatározott küszöbértéknél.
- Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy azonnal azonosítsák azokat a hivatkozásokat, amelyek nagyon rövid oldalakra mutatnak, és amelyeket valószínűleg bővíteni kell, valamint azokat, amelyek rövid egyértelműsítő oldalakra vezetnek. Alternatív megoldásként egy felhasználó nagyon magas küszöbértéket állíthat be az alábbi célok bármelyikének elérésére:
- Nagyon nagy oldalakra mutató hivatkozások azonosítása. Azonban a kritérium a wikitext mérete. A sablonok és képek esetleges beillesztése miatt az elkészített oldal nagy méretű lehet, még akkor is, ha a wikitext mennyisége kicsi.
- Pillanat alatt meghatározható, hogy egy hivatkozás a main névtérbe vezet-e vagy sem. Azonban ez nem veszi figyelembe az átirányításokat a main névtérbe (még akkor sem, ha maga az átirányítás a main névtérben található).
- Átirányításokra mutató hivatkozások azonosítása, például az átirányítások elkerülésével kapcsolatos tisztítási munkákhoz.
- Azonban a "csonk" szakaszokra való hivatkozás nem működik. Bár ez általában csak kisebb probléma, azoknál a felhasználóknál, akik nagyon magas küszöbértéket állítanak be, ez gondot okozhat.
- Formázza a törött hivatkozásokat így (alternatíva
- így?): Azok a hivatkozások, amelyek nem létező oldalra mutatnak, általában piros színűek lesznek. Ezt az opciót kikapcsolhatja, hogy a hivatkozás a linkelt szöveg után kérdőjelként jelenjen meg. Vegye figyelembe, hogy a kérdőjel végén megjelenő hivatkozás esetén nem lehet megkülönböztetni, hogy egyetlen szó van-e linkelve, vagy egy több szóból álló kifejezés.
- Show hidden categories
- Megjeleníti azokat a kategóriákat, amelyek általában rejtettek, az oldal alján.
- Auto-number headings
- Ez hierarchikus vázlat-stílusú számozást ad a cikkek fejlécéhez.
Editing
A Editing fülön található beállítások finomhangolhatják a szerkesztési folyamatot.
General options
- Edit area font style
- Ön módosíthatja a szerkesztési területen megjelenő szöveg betűcsaládját. A böngésző határozza meg, hogy pontosan melyik betűtípust használja, attól függően, hogy milyen betűtípusok érhetők el az Ön számítógépén. A "Böngésző alapértelmezett" általában egy
monospaced
betűtípust biztosít.
- Show preview before edit box
- Ha ezt az opciót választja, akkor a szerkesztési előnézet a szerkesztőmező fölött jelenik meg, amikor egy oldal szerkesztése közben a "Előnézet megjelenítése" gombra kattint.
- Show preview on first edit
- Ha a szerkesztés gombra kattint, vagy más módon egy szerkesztési oldalra mutató hivatkozást követ, egy előnézet jelenik meg, ugyanúgy, mint a "Előnézet megjelenítése" gomb megnyomása után.
- Enable section editing by right clicking on section titles
- Kompatibilis böngészőkben, ha ez az opció be van jelölve, akkor a szakaszcímre kattintva a jobb egérgombbal megnyílik a szerkesztőmező kizárólag az adott szakasz számára, ugyanúgy, mintha a fejléc melletti kis [szerkesztés] hivatkozásra kattintott volna.
- Edit pages on double click
- Kompatibilis böngészőkben, ha ez az opció be van jelölve, akkor a dupla kattintás bárhol az oldalon megnyitja a szerkesztőmezőt az oldal teljes tartalmának szerkesztéséhez, ugyanúgy, mint amikor az oldal tetején található "Edit" fülre kattint.
- Mark all edits minor by default
- Ez az opció automatikusan kijelöli az "Ez egy kisebb szerkesztés" jelölőnégyzetet, amikor oldalakat szerkeszt.
- Használja az alapértelmezett külső szerkesztőt
- Ez a funkció lehetővé teszi az oldalak szerkesztését egy külső programban ahelyett, hogy a wiki szerkesztési űrlapot használná a webböngészőben. Ehhez különleges beállítás szükséges a számítógépen. További információ és beállítási útmutató a MediaWiki weboldalán található: mw:Manual:External editors.
- Használja az alapértelmezett külső összehasonlítót
- Ez egy haladó funkció, amely különleges beállítást igényel a számítógépen. További információ és útmutatás a mw:Manual:External editors oldalon található.
- Prompt me when entering a blank edit summary (or the default undo summary)
- Ha ez az opció be van jelölve, akkor a szerkesztő figyelmeztető üzenetet jelenít meg, ha nem ad meg szerkesztési összegzést. Ez segíthet emlékeztetni arra, hogy szerkesztési összegzéseket adjon meg, mivel ezek nagy segítséget nyújtanak más szerkesztők számára.
- Show previews without reloading the page
- Ez egy kísérleti funkció, amely felgyorsítja a szerkesztési előnézet lekérését. Amikor a "Előnézet megjelenítése" gombra kattint, a böngésző az előnézetet a wiki szerverről kéri le, és a szerkesztőmező fölött jeleníti meg anélkül, hogy újratöltené az oldalt. Ez jelenleg csak egy kísérleti funkció.
- Enable the editing toolbar
- Kompatibilis böngészőkben megjelenik a továbbfejlesztett eszköztár, amely a Usability Initiative részeként lett kifejlesztve.
Translation options
- Assistant languages
- vesszővel elválasztott nyelvkódok listája. A fordítás során ezeknek a nyelveknek a fordítása jelenik meg. Az alapértelmezett nyelvlista az Ön nyelvétől függ.
Recent changes
A Recent changes fülön kiválaszthatja, hogy mi jelenjen meg az Ön Friss változtatások oldalán (ez a navigációs sávban található, és elérhető itt: Special:RecentChanges). Néhány beállítás szintén hatással van a kapcsolódó változtatásokra a Special:RecentChangesLinked oldalon.
Display options
- Days to show in recent changes
- Azon napok száma, amelynek változtatásai megjelennek a Friss változtatások listában. Az alapértelmezett beállítás 7 nap, a maximális érték 91 nap. A forgalmas wikiken (például az angol Wikipédián) általában csak az elmúlt néhány óra vagy perc változtatásait láthatja, függetlenül ettől a beállítástól.
- Number of edits to show in recent changes, page histories, and in logs, by default
- Ön kiválaszthatja, hogy hány változtatás jelenjen meg alapértelmezés szerint a Friss változtatások oldalon, az összes oldal "történet" fülén, valamint néhány naplóoldalon a Special:Log oldalon. Az egyéb beállítási lehetőségekhez hivatkozások találhatók ezeken az oldalakon. Az alapértelmezett érték 50.
Advanced options
- Group changes by page in recent changes and watchlist
- Csoportosítsa a friss változtatásokat naponta cikkenként, és jelenítse meg a módosított cikkek címeit az újabbtól a régebbi legutóbbi változtatásig, vagy kisebb szerkesztések elrejtése esetén a legutóbbi nagyobb változtatásig. Ez a funkció vonatkozik a Kapcsolódó változtatásokra is, valamint, ha a "Expand watchlist to show all changes, not just the most recent" beállítás ki van választva, akkor a figyelőlistára is. A funkció működéséhez JavaScriptet támogató webböngésző szükséges.
- Hide minor edits from recent changes
- Hide patrolled edits from recent changes
- Használja ezeket az opciókat a nem kívánt változtatások kiszűrésére a friss változtatások és kapcsolódó változtatások oldalakról.
- Hide patrolled pages from new page list
- Ez az opció bizonyos wikiken befolyásolja a Special:NewPages oldalt. Ha be van állítva, akkor az összes ellenőrzött oldal alapértelmezetten rejtve lesz. Az Új oldalak oldalon egyszerűen megjelenítheti vagy elrejtheti az ellenőrzött oldalakat (sárgával kiemelve).
Watchlist
A Watchlist fülön található beállítások határozzák meg, hogy mi jelenjen meg az Ön figyelőlistáján (ez elérhető a Special:Watchlist oldal meglátogatásával, vagy az oldal jobb felső sarkában található "Figyelőlistám" gombra kattintva).
Display options
- Days to show in watchlist
- Azon napok száma, amelyek változásai megjelennek a figyelőlistáján. A maximum 7 nap.
- Maximum number of changes to show in watchlist
- Ez határozza meg, hogy hány friss változtatás jelenjen meg az egyes figyelt cikkek esetében, amikor az "Figyelőlista kibővítése" beállítás be van kapcsolva az "Haladó opciók" alatt. A maximum érték 1000 változtatás.
Advanced options
- Expand watchlist to show all changes, not just the most recent
- Ez az opció kibővíti a figyelőlistát, hogy tartalmazza az adott cikkben végzett összes változtatást a figyelőlista időkeretén belül, egy maximális számig (amely beállítható a „Megjelenítési beállítások” részben). Normál esetben csak a legfrissebb módosítás jelenik meg.
- Hide minor edits from the watchlist
- Hide bot edits from the watchlist
- Hide my edits from the watchlist
- Hide edits by anonymous users from the watchlist
- Hide edits by logged in users from the watchlist
- Használja ezeket az opciókat a nem kívánt módosítások kiszűrésére a figyelőlistáról.
- Hide patrolled edits from the watchlist
- Használja ezt az opciót az ellenőrzött szerkesztések (például adminisztrátorok által végzett módosítások) kiszűrésére. Ez különösen hasznos lehet a vandalizmus figyelemmel kísérésekor, mivel ellenőrzött szerkesztéseket csak megbízható felhasználók végezhetnek.
- Watchlist token
- Ha azt szeretné, hogy egy RSS hírfolyam készüljön a figyelőlistájáról, akkor itt megadhat egy titkos azonosítót. Bárki, aki ismeri ezt az azonosítót, hozzáférhet a figyelőlistájához. Nem szükséges tárolnia ezt az értéket; Amikor feliratkozik az RSS hírfolyamra, a böngésző automatikusan elmenti Önnek. Ha inspirációra van szüksége, a mező alatt egy véletlenszerűen generált azonosító áll rendelkezésre.
- Add pages and files I edit to my watchlist
- Add pages and files I move to my watchlist
- Add pages I create and files I upload to my watchlist
Misc
Ez a fül egyéb beállításokat tartalmaz, amelyek máshová nem illenek.
Diffs
A "diff" a két oldalverzió közötti különbséget jelenti.
- Do not show page content below diffs
- Általában egy diff" megtekintésekor az oldal tartalma a második változat szerint jelenik meg. Ezt a megjelenítést kikapcsolhatja ezzel az opcióval, hogy gyorsabban betöltődjenek a "diff" oldalak.
- Don't show diff after performing a rollback
- Kizárólag rendszergazdáknak.