Handbook:IA64/Blocks/Booting/hu

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:IA64/Blocks/Booting and the translation is 100% complete.


Telepítő CD bootolása

Miután az telepítő CD elkészült, itt az ideje, hogy elindítsa. Távolítsa el az összes CD-t a CD-meghajtókból, majd helyezze be a Gentoo telepítő CD-t. Indítsa újra a számítógépet, és várja meg, amíg az EFI firmware betöltődik a konzolon. Az, hogy pontosan melyik opciót kell kiválasztani, a hardvertől függően eltérő lehet.

A legtöbb megvalósítás általában közvetlenül az első menüben (az EFI Boot Manager-ben) kínál egy opciót. Ennek pontos megfogalmazása eltérő lehet, de általában valami ilyesmi: "CD Boot", "Removable Media Boot" vagy "Internal Bootable DVD". Válassza ki ezt az opciót.

Ha az EFI implementáció nem kínál ilyen opciót, akkor indítsa el a CD-t az EFI Shell segítségével. Minden implementációban elérhető egy opció a shell megnyitására a Boot Manager menüjében. Válassza ki ezt az opciót. Az EFI Shell egy listát fog megjeleníteni a használható blokkeszközökről (blkn:), valamint egy listát azokról a fájlrendszerekről, amelyeket az EFI Shell ténylegesen el tud érni (fsn:).

A legtöbb esetben az opció az fs0: választás lesz. Mindazonáltal (feltéve, hogy a CD-meghajtó felismeri a CD-t) megjelenik egy fsn bejegyzés a CD-meghajtóra (a CD-meghajtó EFI eszközútvonalában szerepelni fog a CD-ROM megnevezés). Írja be az fsn:-t, az n-t szükség szerint cserélve, és tartalmazza a kettőspontot, majd nyomja meg a Enter billentyűt. Ezután írja be a elilo parancsot, majd ismét nyomja meg a Enter billentyűt.

Az ELILO boot üzenet következik, amely megkéri a felhasználót, hogy adja meg az indítandó kernelt, valamint minden további opciót, amelyet át kell adni a kernel parancssornak. A legtöbb esetben egyszerűen nyomja meg a Enter billentyűt, vagy várjon öt másodpercet. Az IA64 telepítő CD-n csak egyetlen kernel található, a gentoo kernel.

Több kernel alias áll rendelkezésre, amelyek további opciókat adnak a kernel parancssorhoz, és amelyeket a hardvertől függően esetleg a gentoo alapértelmezett opció helyett kell használni:

  • A gentoo-serial opció kikényszeríti a soros konzol használatát az első soros porton (ttyS0) 9600bps sebességgel. Ez szükséges lehet néhány régebbi EFI implementáció esetében, ahol a kernel nem tudja észlelni, melyik konzolt kell használni. Próbálja ki ezt az opciót, ha a gentoo alapértelmezett kernel indítása nem ad kimenetet, és soros konzol van használatban. Ha a soros konzol nincs csatlakoztatva az első soros porthoz, akkor válassza ki manuálisan a konzolt a gentoo console=ttyS#,9600 beírásával, ahol # a soros port száma.
  • A gentoo-ilo opció kikényszeríti a soros konzol használatát a ttyS3 soros porton 9600bps sebességgel. Ezt akkor kell használni, amikor a HP iLO távoli konzol funkciót alkalmazza a telepítés során.
  • A gentoo-sgi opció kikényszeríti a soros konzol használatát a ttySG0 soros porton 115200bps sebességgel. Erre csak SGI hardver esetén van szükség; ha a konzol megfelelően van kiválasztva az EFI alapértelmezett beállításaiban, vagy ha videó konzolt használ, akkor erre az opcióra nincs szükség.

Lehetőség van további kernelopciók megadására is. Ezek opcionális beállításokat jelentenek, amelyeket tetszés szerint aktiválhat vagy deaktiválhat.

Hardveropciók
acpi=on Betölti az ACPI támogatást, és elindítja az acpid szolgáltatást a CD által a boot során. Erre csak akkor van szükség, ha a rendszer megfelelő működéséhez ACPI szükséges. Hyperthreading támogatáshoz erre nincs szükség.
acpi=off Teljesen letiltja az ACPI-t. Hasznos lehet néhány régebbi rendszeren, és az APM használatához is szükséges. Ez letiltja a processzor Hyperthreading támogatását.
console=X Beállítja a soros konzol elérését a CD számára. Az első opció az eszköz, amely általában ttyS0 az x86 rendszereken, ezt követik a csatlakozási opciók, vesszővel elválasztva. Az alapértelmezett opciók: 9600,8,n,1.
dmraid=X Lehetővé teszi, hogy opciókat adjon át a device-mapper RAID alrendszerének. Az opciókat idézőjelek közé kell tenni.
doapm Betölti az APM illesztőprogram támogatását. Szintén megköveteli az acpi=off használatát.
dopcmcia Betölti a PCMCIA és Cardbus hardverek támogatását, és elindítja a pcmcia cardmgr-t a CD által a boot során. Erre csak akkor van szükség, ha PCMCIA/Cardbus eszközökről történik az indítás.
doscsi Betölti a legtöbb SCSI vezérlő támogatását. Ez szintén szükséges a legtöbb USB-eszköz indításához, mivel ezek a kernel SCSI alrendszerét használják.
sda=stroke Lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy az egész merevlemezt particionálja, még akkor is, ha a BIOS nem tudja kezelni a nagy méretű lemezeket. Ez az opció csak régebbi BIOS-szal rendelkező gépeken használatos. Cserélje le az sda-t az opciót igénylő eszközre.
ide=nodma Kikényszeríti a DMA letiltását a kernelben, és szükséges néhány IDE chipkészlethez, valamint néhány CD-ROM meghajtóhoz. Ha a rendszer problémákba ütközik az IDE CD-ROM olvasásakor, próbálja ki ezt az opciót. Ez szintén letiltja az alapértelmezett hdparm beállítások végrehajtását.
noapic Letiltja az Advanced Programmable Interrupt Controller-t, amely újabb alaplapokon található. Ismert, hogy néhány régebbi hardveren problémákat okozhat.
nodetect Letiltja az összes CD által végzett automatikus észlelést, beleértve az eszközök automatikus észlelését és a DHCP vizsgálatot is. Hasznos lehet egy hibás CD vagy illesztőprogram hibakeresése során.
nodhcp Letiltja a DHCP vizsgálatot az észlelt hálózati kártyákon. Hasznos lehet olyan hálózatokon, ahol kizárólag statikus címeket használnak.
nodmraid Letiltja a device-mapper RAID támogatását, például az alaplapi IDE/SATA RAID vezérlők által használtat.
nofirewire Letiltja a Firewire modulok betöltését. Erre csak akkor van szükség, ha a Firewire hardver problémát okoz a CD bootolása során.
nogpm Letiltja a gpm konzol egér támogatását.
nohotplug Letiltja a hotplug és coldplug init szkriptek betöltését az indítás során. Hasznos lehet egy hibás CD vagy illesztőprogram hibakeresése során.
nokeymap Letiltja a nem amerikai billentyűzetkiosztások kiválasztásához használt keymap választást.
nolapic Letiltja a helyi APIC-et az uniprocesszoros kernelek esetében.
nosata Letiltja a Serial ATA modulok betöltését. Akkor használatos, ha a rendszer problémákat tapasztal a SATA alrendszerrel kapcsolatban.
nosmp Letiltja az SMP-t, azaz a Szimmetrikus Multiprocessinget az SMP-képes kernelek esetében. Hasznos lehet az SMP-hez kapcsolódó problémák hibakeresésekor bizonyos illesztőprogramok és alaplapok esetében.
nosound Letiltja a hangtámogatást és a hangerő beállítását. Hasznos lehet olyan rendszereknél, ahol a hangtámogatás problémákat okoz.
nousb Letiltja az USB modulok automatikus betöltését. Hasznos lehet az USB-vel kapcsolatos problémák hibakeresése során.
slowusb További szüneteket ad a boot folyamatba a lassú USB CD-ROM-ok, például az IBM BladeCenter esetében.
Logikai kötet/eszköz kezelés.
dolvm Engedélyezi a Linux logikai kötetkezelésének a támogatását.
Egyéb opciók
debug Engedélyezi a hibakeresési kódot. Ez zavaros lehet, mivel rengeteg adatot jelenít meg a képernyőn.
docache A CD teljes futási részét gyorsítótárazza a RAM-ba, amely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy lecsatolja /mnt/cdrom-ot, és csatoljon egy másik CD-ROM-ot. Ez az opció megköveteli, hogy legalább kétszer annyi szabad RAM álljon rendelkezésre, mint a CD mérete.
doload=X Ez arra készteti a kezdeti ramdisk fájlt, hogy betöltse az összes megadott modult és annak függőségeit is. Az X-et cserélje le a modul nevére. Több modul is megadható vesszővel elválasztott listában.
dosshd Elindítja az sshd szolgáltatást az bootoláskor, ami hasznos lehet felügyelet nélküli telepítésekhez.
passwd=foo Beállítja az egyenlőségjel után következő értéket root elszóként, amely a dosshd esetében szükséges, mivel az alapértelmezett root jelszó kódolva van.
noload=X Arra készteti a kezdeti ramdisk fájlt, hogy hagyja ki egy adott modul betöltését, amely modul problémát okozhat. A szintaxis megegyezik a doload-éval.
nonfs Letiltja a portmap/nfsmount indítását a boot során.
nox Azt eredményezi, hogy egy X-kompatibilis LiveCD nem indítja el automatikusan az X-et, hanem helyette a parancssorba lép.
scandelay 10 másodperces szünetet okoz a CD boot folyamatának bizonyos részein, hogy a lassan inicializáló eszközök készen álljanak a használatra.
scandelay=N Lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy megadjon egy késleltetést másodpercekben, amelyet a boot folyamat bizonyos részeihez adnak hozzá, hogy a lassan inicializáló eszközök készen álljanak a használatra. Az X-et helyettesítse a szünet másodpercekben megadott értékével.
Note
A CD először a no opciókat ellenőrzi, majd a do opciókat, így az opciók pontosan a megadott sorrendben felülírhatók.

A következő lépésben a felhasználót egy boot képernyő és egy folyamatjelző sáv fogadja. Ha a telepítést nem amerikai billentyűzetű rendszeren végzik, azonnal nyomja meg a Alt+F1 billentyűt a részletes módra váltáshoz, és kövesse az utasításokat. Ha 10 másodpercen belül nem történik kiválasztás, akkor az alapértelmezett (amerikai billentyűzet) kerül elfogadásra, és a boot folyamat folytatódik. Miután a boot folyamat befejeződik, a felhasználó automatikusan bejelentkezik a "Live" Gentoo Linux környezetbe, mint "root" felhasználó, vagyis rendszergazda. A jelenlegi konzolon egy root prompt jelenik meg, és más konzolokra lehet váltani a Alt+F2, Alt+F3, Alt+F4 billentyűk megnyomásával... Az eredeti konzolhoz való visszatéréshez nyomja meg a Alt+F1 billentyűt.