Fluxbox

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Fluxbox and the translation is 100% complete.

A Fluxbox egy nyílt forráskódú, réteges ablakkezelő az X11 szerver számára, amely az eredetét tekintve a Blackbox fejlesztéséből lett származtatva. Ez az útmutató bemutatja, hogy miként állítsuk be a Fluxbox ablakkezelőt az X11 szerver számára.

Bevezetés

Azok számára, akik nem ismerik a Linux asztali modelljét: Az ablakkezelők (WMs) azok az alkalmazások, amelyeket az X11 szervert futtat a többi grafikus program kezelésére. Az ablakkezelők szabályozzák, hogy hol helyezkedjen el minden ablak, mekkora legyen a mérete, és melyik asztal(ok) férjen(ek) hozzá. Ez automatikusan, felhasználó által meghatározott szabályok szerint valósítható meg, vagy futásidőben, egérrel és esetlegesen billentyűgombparancsokkal, az adott ablakkezelőtől függően.

Néhány ablakkezelő azonban több funkciót is ellát, mint pusztán az ablakok kezelését. A Fluxbox platformot biztosít alkalmazások indításához, billentyűgombparancsok és háttérképek beállításához, valamint a slit segítségével információk megjelenítéséhez. A GNOME alapértelmezett ablakkezelője, a Metacity, ezeket nem tartalmazza, de más GNOME programokon keresztül elérhetőek. Ezért nem állítható igazán, hogy a Fluxbox egy könnyűsúlyú ablakkezelő. Mindazonáltal, mivel a Fluxbox mindent tartalmaz, ami egy alapvető asztali környezethez szükséges, sokan használják a nagyobb asztali szoftvercsomagok, mint például a GNOME vagy a KDE helyett.

Annak érdekében, hogy a dolgok még zavarosabbak legyenek, a Fluxbox lecserélheti a GNOME vagy KDE alapértelmezett ablakkezelőjét. Például egyes személyek úgy találják, hogy a Metacity, a GNOME ablakkezelője, egyszerűen nem rendelkezik azzal a rugalmassággal, amire szükségük van, míg a Fluxbox nem tartalmazza azokat a beépített alkalmazásokat és integrációkat, amelyeket egy teljes asztali környezettől elvárnának. Ezért valaki használhatná a Fluxboxot az ablakok kezelésére, a GNOME-ot pedig a többi funkcióhoz. Azonban fontos megjegyezni, hogy egy ilyen beállítás esetén vannak problémák, amelyeket az átfedő funkciókészletek okoznak.

A Fluxbox harmadik féltől származó szoftverekkel is bővíthető. Ez gyakran ideális olyan helyzetekben, amikor a hardveres erőforrások korlátozottak, vagy egyszerűen személyes ízlés kérdéséről van szó.

Ez a cikk azoknak szól, akik újak a Fluxbox használatában, kíváncsiak rá, vagy többet szeretnének kihozni a Gentoo/Fluxbox élményből. A cikk azt is bemutatja, hogy miként érhetünk el több (de teljesen opcionális) funkciót olyan harmadik féltől származó programok használatával, amelyek jól működnek a Fluxbox szoftverrel.

Telepítés

Először győződjön meg arról, hogy telepítve van egy működő X környezet, ahogy az az X szerver útmutatójában szerepel.

USE jelölőzászlók

USE flags for x11-wm/fluxbox X11 window manager featuring tabs and an iconbar

+imlib Add support for imlib, an image loading and rendering library
+slit Enables the Fluxbox slit (or dock)
+systray Enables the system tray in the Fluxbox toolbar
+toolbar Enables the Fluxbox toolbar
+truetype Add support for FreeType and/or FreeType2 fonts
bidi Enable bidirectional language support
nls Add Native Language Support (using gettext - GNU locale utilities)
test Enable dependencies and/or preparations necessary to run tests (usually controlled by FEATURES=test but can be toggled independently)
vim-syntax Pulls in related vim syntax scripts
xinerama Add support for querying multi-monitor screen geometry through the Xinerama API

A Fluxbox telepítése előtt tekintse meg a rendelkezésre álló USE jelölőzászlókat (amelyek fentebb találhatók).

Van egy vim-syntax jelölőzászló, amely megkönnyíti később a beállítást. Ez a jelölőzászló telepíti a fluxbox-syntax színsémát, egy speciális Fluxbox színsémát a vim szövegszerkesztőhöz. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy könnyebben áttekintsék a Fluxbox kulcs fájljainak és init fájljainak tartalmát. Ez egy apró kiterjesztés a vim számára, és erősen ajánlott, ha egyáltalán be akarjuk állítani a Fluxbox szoftvert.

Három jelölőzászló szabja testre a Fluxbox funkcionalitását: slit, systray és toolbar. Ezeket a jelölőzászlókat azért vannak biztosítva, hogy azok a felhasználók, akiknek nincs szükségük a slit-re vagy a toolbar-ra, le tudják fordítani a Fluxboxot ezek nélkül. Ez hasznos lehet, ha rendkívül minimális környezetet kell futtatni, vagy ha olyan különálló alkalmazásokat tervezünk használni, amelyek ezeket a funkciókat biztosítják, például önálló paneleket vagy dokkokat.

Miután a USE jelölőzászlók kiválasztásra kerültek, adja hozzá őket a /etc/portage/package.use fájlhoz. Például az alábbi parancs beállítja a Fluxboxot a truetype és a vim-syntax használatára:

root #echo "x11-wm/fluxbox truetype vim-syntax" >> /etc/portage/package.use

Emerge

A Fluxbox telepítése egyszerűen annak telepítését jelenti az operációs rendszerbe az emerge segítségével:

root #emerge --ask x11-wm/fluxbox

Ez minden. A Fluxbox most már telepítve van! Azonban valószínű, hogy csupán ezekkel az eszközökkel nem lesz hatékonyan használható. A következő szakaszok segítenek más potenciálisan szükséges szoftvercsomagok telepítésében, valamint a Fluxbox és a harmadik féltől származó programok beállításában, hogy jobban szolgálják a felhasználót. Ne feledje, hogy ezek a lépések mind opcionálisak, így szabadon választhat a bemutatott lehetőségek közül, amelyek a leginkább megfelelőek az Ön számára.

Beállítás

X11 előkészítése

A Fluxbox egyszerűen csak még egy program, amely az X11 szerveren fut. Ha úgy kívánja, akkor elindíthatja a startx parancsot, majd beírhatja a fluxbox parancsot egy xterm ablakban. Ez azonban, hogy finoman fogalmazzunk, bosszantó. Ha valaki nem kíván a grafikus felhasználói felületbe bele bootolni, hanem inkább manuálisan szeretné indítani az X11 szervert, akkor lehetséges, hogy az X automatikusan betöltse a Fluxboxot az alábbi parancs végrehajtásával normál (nem root) felhasználóként:

user $echo "exec startfluxbox" > ~/.xinitrc

A fent említett módszer a legtöbb felhasználó számára szintén nem ideális, mivel szeretnék, ha az asztali környezet mindig elérhető lenne. Minden egyes rendszerindításkor a startx parancs begépelése, amikor GUI-t szeretnének használni, kellemetlen lehet. Emellett biztonsági kockázatot is jelenthet a kezdők számára. Ha az X11 kijelzőt xlock használatával lezárják, de az X11 szervert konzolról futtatják, akkor valaki, aki fizikailag hozzáfér az operációs rendszerhez, átválthat arra a konzolra, leállíthatja az X11 szervert, és használhatja a bejelentkezett fiókot. Ennek megakadályozására az egyetlen mód az, hogy vagy háttérbe helyezzük az X11 szervert, vagy screen-ben futtatjuk, leválasztjuk a screen munkamenetet, majd kijelentkezünk a konzolról. Ez a fárasztó feladat nem lenne szükséges. Grafikus bejelentkezési kezelő (login manager) esetén ez a probléma nem áll fenn. Azonban a grafikus bejelentkezési kezelők megkövetelik, hogy az X11 root felhasználóként fusson, ami problémás lehet. Jelenleg, amikor ez a cikk íródik, nincs ismert exploit az aktuális verzióhoz, de ha valaki aggódik, akkor egyáltalán ne használja az X11 szervert, vagy használja a fent említett módszert screen-nel. Fontos megjegyezni, hogy ez nem Fluxbox probléma, ez magának az X11 szervernek a problémája.

Számos grafikus bejelentkezési kezelő közül lehet választani. A felhasználó belátása szerint más bejelentkezési kezelő is választható, azonban ennek a cikknek a céljaira a SLiM kerül felhasználásra. A SLiM jól működik a Fluxbox szoftverrel, valamint bármely más telepített környezettel (például GNOME, KDE vagy Xfce).

root #emerge --ask x11-misc/slim
root #rc-update add display-manager default
Important
Győződjön meg arról, hogy telepíti a slim szoftvercsomagot, és hozzáadja a kijelzőkezelőt (display-manager -t) a boot szkripthez, mindezt nem fordított sorrendben végzi el! Az sorrend felcserélése hibát okozhat. Egy rendszerszintű beállításfájlt módosítani kell:
FILE /etc/conf.d/display-managerKijelzőkezelő beállítása a SLiM számára
DISPLAYMANAGER="slim"

Kijelző zárolása

Az ablakkezelők (Windows Manager -ek) használatakor elengedhetetlen egy programzár az X kijelzőre, hogy megakadályozzuk a jogosulatlan személyeknek az operációs rendszerhez való hozzáférést. A Fluxbox telepítésekor érdemes telepíteni a vlock vagy a x11-misc/xlockmore szoftvercsomagot, hogy az operációs rendszer zárolható legyen. Javasolt továbbá az automatikus képernyőzár engedélyezése is, amikor az operációs rendszer tétlen. Az x11-misc/xautolock szoftvercsomag használható a xlock végrehajtására egy megadott időtúllépés után. A felhasználók túlnyomó többsége szeretné, ha saját háttérképeket állíthatna be az asztalon. Ennek megvalósításához telepíthető a x11-terms/eterm szoftvercsomag, amely lehetővé teszi az asztali háttérképek beállítását. A eterm egyben egy szép X11 terminálként is szolgál. A media-gfx/feh szoftvercsomag egy könnyebb megoldást kínál, amely egy karcsúsított képnézegetőként is működik.

root #emerge --ask x11-misc/xlockmore x11-misc/xautolock x11-terms/eterm media-gfx/feh

Az automatikus zárolás engedélyezéséhez adja hozzá a következőt a ~/.fluxbox/startup fájlhoz az exec fluxbox sor fölé:

FILE ~/.fluxbox/startup
xautolock -time 15 -locker "xlock -mode blank" -secure &

Témák és művészi alkotások

Ez a szakasz kihagyható a minimális erőforrásigény érdekében, azonban kellemes lehetőséget nyújt a felhasználóknak ablakkezelőik megjelenésének testreszabására. Telepítésre kerülnek Fluxbox-specifikus témák, Gentoo művészi alkotások bármely ablakkezelő számára, valamint olyan témák, amelyeket bármely *box ablakkezelőn használni lehet.

root #emerge --ask x11-themes/commonbox-styles x11-themes/commonbox-styles-extra x11-themes/fluxbox-styles-fluxmod x11-themes/gentoo-artwork

Fluxbox futtatása első alkalommal

Most a Fluxbox készen áll, hogy először fusson. Létrehoz egy ~/.fluxbox/ nevű könyvtárat minden felhasználó home könyvtárában, ahol Fluxbox tárolni fogja a beállításait, és alapértelmezett értékekkel tölti fel azokat.

user $startx

Ha a SLiM vagy egy másik kijelzőkezelő (display manager) telepítve lett, akkor győződjön meg arról, hogy a következőt parancsot futtatva el van indítva rendszergazdaként:

root #/etc/init.d/display-manager start

Válassza Fluxbox szoftvert mint munkamenetet, és jelentkezzen be egy normál felhasználóval.

Amint Fluxbox fut, eléggé egyszerűnek fog tűnni. Egy üres asztal lesz látható egy eszköztárral az alján. Az asztalon bárhol jobb egérgombbal kattintva előhozható a menü. Innen aztán X alkalmazások indíthatóak el, vagy megnyitható egy parancssor olyan alkalmazások számára amelyek parancssorban futtathatóak.

Fluxbox gyorsbillentyűk

A Fluxbox nagyon gyenge alapértelmezett billentyűkészlettel rendelkezik. Ez lehetővé teszi a felhasználó számára az ablakok és az asztalok közötti váltást, de semmi többet. Mielőtt módosítaná ezt, néhány dolgot szükséges tudni. A Fluxbox billentyűfájlban vannak furcsa módosítók. A Mod1 általánosan ismert Alt billentyűként, és a Mod4 pedig a Super (más néven Windows) billentyűként. A Control és a Shift billentyűk Ctrl és Shift. Azonban általában a legjobb a Mod1 vagy Mod4 használata, mert más X11 programok hajlamosak a Control és Shift billentyűket saját parancsikonjaikhoz használni.

Mindezek függetlenek, ezért nyugodtan hagyjon ki bármit, ami nem kívánatos, vagy módosítsa a megadott példát, hogy megfeleljen speciális igényeinek. Ez az útmutató azt feltételezi, hogy a leggyakrabban használt programokról van szó, tehát helyettesítse a használt bináris nevét, ha az eltér a megjelenőktől. További információért olvassa el a Fluxbox man súgóját (man fluxbox).

Ezzel túllépve, indítson el egy szövegszerkesztőt (nem rendszergazdai felhasználóként), majd irányítsa azt a ~/.fluxbox/keys fájlra, és kezdje el a billentyűparancsok fejlesztését!

FILE ~/.fluxbox/keysBillentyűgomb parancsok módosítása
# Locks the X11 display for the current user:
Mod4 l   :ExecCommand xlock
  
# Opens a number of programs with quickkeys. These are just examples, I am sure
# you get the point...
Mod1 f   :ExecCommand firefox
Mod1 t   :ExecCommand thunderbird
Mod1 o   :ExecCommand oowriter
Mod1 v   :ExecCommand gvim
  
# Fluxbox has no sound control; do a hack to get some
# (assumes alsa is being used; good luck if using oss :P )
Mod1 e   :ExecCommand Eterm -name alsa -e alsamixer
  
# This launches fbrun, which in turn launches other programs:
Mod1 r   :ExecCommand fbrun
  
# Program Control. It just makes life simpler...
Mod1 4   :Close
Mod1 m   :Minimize
  
# If using aterm (emerge x11-terms/aterm), the following opens a really nice
# transparent aterm with no borders, fitting nicely with 1024x768
# resolution, while still leaving room for conky. Once again, feel free to
# modify.
Mod1 a   :ExecCommand aterm -name aterm -sl 3000 -tr +sb -sr -sk -bg black -fg \
white -fade 90 -bl -tn xterm -fn \
-misc-fixed-medium-r-normal-*-*-120-*-*-c-*-iso8859-15 -g 116x57
  
# Similar to the above, but opens a transparent rooted terminal.
# The root password must be known to use this:
Mod1 s   :ExecCommand aterm -name aterm -sl 3000 -tr +sb -sr -sk -bg black -fg \
white -fade 90 -bl -tn xterm -fn \
-misc-fixed-medium-r-normal-*-*-120-*-*-c-*-iso8859-15 -g 116x57 -e su -
  
# Takes a screenshot using the print button, needs media-gfx/imagemagick
None 107 :Exec tm=$(date +%F,%T) && import -window root /tmp/screenshot$tm.png \
&& display /tmp/screenshot$tm.png
Mod1 107 :Exec tm=$(date +%F,%T) && import -frame -window $(xprop _NET_ACTIVE_WINDOW \
-root | awk '{print $5}') /tmp/screenshot$tm.png && display /tmp/screenshot$tm.png
Control 107 :Exec import png:- | display png:-

Rendszerfigyelő

Gyakori igény egy rendszerfigyelő beállítása X11 számára asztali operációs rendszerek esetében. A Gkrellm (app-admin/gkrellm) egy gyakran használt rendszerfigyelő, de a Fluxbox minimalizmus szellemében egy egyszerűbb figyelőt fogunk használni. Üdvözöljük conky szoftvert. Ha szeretné, akkor használjon másik figyelőt. Az útmutatóban máshol bőségesen találhatóak utasítások erre a lehetőségre vonatkozóan.

root #emerge --ask app-admin/conky

A Conky alapértelmezett beállításfájlja meglehetősen gyenge, de további információ a man súgójának az elolvasásával vagy a Conky útmutató megtekintésével található.

Ikonok

A Fluxbox nem tartalmaz segédprogramot vagy alkalmazást, amely ikonokat jelenítene meg az asztalon. Mindent billentyűgombparancsokkal vagy a jobb egérgombos menüvel lehet kezelni. Az iDesk egy olyan program, amelyet erre a célra lehet használni. Azoknak a minimalista ablakkezelőket használó felhasználóknak szól, mint például a Fluxbox, akik ikonokat szeretnének megjeleníteni az root ablakban, és még érdekes grafikai hatásokat, például átlátszóságot is támogat! Az iDesk a nevével ellentétben szerencsére nem áll kapcsolatban a képmutató, teljes mértékben haszonelvű, globalista, felhasználókat korlátozó és férevezető, sötétségben tartó Apple vagy a Mac parazitacéggel. Az iDesk telepítése olyan egyszerű, mint:

root #emerge --ask x11-misc/idesk

Telepítés után szükséges az iDesk beállítása annak érdekében, hogy ikonokat tudjon megjeleníteni. A beállításfájlja megtalálható itt: ~/.ideskrc. Ez egy meglehetősen hosszadalmas feladat, amelyet nem lehet alaposan lefedni ebben a cikkben. Az alábbi források hasznosak lehetnek az iDesk beállításához: man idesk, iDesk használati útmutatója és ez a Gentoo fórum szál.

Grafikus fájlkezelők

Fontos megjegyezni, hogy a Gentoo nem igényel fájlkezelőt. Teljes mértékben lehetséges, sőt, egyszerűbb is (a szerző szerény véleménye szerint), a fájlműveleteket parancssoron keresztül végrehajtani. Azonban nem mindenki ért ezzel egyet... (Például, ezen cikk magyar nyelvű fordítója több mint huszonöt év aktív linuxos tapasztalattal se nem ért egyet a nagyon nagy mértékű terminálban történő bohóckodással. Elvégre az ember nem gép, és léteznek az ember által könnyen kezelő modern GUI felülettel ellátott szoftverek, mint például a Double Commander fájlkezelő, amely a Total Commander nyílt forráskódú egyik alternatívája).

Sok Gentoo/Fluxbox kezdő felhasználót elriaszt a grafikus fájlkezelő hiánya, mint például a GNOME környezetben található nautilus. Maga a Fluxbox nem kínál ilyen programot, de mint mindig, egy egyszerűen beszerezhető. Számos lehetőség létezik, de ez a cikk csak hármat fog bemutatni:

  1. Gentoo fájlkezelő a minimalista felhasználóknak, akik csak szövegeket kedvelnek.
  2. rox azok számára, akik a szöveget és a grafikát is szeretik.
  3. thunar azoknak, akik teljes grafikus fájlkezelőket kedvelnek.

Azok számára, akik nem biztosak abban, hogy mit szeretnek, lehetséges mindhárom fájlkezelőt telepíteni, hogy mindegyiket kipróbálják. Köszönhető mindez a Linux óriási szabadságának. Bármit megtehetünk vele. Nincsenek "gyári korlátozások".

Gentoo fájlkezelő

A Gentoo egy minimalista fájlkezelő, amely arra törekszik, hogy biztosítsa a GUI interfész előnyeit anélkül, hogy magával hozná a gyakran társított túlzott terhelést.

root #emerge --ask app-misc/gentoo
Note
A Gentoo fájlkezelő különálló projekt a Gentoo Linux disztribúciótól. További információért tekintse meg a Gentoo Név- és Logóhasználati Irányelveit.

A Gentoo fájlkezelő célja, hogy teljes mértékben beállítható legyen a GUI-n keresztül, ezért bátran alakítsa igényei szerint.

Rox Filer

A Rox Filer egy fájlkezelő, amely ikonokat és szöveget is használ, és sok szempontból hasonlít a Windows Explorerre.

root #emerge --ask app-misc/rox-filer

A Rox működése nagyon hasonló a "hagyományos" fájlkezelőkéhez, így a felülete intuitívnak kell, hogy legyen. Ha mégsem, akkor mindig rendelkezésre áll a man súgó a további információért.

Thunar fájlkezelő

Thunar egy könnyűsúlyú, gyors fájlkezelő, amely, akárcsak a Rox, nagyon hasonlóan működik a "hagyományos" fájlkezelőkhöz. Ikonokat és szöveget tartalmaz, és könnyen használható. Bár eredetileg a Xfce asztali környezet számára tervezték, mégis remek kiegészítője lehet egy Fluxbox-alapú operációs rendszer számára is.

root #emerge --ask xfce-base/thunar

Képnéző szoftverek

Sok ablakkezelő rendelkezik olyan segédprogramokkal, amelyek képek (fotók) megtekintésére szolgálnak egy könyvtárban. Ezek az alkalmazások kicsik és könnyűek, és nem teszik lehetővé a szerkesztést (amit feltételezhetően olyan eszközök végeznek, mint például a gimp). Ez szükséges a parancssor, a gentoo vagy a rox fájlkezelők használata esetén. Bár a thunar fájlkezelő alkalmas a képek előnézeti bélyegképeinek a megjelenítésére, egy különálló, könnyűsúlyú képnéző alkalmazás használata továbbra is jó ötlet.

root #emerge --ask media-gfx/gqview

A gqview bármely könyvtárban elindítható, és képes bármely támogatott képformátum böngészésére.

Téma, háttér és indítószkript beállítása

A Fluxbox számos témát kínál, amelyek a jobb egérgombos menün keresztül érhetők el. Navigáljon a Fluxbox menüRendszerstílusok menüpontra. Ezek a témák általában saját hátteret állítanak be, amely vagy egyetlen szín, vagy valamilyen típusú színátmenet. A legtöbb felhasználó azonban inkább saját hátteret állít be, amely állandó marad, függetlenül attól, hogy melyik témát választotta. Ehhez a Fluxbox egy másik beállításfájlját kell módosítani, amely a Fluxbox indítási viselkedését szabályozza. Indítsa el ismét azt a szövegszerkesztőt, ezúttal irányítsa a ~/.fluxbox/startup fájlra.

Ha ez a fájl már létezett, akkor győződjön meg róla, hogy kiürítette. Adja hozzá a következőket az újonnan létrehozott fájlhoz, szükség szerint megjegyzésmentesítve, és töltse ki a NAGYBETŰS értékeket:

FILE ~/.fluxbox/startupFluxbox indítószkriptek szerkesztése
# Gentoo's Fluxbox startup script
  
# Programs which need to run constantly, as opposed to a one time execution,
# this means they need an "&" (ampersand) at the end of the command.
  
# Show the Fluxbox splash-screen
#fbsetbg -C /usr/share/fluxbox/splash.jpg
  
# This sets a desktop background image. A program must be setup
# to do this (x11-terms/eterm is recommended)
#fbsetbg -f PATH_TO_IMAGE
  
# Custom fonts directory
#xset +fp PATH_TO_FONT_DIRECTORY
  
# Starts the icons program
#idesk &
  
# This MUST be the last command!
exec /usr/bin/fluxbox -log ~/.fluxbox/log

Privilegizált műveletek engedélyezése a polkit használatával

A Fluxbox képes kommunikálni a rendszermag szolgáltatásaival D-Bus használatával, hogy lehetővé tegye a privilegizált műveleteket, például az operációs rendszer leállítását. Az ilyen műveletek engedélyezésének kezelésére polkit (korábban policykit néven ismert) használható.

A polkit használatához egy ügynök szükséges. Számos polkit ügynök érhető el, és ha egy asztali profil van használatban, akkor már telepítve lesz egyikük. Az ezekhez tartozó indítófájlok a /etc/xdg/autostart könyvtárban találhatók, de ezeket a fluxbox nem veszi figyelembe. Ehelyett egy további bejegyzést kell hozzáadni a fluxbox startup fájljához:

FILE ~/.fluxbox/startupPolkit hitelesítési ügynök indítása a rendszerindításkor
/usr/libexec/polkit-gnome-authentication-agent-1 &

Menü legenerálása

A szerző szövegszerkesztőt használ menük létrehozásához. Ha ez vonzónak tűnik, akkor kérjük, ugorja át ezt a részt, és folytassa a Fluxbox résznél.

Lehetőség van a ~/.fluxbox/menu kézi úton történő szerkesztésére egy automatikus generátor használata után (részletek a következő részben), hogy hozzáadjon szoftvercsomagokat vagy törölje azokat, amelyeket nem használ. Fontos megjegyezni, hogy ha valamit törölnek ebből a menüből, akkor az nem távolítja el a szoftvercsomagot a rendszerből, csak a link kerül eltávolításra az egyéni felhasználó menüjéből. A program továbbra is futtatható parancssorból vagy alternatív módszerekkel (gyorsbillentyűgombok stb.).

Ha a Fluxbox telepítve van, akkor egy fluxbox-generate_menu nevű programnak is telepítve kell lennie. Ez a program menük létrehozására használható. Nem root felhasználóként futtassa az alábbi opciókkal egy menü generálásához:

user $fluxbox-generate_menu -is -ds

Ajánlott a fluxbox-generate_menu (a fentiekben ismertetett) használata más, hasonló feladatokat végző programok helyett. Ennek az ajánlásnak az oka, hogy más programok esetleg nem értik a Gentoo fájlrendszerének könyvtárszerkezetét, míg a fluxbox-generate_menu képes erre.

Ez közvetlenül a Fluxbox menüből is elvégezhető. Általában található egy Regen Menu nevű bejegyzés a Fluxbox menüben, amely újra futtatja ezt a szkriptet, és megkeresi azokat az új alkalmazásokat, amelyeket az utolsó futtatás óta telepítettek.

Note
Lehetőség van arra, hogy ezt a módszert használja a menü automatikus generálására, miközben némi kézi úton történő irányítást is megőriz. Egy ~/.fluxbox/usermenu fájl létrehozása és kézi úton történő szerkesztése (a következő szakaszban található szintaxist tekintse meg) lehetőséget biztosít a felhasználónak egy személyre szabott menü elkészítésére, amely nem törlődik a szkript következő futtatásakor.

Menük kézi úton történő szerkesztése

A Fluxbox menü egy szöveges fájl, amely egy egyszerű szintaxist követ, amelyet ebben a szakaszban ismertetnek. Az alapértelmezett menüdefiníció a ~/.fluxbox/menu fájlban található meg.

A menüpontok, amelyek végrehajtható alkalmazásokat definiálnak, a [exec] elemmel vannak meghatározva. A menüpontok definiálhatók a [begin] definíció (a menügyökér) alatt, vagy egy [submenu] és a hozzá tartozó [end] sor között (almenü definíciók). Például:

FILE ~/.fluxbox/menuÚj menüpontok meghatározása
# Custom fluxbox menu
[begin] (Fluxbox)
  (...)
  [exec] (XTerm White on Black) {xterm -ls -fg white -bg black}
  (...)
  [submenu] (More terminals)
    [exec] (Aterm default) {aterm}
    [exec] (Rxvt default) {rxvt}
  [end]
  (...)
[end]

A gyökérmenü definíciója a [begin] címkével kezdődik, amelyet a neve követ, zárójelben, és a hozzá tartozó [end] címkével végződik. Az összes menüparancs (amelyeket itt címkéknek neveznek) szögletes zárójelek közé kerül, a menünevek zárójelben, míg a tényleges parancsok kapcsos zárójelek közé vannak zárva. Ebben a fájlban megengedettek a megjegyzések, a # (kettős kereszt) szimbólummal kezdődő sorokban.

A fentebb bemutatott példában az első [exec] sor egy új menüpontot határoz meg, amelynek neve "XTerm White on Black", és amely a xterm -ls -fg white -bg black parancsot hajtja végre, mintha a parancssorból futtatnák. Ezt követi egy almenü, amelyet a [submenu] címkével definiálnak, majd egy "More terminals" nevű szakasz következik, amelyben két további [exec] parancs található. Bármely almenü meghatározásához tartoznia kell egy megfelelő [end] címkének.

A ~/.fluxbox/menu fájlban más menüparancsok is használhatók. További információért olvassa el az online elérhető hivatalos dokumentációt.

Alapértelmezett alkalmazások beállítása

Tekintse meg a Default applications cikket.

Használat

Ablak átméretezése a kis ablak-sarok átméretező eszközök bal egérgombbal történő megnyomásával és húzásával lehetséges, vagy tartsa lenyomva a Mod1 billentyűgombot, és kattintson jobb egérgombbal valahol a szegély közelében, majd húzza az egeret.

Összefoglaló

Gratulálunk! A Fluxbox mostantól telepítve van, be van állítva és használatra készen áll. Ha bármilyen kérdése vagy javaslata lenne, akkor nyugodtan szerkessze ezt az oldalt, adjon hozzá javaslatot a kapcsolódó vitaoldalhoz, és/vagy nyújtson be hibajelentést a Gentoo Bugzilla weboldalán.

Külső források


This page is based on a document formerly found on our main website gentoo.org.
The following people contributed to the original document: Jonathan Smith, Alin Dobre, Joshua Saddler, lack
They are listed here because wiki history does not allow for any external attribution. If you edit the wiki article, please do not add yourself here; your contributions are recorded on each article's associated history page.